Bezpieczeństwo smartfonów - robisz to źle

Komputery

bezpieczeństwo

smartfon


Smartfon

Smartfony, to małe komputery, które zapełniasz swoimi ulubionymi aplikacjami i prywatnymi danymi. Jesteś pewny, że zapewniasz im właściwe bezpieczeństwo?

Brak odpowiedniego zabezpieczenia telefonu, to furtka dla przestępców, którą łatwo uchylić przez własną lekkomyślność. Poniżej lista 7 niebezpiecznych rzeczy, jakie robimy z naszymi telefonami.

1. Brak hasła

Jak pokazują badania, brak hasła „odbezpieczającego” telefon przed użyciem, to nie pojedyncze przypadki. Takie hasło możesz ustawić w każdym smartfonie. Będzie to krótki pin lub wzór (przypominający węża), którym aktywujesz telefon przed użyciem. Takie zabezpieczenie chroni twój telefon przed nieupoważnionymi osobami.

2. Automatyczne logowanie do stron banków itp

Nie ma nic lepszego dla złodzieja, niż telefon, w którym właściciel zapisał w pamięci hasło do swojego konta bankowego lub innych usług finansowych. W takim przypadku wykonanie przelewu to 3 minuty.

3. Robienie, wysyłanie i gromadzenie swoich nagich zdjęć

Jak pokazują badania, mniej więcej 1/5 osób, które otrzymują od kogoś zdjęcie w negliżu, przekazują je dalej. Chcesz chronić swoją prywatność? Zastanów się kilka razy zanim wyślesz zdjęcie. Nie gromadź też takich fotografii na aparacie. Jeśli ktoś go ukradnie, będzie miał szybki dostęp do tych zdjęć.

4. Klikanie w linki/pliki z podejrzanych źródeł

Błąd dotyczący nie tylko smartfonów, ale także wszystkich urządzeń podłączonych do internetu. Dziennie otrzymujemy bardzo wiele maili na prywatną i służbową pocztę. Część z nich to newslettery, maile od znajomych/współpracowników/klientów/dostawców, inna część to reklamy. Co jakiś czas przychodzą też wiadomości wysyłane przez internetowych oszustów. Otrzymujesz link z rzekomą fakturą, potwierdzeniem zamówienia itp. Faktycznie masz do czynienia jednak z oszustem, który po kliknięciu wgrywa szkodliwe oprogramowanie na twój komputer/telefon. Podobnie działają niektóre linki zamieszczone na stronach internetowych wątpliwej jakości. O ile komputery są zazwyczaj wyposażone w programy chroniące je przed instalacją złośliwego oprogramowania, smartfony nie są tak zabezpieczone.

5. Publikowanie zdjęć z wakacji w trybie on-line

Chcesz się pochwalić przed znajomymi świetnym słońcem na tunezyjskiej plaży. Super. Publikujesz je, będąc aktualnie na wakacjach. Jesteś pewny, że to bezpieczne? Pisząc i udowadniając, że przebywasz poza domem dłuższy czas, dajesz złodziejom sygnał: mieszkanie stoi puste. Można kraść.

6. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci wi-fi

Logowanie się do „sieci krzak” może być furtką dla potencjalnych przestępców, którzy wykorzystują takie sieci do zdobywania danych o użytkownikach (np loginy i hasła).

 

Artykuł napisany w oparciu o dane bgr.com [dostęp z dnia 12.10.2015] [http://bgr.com/2014/02/03/smartphone-infographic/]


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>