6 rad jak lepiej prowadzić samochód w dużym mieście

Samochody

auto

kierowca

kultura jazdy

miasto

prowadzenie samochodu

samochód

techniki kierowania samochodem


prowadzenie auta w mieście

Fot. morguefile.com

Maruder na drodze w dużym mieście, gdzie korki są codziennością może irytować. Dziś garść sprawdzonych rad, jak radzić sobie na drodze w dużym mieście.

Powiedzmy sobie szczerze – kultura jazdy oraz bezpieczeństwo na drogach w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Są sytuacje na drodze, które irytują każdego kierowcę. Szczególnie, gdy zagrażają naszemu zdrowiu, życiu lub są wyrazem swoistej głupoty. W tym artykule opiszemy pospolite grzechy kierowców, poruszających się po ulicach dużego miasta. Odniesiemy się również do techniki kierowania samochodem, by jeździć oszczędniej, bezpieczniej i z myślą o innych.

Technika kierowania samochodem w miejskiej dżungli

Jedź płynnie, ruszaj dynamicznie

Dotyczy to szczególnie jazdy po mieście. Nie chodzi bynajmniej o start z piskiem opon tylko po to, by za 300 metrów gwałtownie hamować przed następnymi światłami. Ważne jest natomiast, by ruszać spod świateł płynnie i dynamicznie i po osiągnięciu odpowiedniej prędkości – utrzymywać ją. Nie wnikając w przyczynę, każdemu raz na jakiś czas zdarza się ruszyć z opóźnieniem przy zapalonym zielonym. Dlatego, gdy stanie przed Tobą spóźnialski, nie trąb na niego od razu, tylko daj znać światłami. Dopiero gdy to nie pomoże, użyj klaksonu.

Czerwone światło na najbliższym skrzyżowaniu

Widzisz, że za 200 metrów są światła i jest aktualnie czerwone światło? Zdejmij nogę z gazu i płynnie dojedź do pozostałych samochodów. Hamuj silnikiem, włączając kolejno coraz niższe przełożenia biegów. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji nagłego hamowania przed następnymi światłami, gdyż jadąc powoli, dasz im czas, by zmieniły się na zielone. Nie będziesz więc musiał zatrzymywać auta, a potem na nowo go rozpędzać, spalając przy okazji dodatkowe paliwo.

Bezpieczna zmiana pasa ruchu

Kierowcy, którzy jeżdżą na co dzień po Warszawie, Krakowie czy Trójmieście wiedzą, że przy większym natężeniu praktycznie każdą zmianę pasa ruchu należałoby potraktować jako wymuszenie. Jak więc to robić z głową? Jeżeli stoisz w korku, to włącz kierunkowskaz i zbliż się do krawędzi pasa ruchu, na który chcesz wjechać. Dzięki temu kierowca z tyłu będzie znał Twój zamiar. Nagminnym błędem jest włączenie kierunkowskazu dopiero w momencie zmiany pasa ruchu.

Zmieniając pas, nie zajeżdżaj innym drogi. Zmiana powinna odbyć się w taki sposób, by kierowca z tyłu nie musiał przez Ciebie gwałtownie hamować. Jeżeli jest stosunkowo ciasno i auta jadą w niewielkiej od siebie odległości, staraj się wjeżdżać na docelowy pas ruchu, trzymając się bliżej zderzaka samochodu z przodu. Dzięki temu zostawiasz przestrzeń dla kierowcy z tyłu.

Jeżeli natomiast masz podbramkową sytuację i musisz zdążyć na kolację z Prezydentem oraz zdarzy Ci się komuś mniej lub bardziej niegrzecznie zajechać drogę lub wymusić pierwszeństwo przejazdu, przeproś go światłami awaryjnymi. Staraj się jednak unikać takich sytuacji. Działa to też w drugą stronę –  jeżeli widzisz, że ktoś w sąsiednim aucie się denerwuje, spieszy, pozwól mu zmienić spokojnie pas. Każdy z nas ma czasem gorszy dzień.

Odpowiednio szybkie sygnalizowanie skrętu

Jedną z najbardziej irytujących sytuacji jest ta, gdy na jezdni z dwoma pasami ruchu dojeżdżasz do skrzyżowania, obserwując, czy ktoś nie ma zamiaru skrętu w lewo lub prawo, by zająć drugi pas i nie utknąć za nim po zmianie świateł. Patrzysz, patrzysz i nic – wszyscy jadą prosto. Światła się zmieniają, masz zielone. Ruszasz i nagle musisz wcisnąć hamulec, bo temu z przodu przypomniało się, by włączyć kierunkowskaz.

Zasada jest więc taka, że trzeba sygnalizować skręt i inne manewry odpowiednio wcześniej, tak by kierowcy jadący za Tobą, mogli zmienić pas ruchu odpowiednio szybciej.

Zatrzymanie przed przejściem dla pieszych

Nie wyprzedzaj na przejściu! Ile to już razy media trąbiły o poważnych wypadkach, niejednokrotnie śmiertelnych dla pieszych, spowodowanych niezatrzymaniem się kierowcy na pasach. Często sytuacje te wyglądają tak, że jeden kierowca się zatrzymuje, a drugi jadący pasem obok zachowuje się tak, jakby tego nie widział. Tu nie ma dobrej rady. Jeżeli jedzie za Tobą rozpędzona wataha, nie zatrzymuj się przed przejściem, bo bardziej narazisz pieszych, niż im pomożesz. Nasza rada jest taka, by okazać kulturę pieszym tylko w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że nic im się nie stanie.

Zachowaj odstęp od poprzedzającego Cię samochodu

Jazda „na zderzak” to najgorsza technika. Musisz stale reagować hamulcem na zachowanie poprzedzającego Cię auta. Prędzej czy później skończy się to kolizją, bo wszystkiego nie jesteś w stanie przewidzieć. Zachowuj odstęp. Nie ma jednoznacznej zasady mówiącej o tym,  ile taki odstęp powinien wynosić, bo zupełnie inaczej jedzie się w dużym mieście w godzinach szczytu i po godzinie 22.00. Po prostu musisz dostosować się do natężenia ruchu,, jakie obecnie panuje. Nie zachowuj się też tak, jakby pas, po którym jedziesz, należał tylko do Ciebie. Jeżeli widzisz, że ktoś chce go zmienić, pozwól mu to zrobić, zostawiając trochę przestrzeni.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Co robić w podróży? Pomysły na zajęcie w czasie podróży

  Co robić w pociągu? Co można robić podczas jazdy samochodem? Czym się zająć w autokarze?

  Podróżowanie samochodem zimą

  podróżowanie samochodem zimą

  Bezpieczne podróżowanie autem zimą może być wyzwaniem. Polacy coraz częściej wybierają się samochodem na narty np. do Włoch. Zobacz, co zrobić, by podróżowało się bezpieczniej.

 • Bądź na bieżąco