7 największych mitów związanych ze snem

Zdrowie

sen

spanie


młoda kobieta śpi w łóżku z jasną pościelą

Fot. vgstudio - Fotolia.com

Przesypiamy ok. 1/3 naszego życia. Sen jest nam niezbędny, by normalnie funkcjonować. Utarło się jednak kilka nieporozumień dot. snu. Przedstawiamy je w tym artykule.

Mit 1. Wraz z wiekiem potrzebujesz mniej snu

Fakt. Starzejąc się sypiasz inaczej. Częściej cierpisz na takie zaburzenia snu jak bezsenność czy bezdech senny. Dodatkowo, twój sen na ogół jest podzielony na fragmenty. Przespanie ciągłych 8 godz. staje się wyzwaniem. Klasycznym przykładem jest krótszy sen w nocy kosztem dłuższych drzemek w ciągu dnia. Ponadto, sypiasz mniej w fazie głębokiego snu – okresie wzmacniania i intensywnej regeneracji organizmu. Dotyczy to w szczególności mężczyzn. To wszystko nie oznacza jednak, że powinieneś sypiać krócej. Najlepszą metodą, by określić odpowiednią dla ciebie ilość snu, jest stopniowe wydłużanie czasu snu i obserwacja zmęczenia w ciągu dnia.

Mit 2. Każdy potrzebuje minimum 8 godzin snu na dobę

Fakt. Zapotrzebowanie na sen dla każdego człowieka jest inne. Dlatego zawsze należy rozpatrywać je indywidualnie. Generalnie, sypianie przez 6-12 godzin na dobę jest „normalne”. Przy czym dzieci i nastolatkowie potrzebują zazwyczaj tego snu więcej. Badania wykazały, że sypianie mniej niż 6 lub więcej niż 12 godzin na dobę jest powiązane ze zwiększoną śmiertelnością.

Prawdą jest również, że jako osoba aktywna lub pracująca fizycznie możesz odczuwać, że wystarczy ci relatywnie mniej godzin snu na dobę. Niestety, to tylko i wyłącznie twoje odczucie. Obiektywne badania czujności wykazały, że osoby, które nie dosypiają, a są aktywne za dnia, są mniej czujne i bardziej śpiące niż rzeczywiście zdają sobie z tego sprawę. Często przyczyna tkwi w napiętym harmonogramie dnia, co skutkuje podświadomym skracaniem czasu snu.

Mit 3. Możesz nadrobić zaległości z tygodnia sypiając więcej w weekendy

Fakt. Potrzebujesz więcej niż 2 dni weekendu, by twój organizm powrócił do stanu „wypoczęty”. Jeżeli będziesz nadrabiać zaległości senne w weekendy, podczas gdy od poniedziałku ograniczasz czas snu, szybko poczujesz takie zmęczenie jak pod koniec poprzedniego tygodnia.

Dodatkowo, sypiając więcej w weekendy zaburzasz swój rytm dobowy. W efekcie może to powodować problemy z łatwym zasypianiem lub pozostawaniem w śnie. Być może doświadczyłeś już tego, nie mogąc zwlec się z łóżka w poniedziałek rano.

Mit 4. Oglądanie telewizji pomaga w zasypianiu

Fakt. Niektóre osoby lubią tak zwane odgłosy w tle z telewizora, które jak twierdzą, pomagają im zasnąć. Problem w tym, że zmieniające się dźwięki i światło ekranu obniżają jakość snu i mogą obudzić cię w środku nocy. Jeżeli jesteś zwolennikiem dźwięków w tle, szukaj spokojnych i monotonnych odgłosów, np. dźwięk wiatraka czy cykanie zegara.

Dodatkowo, gdy oglądasz telewizję w łóżku i dany program cię interesuje, może minąć więcej czasu zanim zaśniesz. Co więcej, łamie to też kluczową zasadę używania łóżka tylko do snu i igraszek miłosnych. W naszym mózgu może bardzo łatwo powstać powiązanie czasu „łóżkowego” z czasem „telewizyjnym”. W ten sposób uczysz nieświadomie swój organizm bezsenności. Lepiej poczytaj przez chwilę książkę lub gazetę w słabym świetle. Najlepiej natomiast nie robić żadnych z tych rzeczy, gdy już się położysz do łóżka, co nauczy twój organizm szybko zasypiać.

Mit 5. Ćwiczenia w nocy pomogą ci zasnąć

Fakt. Osoby regularnie ćwiczące sypiają lepiej. Jednak ćwicząc tuż przed snem podwyższasz temperaturę ciała. Nasz naturalny dobowy biorytm (osoby pracujące w ciągu dnia) zakłada, że organizm od ok. godziny 15:00 oddaje ciepło, tj. wychładza się, i tak do ok. godziny 3:00 nad ranem. Dlatego też nie zaleca się regularnych gorących kąpieli wieczorem, jeżeli masz problemy ze snem. Również dlatego trzymaj się zasady, by nie ćwiczyć co najmniej 1-2 godzin przed snem (chyba, że są to ćwiczenia typu joga).

Oczywiście, to czy ćwiczysz wieczorem czy rano zależeć powinno ściśle od twoich zajęć i samopoczucia. Jeżeli jesteś „sową”, która lubi później zasnąć i później wstać – ćwicz wieczorem. Jeżeli łatwo szybko zasypiasz wieczorem – ćwicz rano. Pamiętaj tylko o zasadzie wyciszenia organizmu od ćwiczeń na ok. 2 godziny przed snem.

Warto dodać, że ćwicząc latem rano o świcie, będziesz zasypiać o bardziej naturalnych porach. Może to ci pomóc zresetować twoje przyzwyczajenia odnośnie czasu snu.

Mit 6. Szklanka gorącego mleka lub herbaty ziołowej sprawi, że zaśniesz

Fakt. Jest bardzo mało dowodów na to, że konkretne produkty żywnościowe wpływają na senność. To co jest pewne to to, że nie chcesz zasypiać głodny lub z pełnym żołądkiem. Stąd ostatni posiłek najlepiej spożyć na 2-2,5 godziny przed snem. Można również zjeść drobną przekąskę na ok. 1 godzinę przed snem, np. małe jabłko.

Ponownie warto podkreślić, że zachowania dot. snu i czynniki nań wpływające są kwestią stricte indywidualną. Szklanka gorącego kakao może więc ci nie pomóc. Choć warto odnotować, że zarówno mleko jak i herbata posiadają związki chemiczne, które mogą sprzyjać poczuciu senności. Mleko zawiera tryptofan, który w wyniku przemian jest źródłem serotoniny – hormonu i neuroprzekaźnika umożliwiającego zaśnięcie. Natomiast, zielona herbata zawiera teaniny, które mają działanie uspokajające i zmniejszające stres. Wypróbuj i przekonaj się sam, czy to działa na twój organizm.

Mit 7. Alkohol pomoże ci spać

Fakt. Spożycie alkoholu w odpowiedniej ilości spowoduje, że zaśniesz. Niestety, organizm metabolizując alkohol produkuje związki obniżające jakość snu, co może cię nawet obudzić w środku nocy. Taki sen nie jest kojący – twój organizm nie regeneruje się we właściwym stopniu. Stosując regularnie alkohol jako środek nasenny można popaść w nałóg.

Chroniczne używanie alkoholu w celu zaśnięcia może pozbawić cię całkowicie głębokiego snu, w trakcie którego powstają długie fale mózgowe o niskiej częstotliwości. Jest to niebezpieczne, bo w trakcie fazy głębokiego snu twój organizm najintensywniej się regeneruje. Krótko mówiąc, efekt będzie taki, że nie wyśpisz się dobrze.

Ponadto, alkohol spożywany regularnie przed snem może zahamować fazę REM snu, tj. fazę ruchu gałek ocznych (z ang. rapid eye movement). Faza REM występuje 4-5 razy przez 5-30 min w ciągu całego snu i wg naukowców jest niezbędna dla naszego zdrowia. W tej fazie rzeczywiście śnimy – mamy marzenia senne. Ważniejsze jest jednak to, że w jej trakcie zapamiętujemy informacje strategiczne, a odrzucamy te mniej istotne.

Podsumowując, alkohol to zła metoda na udany, spokojny i regenerujący sen. Chcąc dobrze sypiać, nie spożywaj go na 4 godziny przed snem.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  8 lifehacków na lepszy sen

  Kobieta śpiąca

  Jak zwiększyć jakość snu? Zobacz sposoby na to, jak lepiej zasypiać i budzić się bardziej wypoczętym.

  Domowe sposoby na chrapanie

  Chrapanie – skąd się bierze i jak je leczyć? Oprócz interwencji lekarskiej domowe sposoby na chrapanie też są.

  Jak prać pościel i kołdrę puchową?

  Smaczny sen w czystej i pachnącej pościeli, to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. Ale żeby tak przyjemnie było, trzeba o tę pościel i kołdrę dbać.

  Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

  Połóg

  Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

  Jak naprawdę wygląda ciąża

  Jak wygląda naprawdę ciąża

  Media kreują obraz ciąży, jako magicznego czasu, w którym kobieta promienieje. I choć okres ciąży sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy, to niestety, przez większość czasu towarzyszą wymioty, opuchlizna i zaparcia. Jak wygląda ciąża, tak naprawdę?

 • Bądź na bieżąco