Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

Hobby

bezpieczeństwo

urlop

wakacje


Fot. Źródło: © Ammentorp - Fotolia.com

Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

Kradzież naszych rzeczy na wakacjach to jeden z najgorszych scenariuszy wakacyjnych. O ile jednak utratę aparatu można przeboleć, o tyle strata pieniędzy a przede wszystkich dokumentów nie tylko zepsuje nam wakacje, ale i utrudni niekiedy powrót do domu. Dlatego jadąc za granicę, żeby w pełni cieszyć się wakacjami, pamiętaj o bezpieczeństwie swoich dokumentów, kart kredytowych i gotówki. Podpowiadamy, jak je chronić.

Trzymaj portfel zawsze w bezpiecznym miejscu

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że turysta będzie miał przy sobie więcej gotówki niż przeciętny mieszkaniec danego miasta. Dlatego portfel turysty jest taki cenny dla złodzieja. Nigdy nie wkładaj go do tylnej kieszeni spodni. To jedno z miejsc najczęściej i najszybciej okradanych. Łatwo dostępna kieszeń w plecaku czy torebce również nie będzie bezpiecznym miejscem. Lepsze będą głębokie kieszenie w torbie/plecaku, w miejscu znajdującym się bliżej ciała. Jeśli masz torebkę na długim pasku, w tłocznych miejscach trzymaj torbę z przodu ciała. Z tyłu złodziej nie będzie miał problemu by ją przeciąż i wyjąć zawartość.

Saszetka na dokumenty

Dobrym rozwiązaniem w podróży są też saszetki ukrywane pod ubraniem. Można w nich ukryć dokumenty, pieniądze a nawet telefon. Saszetka na dokumenty może mieć różną postać. W sklepach do kupienia jest: saszetka na pas, saszetka na szyję, saszetka na ramię, czy na kostkę.

Saszetka na pas jest wygodna i niepozorna. Łatwo też się do niej dostać w razie potrzeby. Produkt: decathlon.pl

Saszetka na pas jest wygodna i niepozorna. Łatwo też się do niej dostać w razie potrzeby. Produkt: decathlon.pl

Saszetka na szyję może mieć dodatkowe zapięcie wokół klaki piersiowej. Produkt: amazon.com

Saszetka na szyję może mieć dodatkowe zapięcie wokół klaki piersiowej. Produkt: amazon.com

Saszetka na łydkę jest trudna do zauważenia a jednocześnie w razie potrzeby mamy do niej szybki dostęp. Produkt: promota.co.uk

Saszetka na łydkę jest trudna do zauważenia a jednocześnie w razie potrzeby mamy do niej szybki dostęp. Produkt: promota.co.uk

Pasek na pieniądze

Nie zmieszczą się tu dokumenty, ale gotówka już tak. Idealne miejsce na schowanie pieniędzy o większym nominale. Taki pasek zastąpi nam inny i po prostu podtrzyma spodnie w razie potrzeby. W sklepach możemy znaleźć paski materiałowe ale również skórzane.

 

Kto wpadnie na to, że w pasku są pieniądze? Produkt: decathlon.com

Kto wpadnie na to, że w pasku są pieniądze? Produkt: decathlon.com

Paszport i dokumenty

Przed wyjazdem dobrze jest przygotować sobie kopie dokumentów potrzebnych na wyjazd (dowód osobisty, paszport, wiza, prawo jazdy itp) i z nimi poruszać się po mieście. Co z oryginałami? Zostaw je w hotelowym sejfie. Jeśli nie jesteś zwolennikiem takiego rozwiązania lub nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać z saszetek turystycznych opisanych powyżej. Kopię dokumentów możesz też przesłać sobie na maila i mieć do niej dostęp w dowolnym momencie.

Bezpieczeństwo w trakcie podróży – inne wskazówki

Wybierając się na wakacje, zwłaszcza takie, podczas których planujesz często się przemieszczać, pamiętaj by nie zabierać ze sobą kosztowności i cennych przedmiotów. Im mniej biżuterii tym lepiej.

Jeśli korzystasz z hotelowego sejfu, zostaw tam z dokumentami część gotówki. Nie noś wszystkiego na raz tylko, tyle ile będziesz danego dnia potrzebować. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, staraj się mieć trochę drobnych pod ręką, żeby nie pokazywać ile właściwie masz gotówki. Spróbuj rozmienić bardzo duże nominały np. 500 euro na  pięć banknotów po 100 euro. Możesz to zrobić w lokalnym banku.

No i rzecz uniwersalna, ważna w domu, ale często zapominana na wakacjach. Podchodź ostrożnie do nieznajomych. Nie opowiadaj szczegółowo o swoich planach wakacyjnych (adresów, dat itd.), nie pokazuj gdzie trzymasz karty i gotówkę.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Bezpieczeństwo smartfonów - robisz to źle

  Smartfon

  Smartfony, to małe komputery, które zapełniasz swoimi ulubionymi aplikacjami i prywatnymi danymi. Jesteś pewny, że zapewniasz im właściwe bezpieczeństwo?

  Góry: jak się zachować podczas burzy? Zobacz podstawowe zasady bezpieczeństwa

  Szykujesz się na górską wędrówkę? Pamiętaj o bezpieczeństwie! Zobacz artykuł o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burzy w górach.

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Ferie zimowe z dzieckiem

  Jeśli nie wysyłasz dziecka na ferie obóz zimowy czy do babci, możesz zapewnić mu atrakcje także w domu. Ferie w domu nie muszą być nudne. Wszystko zależy od twojej inwencji i upodobań dziecka. Podpowiadamy co robić w ferie zimowe z dzieckiem.

  Jak płacić za granicą aby nie przepłacić

  Mimo możliwości płacenia kartą za granicą, bardzo wielu z nas, w czasie wakacji za granicą decyduje się na płacenie tylko gotówką.

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Wakacje w Polsce – pomysły na urlop w kraju

  Urlop w Polsce może być niezapomnianą przygodą. O tym jaki kierunek wybrać zdecydujcie sami, a my możemy ewentualnie podpowiedzieć gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć.

  Pomysł na majówkę. Gdzie wyjechać na długi weekend

  Majówka, to czasem jedyna okazja by wyrwać się od obowiązków. Problem pojawia się, gdy chęci na wyjazd są, ale pomysłów, gdzie spędzić długi weekend brak.

 • Bądź na bieżąco