5 rad jak wybrać meble tapicerowane

Dom

meble


Sofa z tapicerką

Fot. tetris-meble.com

Meble kupujemy w sposób przemyślany. Z drugiej strony doceniamy nowości i ciekawe rozwiązania. Należą do nich meble tapicerowane. Ale jak je kupować?

1. Przemyśl kształt mebli

Kształt mebli może decydować o ich użyteczności oraz wyznaczać granice w przestrzeni pomieszczenia. Za przykład może posłużyć narożnik w kształcie litery L. Z naszej codziennej praktyki widzimy, że obok kształtu L coraz bardziej popularny jest kształt U – zwraca uwagę Elżbieta Frankiewicz z firmy Tetris, specjalizującej się w produkcji mebli tapicerowanych – Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla posiadaczy domów i większych mieszkań, a narożnik o takim kształcie spełnia także inne zadanie: nadaje przestrzeni charakter zamkniętej przestrzeni. W mniejszych wnętrzach natomiast znakomicie sprawdzają się sofy.

Źródło: tetris-meble.com

Popularne narożniki mają kształt litery L. W bardzo dużych pomieszczeniach, można wykorzystać także te w kształcie litery U. Zdjęcie: tetris-meble.com

2. Zwróć uwagę na żywotność materiałów

Meble możemy dzielić z uwagi na:

 • funkcję i sposób użytkowania (m.in. do pracy, siedzenia, leżenia),
 • przeznaczenie według miejsca użytkowania (m.in. sklepowe, szkolne, domowe),
 • materiału przeważającego w konstrukcji (w tym drewniane, kamienne, ceramiczne),
 • sposobu wykończenia przestrzeni (m.in. lakierowanie, polichromia),
 • konstrukcji (m.in. meble skrzyniowe i szkieletowe),
 • sposobu obróbki.

W tej ostatniej kategorii meble stolarskie, gięte i tapicerowane, czyli takie, w których wszystkie powierzchnie użytkowe lub wszystkie powierzchnie widoczne pokryte są materiałami obiciowymi na podściółce, np. tkaniną, skórą czy skajem. – Najnowsze, wykorzystywane także przez nas tkaniny i skóry mają podwyższone parametry, zwiększające trwałość mebla i ułatwiające utrzymanie go w czystości – podkreśla Elżbieta Frankiewicz.

Na żywotność mebla bardzo duży wpływ mają nawet najmniejsze, i w większości niewidoczne, elementy. Począwszy od dobrego kleju stolarskiego, przez rodzaj wykorzystanych do konstrukcji: drewna, sklejek, pasów i sprężyn, na zszywkach i piankach poliuretanowych kończąc. Stosowanie pianek o większej gęstości lub wysokoelastycznych przeciwdziała odgniataniu się mebli pod naszym ciężarem, a solidne stelaże tworzą mocną konstrukcję, która przez lata się nie deformuje.

Krzesło z tapicerką

Materiały, z jakich wykonany jest mebel, wpływają na jego żywotność. Szukając czegoś na lata, warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego mebel powstał. Zdjęcie: tetris-meble.com

3. Sprawdź, czy mebel jest wygodny

Takie elementy, jak podłokietniki lub regulowane zagłówki są już niemal standardem. Coraz częściej pojawia się także wbudowana funkcja relaksu. Jako konsumenci szukamy praktycznych rozwiązań i o decyzji zakupowej decydować mogą na przykład wbudowane pojemniki na pościel, możliwość rozbudowywania go w przyszłości lub zmiany układu np. narożnika, w zależności od naszych potrzeb i planów. Ważna jest także możliwość kompletowania większej ilości elementów zestawu w jednym charakterze, kolorystyce i wykończeniu.

Krzesło z tapicerką

Uroda mebla, to jedno. Ponieważ jednak będziemy z niego często korzystać, trzeba zwrócić uwagę również na to, czy jest po prostu wygodny. Zdjęcie: tetris-meble.com

4. Przemyśl kolorystykę mebla

To mebel musi pasować do naszej przestrzeni i, w zależności od jego charakteru, uzupełniać ją lub się wybijać. Stąd Polacy rzadko kierują się przy doborze mebli aktualnie panującą modą. W przypadku mebli tapicerowanych najbardziej popularne są wciąż wszelkie szarości i beże. Ale producenci wprowadzają już szerszą paletę barw do wyboru np. odcienie czerwieni, turkusu i petrolu.

Źródło: lifeislife.pl/Tetris (tetris-meble.com)


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oryginalne meble i akcesoria do pokoju dziecka

  Jeśli szukasz niebanalnych mebli i akcesoriów do pokoju dziecka, koniecznie musisz zobaczyć te propozycje.

  Meble dębowe i olchowe - wady i zalety

  Drewniane meble dodają wnętrzom elegancji, a odpowiednio konserwowane mogą służyć latami. Przyjrzyjmy się meblom dębowym i olchowym. Weźmiemy pod lupę ich wady i zalety.

  Meble bukowe - wady i zalety

  Szukasz drewnianych mebli? Meble bukowe traktujesz, jako jedną z opcji? Poznaj wady i zalety mebli bukowych.

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

  Pojemniki na odpady - segregacja śmieci po nowemu

  pojemniki na śmieci

  Nowe przepisy zobowiązują do dzielenia śmieci aż na 5 frakcji. Jak uporządkować pojemniki na odpady we własnej kuchni?

 • Bądź na bieżąco