Armatura kuchenna a oszczędzanie wody

Kuchnia

ekologia

kuchnia

oszczędzanie


Fot. comitor.pl

Rosnąca potrzeba proekologicznych rozwiązań w domu wywiera wpływ na producentów m.in. armatury kuchennej. Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Stajemy się coraz bardziej świadomi potrzeby ochrony naszego środowiska. Jednym z elementów proekologicznych działań, jest oszczędzanie wody we własnym gospodarstwie domowym. Miejscem, w którym zużywamy bardzo dużo wody jest oczywiście łazienka i kuchnia. Skupmy się na tym drugim miejscu. To w kuchni przygotowujemy posiłki, myjemy produkty spożywcze, zmywamy naczynia.

Jak oszczędzać wodę w kuchni

Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody w kuchni jest zakup zmywarki. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla rodzin z dziećmi. W przypadku mniejszych gospodarstw domowych, warto zwrócić uwagę na baterię w kuchennej strefie zmywania.

Nowoczesna armatura kuchenna charakteryzuje się rozwiązaniami, które zwiększają wygodę i tempo pracy w kuchni, a przy tym pozwalają oszczędzić wodę i energię. Na co zwrócić uwagę, kupując armaturę kuchenną, by wspierała oszczędzanie wody? Istotne jest kilka cech:

 • perlator – sitko odpowiadające za napowietrzenie wypływajacego strumienia wody. Perlator pozwala ograniczyć zużycie wody od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
 • mieszacz – pozwala szybciej ustawić pożądaną temperaturę wody, w porównaniu do modeli z dwoma kurkami.
 • głowica – odpowiedzialna za efektywny przepływ wody.

Dobry rozwiązaniem są wysokie baterie kuchenne wyposażone w wyciąganą wylewkę. Umożliwiają skierowanie strumienia bezpośrednio na naczynie lub produkty, które zamierzamy opłukać.

wyciągana wylewka

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Fot. comitor.pl

 

Niektóre posiadają przycisk umożliwiający zmianę strumienia ze „zwykłego” na „prysznic”.

BAteria kuchenne z dwoma strumieniami wody

Bateria kuchenna z przyciskiem zmieiającym strumień wody. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Fot. comitor.pl

Ekologiczne są również baterie kuchenne wykorzystujące funkcję „zimny start”. Pobierają zimną wodę, nie zmieszaną z podgrzaną. Innym proekologicznym rozwiązaniem są te, które umożliwiają podłączenie filtra, dzięki któremu możemy korzystać z oczyszczonej wody bezpośrednio z kranu. Ogranicza to zakup plastikowych butelek, które rozkładają się setki lat.

Filtr kuchenny w baterii

Bateria kuchenna z filtrem wody. Fot. comitor.pl

 

Źródło: comitor.pl/lifeislife.pl


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Fakty i mity

  Decydując między lokatą a kontem oszczędnościowym staniemy przed trudnym pytaniem: które z nich będzie bardziej opłacalne?

  Jak oszczędzać paliwo i emitować mniej CO2 do atmosfery?

  mężczyzna prowadzący samochód widzi auto przed sobą

  Kilka zasad, które stosowane regularnie zmniejszą koszty zakupu paliwa i pomogą zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

  Jak chronić budżet domowy?

  Budżet domowy

  Gromadzenie oszczędności nie jest takie proste. Co śmieszne, problemem często nie jest brak wystarczających środków, ale trudność w organizacji wydatków w taki sposób, by pieniądze "nie uciekały". Co więc możemy zrobić?

  Najlepsza patelnia - jak wybrać patelnię

  Patelnia

  Szukasz patelni do jajecznicy, a może do przygotowywania sosów lub gulaszu? Jaką patelnię wybrać, by spełniała wszystkie twoje potrzeby?

  Jak myć kieliszki

  Kieliszki do wina

  Niby sprawa prosta ale ilu z nas zdarzyło się potłuc kieliszki w zmywarce. Zobacz prostą ikonografikę, o czym pamiętać, myjąc kieliszki.

 • Bądź na bieżąco