Apartament na wakacje - czy wiesz, jak go wynająć?

Hobby

apartamenty wakacyjne

nocleg

tanie podróżowanie

zakwaterowanie


apartamenty-wakacyjne

Fot. sxc.hu

Planując nocleg w czasie urlopu mamy bardzo wiele opcji. Najczęściej korzystamy z ofert tanich hoteli, hosteli i pensjonatów. Coraz popularniejsza staje się też opcja wynajmu całego mieszkania.

Jest to atrakcyjna forma zakwaterowania zwłaszcza dla grupy znajomych. Płacimy tutaj za apartament a nie od osoby. Koszt takiego noclegu przy dużej liczbie osób, jest zatem najkorzystniejszy.

W Internecie znajdziemy takie oferty najczęściej pod hasłem „apartamenty wakacyjne”. Choć brzmi to ekskluzywnie i drogo, tak naprawdę dotyczy wynajmu pokoju czy mieszkania o naprawdę różnorodnym standardzie. Do serwisów agregujących takie oferty należą na przykład: interhome.pl, casamundo.pl.

Na czym polega wynajęcie apartamentu wakacyjnego?

Drogi są dwa: albo wynajmujemy bezpośrednio od właściciela mieszkania/domu albo za pośrednictwem serwisu – pośrednika, który zrzesza wielu wynajmujących. Która z tych form jest lepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy czego, gdzie i za ile szukamy. Serwisy mają możliwość prezentowania bardzo wielu apartamentów w tym samym czasie. Są to mieszkania o różnych standardach, więc istnieje możliwość wyboru takiego, które nam najbardziej odpowiada. Przy kontakcie bezpośrednim, jeden wynajmujący, to (najczęściej) jeden apartament. Ale za to nie ma pośrednika, który musi zarobić, czyli koszt wynajmu jest niższy. Zawsze też możemy spróbować negocjować cenę. Mamy w końcu kontakt z właścicielem mieszkania/domu.

Wynajęcie apartamentów – bezpieczeństwo

Czy wynajmowanie apartamentu jest bezpieczne? Na to pytanie można odpowiedzieć innym: czy wynajmowanie pokoju w hotelu jest bezpieczne? Oczywiście, najlepiej korzystać z ofert od wynajmujących z polecenia. W przypadku wynajmu przez serwis, dobrze jest sprawdzić opinie o danym mieszkaniu a nawet całym serwisie (czy jest godny zaufania). One nam powiedzą, na ile opis mieszkania jest zgodny z rzeczywistością, czy nie zdarzyły się jakieś niemiłe niespodzianki.

W przypadku wynajmu prawie zawsze pobierana jest kaucja. Może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Jest to najczęściej kwota blokowana na naszej karcie kredytowej. W momencie wyjazdu pieniądze zostają odblokowane. Chyba, że dokonamy jakichś zniszczeń w apartamencie. Dlatego ważnym jest, by informować o wszelkiego rodzaju uszkodzeniach, jakie zauważymy w mieszkaniu, jak tylko do niego wejdziemy.

Co znajduje się w ofercie apartamentu wakacyjnego

Na pewno lokal z łazienką. Z wyposażenia możemy liczyć na łóżko (ich ilość jest dopasowana do zgłoszonych osób), czystą pościel, często też żelazko, suszarkę, krzesełko dla dziecka, standardowe wyposażenie kuchni (garnki, czajnik, talerze, sztućce, kubki), podłączenie wi-fi, a także welcomebox. To ostatnie to nic innego jak pudełeczko zawierające podobnie, jak w hotelach mydło, szampon, także kilka herbat, cukier, kawę/kakao, niezbędnik do szycia, mały lokalny przysmak. To jednak, co w nim będzie, zależy od standardów serwisu/samego wynajmującego. Podobnie wyposażenie danego mieszkania. Dlatego zawsze trzeba dokładnie przeczytać, co w danej ofercie wynajmu jest zawarte. Może być też tak, że na wyposażeniu apartamentu będzie bezpłatny parking, ekspres do kawy, piekarnik czy telewizor. Najczęściej w cenę wliczone jest też sprzątanie końcowe. Warto to jednak sprawdzić, ponieważ niekiedy wynajmujący liczy sobie za to ekstra.

Przy każdej ofercie znajduje się mapka z usytuowaniem mieszkania/domu w mieście, a także informacje o odległościach od istotnych z turystycznego punktu widzenia obiektach.

Apartament wakacyjny a ceny

Mamy więc mieszkanie/dom do własnego użytku, z kuchnią i łazienką na czas urlopu. Super. Tylko ile to wszystko kosztuje? Cena zależy od kilku czynników: stanu i wyposażenia mieszkania, odległości od centrum, terminu wyjazdu, długości pobytu. Im mniej, dalej , później,  dłużej tym taniej. Dla przykładu, rezerwacja na październik (teraz jest sierpień) mieszkania na 5 nocy (6 dni) na obrzeżach paryskiego City, to wydatek 1664zł na 2 osoby. To daje 166zł za noc. Za mieszkanie przy Sagrada Familia w Barcelonie w podobnym terminie, z wyposażeniem kuchni w zmywarkę i mikrofalówkę, cena za osobę wyjdzie ok. 135zł za noc. W Budapeszcie, za 6 dni pobytu (5 nocy) zapłacimy od osoby już tylko 80zł za noc i tutaj w cenie będzie też parking.

Zakup apartamentu wakacyjnego nie jest więc najtańszym rozwiązaniem. Sprawdzi się w przypadku par szukających intymności lub grup przyjaciół, którzy preferują wygody.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>