Cellulit - 3 najważniejsze pytania i odpowiedzi

Uroda

cellulit

skóra

skórka pomarańczowa


skorka pomaranczowa

Walczysz z cellulitem? A może chcesz wiedzieć, jak mu zapobiec? Dowiedz się w artykule.

Jak się pozbyć cellulitu to nie tylko tytuł filmu, ale i ciągle stawiane sobie przez wiele pań pytanie. Podeszliśmy metodycznie do tematu i przeanalizowaliśmy zagadnienie cellulitu. Wszystko po to, by odpowiedzieć na 3 najważniejsze pytania:

 1. Czym jest cellulit?
 2. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
 3. Jak pozbyć się cellulitu?

Czym jest cellulit?

Cellulit to choroba tkanki tłuszczowej występująca w momencie nieprawidłowego wydalania efektów przemiany materii, które zamiast być odtransportowywane są gromadzone przez komórki tłuszczowe. Pojawia się na skórze w postaci mało estetycznych grudek czy guzków przypominających wyglądem skórkę pomarańczy tudzież kwiat kalafiora. Cellulit pojawia się przede wszystkim na: biodrach, udach, pośladkach, czy brzuchu. Może się pojawić również, co ciekawe, na plecach w okolicach łopatek i pach oraz okolicy stawów skokowych.

Rodzaje cellulitu

W kosmetyce wyróżnia się 2 typy cellulitu:

 • tłuszczowy (złe wydalanie produktów przemiany materii)
 • wodny (nieprawidłowe pozbywanie się rezerw wody i tłuszczu, gromadzonych w ciągu miesiąca przez organizm kobiety, w ramach przygotowań do ewentualnej ciąży).

Przyczyny powstawania cellulitu

Tendencja do powstawania cellulitu powiązana jest z genami i cechami dziedziczonymi m.in. z płcią, rasą (np. Europejki będą mieć cellulit częściej niż Japonki), rozkładem tkanki tłuszczowej, skłonnością do powstawania zaburzeń krążenia. Zasłanianie się genami, to jednak za mało. Zaburzenia na poziomie tkanek tłuszczowych mogą mieć też inną przyczynę, mianowicie:

 • Zatrzymywanie wody w organizmie
 • Zaburzenia układu trawiennego
 • Zła dieta
 • Zaburzenia układu krążenia
 • Zaburzenia układu nerwowego
 • Zaburzenia hormonalne
 • Brak ruchu

W procesie usuwania z organizmów produktów przemiany materii bardzo ważną rolę odgrywa układ krwionośny i limfatyczny. By jeden i drugi mógł pracować potrzebny jest „napęd”, który wprawi je w działanie. Dla układu krwionośnego takim „motorem” jest serce. Dla układu limfatycznego… ruch. Niestety siedzący tryb życia, mało aktywności fizycznej w ciągu dnia, spędzanie wieczorów na kanapie nie służy naszej urodzie. Czy jednak sam ruch gwarantuje ładną skórę ud i pośladków? Niestety nie. Ruszając się pomagamy naszemu organizmowi prawidłowo pracować, ale czasem i to może być za mało. Tak samo zaburzenia układu krwionośnego mogą powodować nieprawidłowe odtransportowywanie zbędnych produktów przemiany materii. Nie chodzi tu tylko o wrodzone czy nabyte wady serca ale np. o utrudnianie pracy żył. W jaki sposób? Poprzez pewne nieświadome i świadome nawyki, jak zakładanie nogi na nogę, noszenie butów na wysokim obcasie czy zbyt obcisłych ubrań, opalanie się na solarium, długie trzymanie nóg blisko źródeł ciepła czy gorące kąpiele.

Niekorzystnie na skórę może również działać stres, depresja, silnie przeżywane przez dłuższy czas emocje.

Nie bez znaczenia dla powstawania cellulitu będzie również zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu np. przy okazji zażywania antykoncepcji doustnej, leczenia farmakologicznego, czy w czasie ciąży, kiedy organizm kobiety wytwarza więcej hormonów (np. prolaktyny, insuliny). Co ciekawe, nie tylko hormony, jakie sami zażywamy mają znaczenie przy powstawaniu cellulitu, ale i te, które są podawane w naszym jedzeniu. Faszerowane hormonami kurczaki czy ryby nie są bez znaczenia dla naszej urody.

W tym miejscu, warto zaznaczyć, że jedzenie batoników, frytek, hamburgerów, kebabów, czy innych produktów bogatych w tłuszcze i węglowodany nie poprawi stanu naszej skóry. Nadmiar takich związków, zwłaszcza przy małej aktywności fizycznej, szybko odłoży się w komórkach. A im gorzej jemy tym trudniej naszemu organizmowi jest się oczyścić. Czego się nie pozbędzie, to magazynuje. Oto i przepis na cellulit. Inną sprawą jest mała ilość pitych płynów, które są wykorzystywane w procesie przemiany materii. Dziennie, powinniśmy pić ok 2-2,5l napojów. Woda jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Innym dobrym pomysłem są herbatki ziołowe. Ale czy wcześniej nie mówiliśmy, że cellulit powstaje też z wody? Owszem. Takiemu procesowi sprzyjają na przykład środki antykoncepcyjne lub sól spożywana w jedzeniu. Jeśli puchną nam nogi, to prawdopodobnie z nadmiaru wody w organizmie. W takich sytuacjach paradoksalnie zaleca się picie dużej ilości wody i herbat, które mają przede wszystkim działać moczopędnie.

Jak pozbyć się cellulitu?

Aby uniknąć gromadzenia się w komórkach produktów przemiany materii, powinniśmy przede wszystkim zacząć od zmian w stylu życia. Żaden cud krem nie pomoże, gdy dietą czy nawykami będziemy niwelować jego efekty. O czym trzeba pamiętać?

Odpowiednia dieta i minimum 2 litry wody dziennie

Nie chodzi o to, by być na ścisłej diecie, gdzie kostka czekolady to grzech ciężki, ale by zwracać większą uwagę, na to co się je. Tłuszcze trans wg niektórych źródeł są tłuszczami, których organizm nie wydala w ogóle. Im więcej ich jemy, tym więcej się ich magazynuje w organizmie, a w rezultacie łatwiej powstaje cellulit. Podobnie dietetycy odradzają spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w cukry (czytajmy etykiety produktów spożywczych! Produkty typu light czy fit wcale nie muszą być zdrowsze od „normalnych”). Zatem co jeść? Oczywiście owoce i warzywa, chude mięso (kurczaka, a najlepiej ryby), produkty pełnoziarniste, tłuszcze roślinne tłoczone na zimno. Do tego oczywiście powinniśmy pić dużo wody lub sięgnąć po zieloną, czy czerwoną herbatę.

Dużo ruchu, sportu

Jazda na rolkach, na rowerze, bieganie, zajęcia w klubie fitness czy na basenie. Jak najbardziej! Ale dobrym pomysłem będzie też długi spacer, bieganie po schodach w górę lub dół. Tak naprawdę każda aktywność jest mile widziana. Do tego można wykonywać ćwiczenia na dolne partie ciała. Pomogą one wzmocnić skórę nóg i pośladków, a przez to utrudnić wybijanie się nowych grudek cellulitu.

Unikanie niezdrowych nawyków i używek

Wspomniane już zakładanie nogi na nogę, czy solarium może pomóc formowaniu się skórki pomarańczowej na naszych udach czy pośladkach. Podobnie alkohol, papierosy czy… kawa. Chodzi tu przede wszystkim o osoby wypijające po kilka filiżanek dziennie. Używki wypłukują witaminy i minerały, zaburzają działanie układu limfatycznego i osłabiają naczynia krwionośne.

Profilaktyka c.d.

Poza wyuczeniem się pewnym nawyków ważnym jest odpowiednia pielęgnacja ciała, która ma na celu zapobiec pojawieniu się skórki pomarańczowej. Eksperci polecają masaże szorstkimi gąbkami (np. z trawy morskiej) ruchami „do serce” od dołu do góry podczas kąpieli. Tak samo zaleca się naprzemienne natryski raz ciepłą, a raz zimną wodą oraz stosowanie peelingów parę razy w tygodniu.

Zobacz też: Domowy peeling do ciała.

Kolejnym etapem pielęgnacji skóry będzie używanie kosmetyków antycellulitowych zawierających wyciągi m.in. z kasztanowca, alg morskich, mniszka lekarskiego, czy bluszczu. Takie preparaty mają za zadanie uniemożliwić odkładanie się tkanki tłuszczowej, a przez to zapobiegać powstawaniu cellulitu.

Jeśli cellulit już się pojawi, trzeba przystąpić do jego leczenia. Pierwszym krokiem są zmiany w stylu życia (patrz wyżej), do których można dołączyć dodatkowe działania, takie jak korzystanie ze specjalnych preparatów czy zabiegów kosmetycznych.

Metody kosmetyczne

Na rynku mamy do dyspozycji całą masę serum, balsamów, oliwek i temu podobnych. Konsystencja kosmetyku nie ma specjalnego znaczenia. To, co jest ważne, to przede wszystkim skład. Kosmetyki o składzie roślinnym (arnika, bluszcz, żywokost) mają za zadanie przede wszystkim pobudzić do działania układ limfatyczny i krwionośny. Tak działające kosmetyki wywołują poczucie ciepła i zaczerwienienie skóry. Poza emulsjami w kosmetyce stosuje się również: preparaty o działaniu fizycznym, dyfuzję jonową, okłady parafinowe, algoterapię, drenaż limfatyczny, body wrapping. W skrócie mówiąc, celem tych zabiegów jest oczyszczenie organizmu lub pobudzenie układu limfatycznego i krwionośnego do działania.

Metody medyczne

Metod medycznych walki z cellulitem mamy kilka. Na przykład cellulolipoliza. Jest to zabieg polegający na wkłuwaniu cieniutkich i giętkich igieł w miejsca, w których pojawił się cellulit a następnie przesyłanie za ich pośrednictwem drobnych impulsów elektrycznych. Ma to na celu pobudzenie przemiany materii i krążenia. Pobudzanie elektryczne są wykorzystywane również przy zabiegach stymulacji mięśni. Jest to tzw. gimnastyka pasywna. Mięśnie napinają się i kurczą, jak przy wykonywaniu ćwiczeń. Pomaga to spalić nagromadzone zapasy energii (tłuszcz). Kolejnym zabiegiem medycznym jest zabieg Jonto B.F. wykorzystujący prądy interferencyjne o określonej sile, które mają oddziaływać na skórę przez ściśle określony czas. Popularne są również zabiegi laserowe. Laser działa jak mała „igiełka”, która wkuwana jest w skórę, na której występuje cellulit i pobudza układ krążenia oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Zabiegi medyczne są bardzo skuteczne ale i droższe niż balsam w drogerii.

Jeśli czytasz ten artykuł, ponieważ zaczynasz u siebie zauważać oznaki skórki pomarańczowej, spokojnie. Masz dużą szansę, że szybko pozbędziesz się tego nieestetycznego problemu. Pamiętaj o działaniach profilaktycznych i unikaniu niezdrowych nawyków. Jeśli zaś walczysz z cellulitem już dłuższy czas… nie poddawaj się! Jesteśmy z tobą! Jeśli taką walkę udało Ci się już wygrać i masz jakiś sprawdzony środek, jak pozbyć się lub zmniejszyć cellulit, zostaw komentarz. Innym czytającym z pewnością się przyda.

Wykorzystane źródła:

M.C. Martini: Kosmetologia i farmakologia skóry. Rozdział 20. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
I. Załęska-Żyła: Cellulit jako problem medyczny. W: Problemy Higieny i Epidemiologii. 89(4). 2008.
J. Dylewska-Grzelakowska: Kosmetyka stosowana. Rozdział 13.2. Wyd. WSiP, Warszawa 1999


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Domowe sposoby na opryszczkę

  Pojawia się znienacka. Swędzi, piecze i boli. Najczęściej atakuje górną bądź dolną wargę lub okolice nosa. Jak już wyjdzie, można tylko łagodzić skutki jej działania.

  Domowe sposoby na pielęgnację skóry po lecie

  7 na 10 kobiet wzmaga pielęgnację skóry po lecie. Aż 50% korzysta w tym celu z domowych sposobów – wynika z badań przeprowadzonych przez markę MOSSO.

  Kwas hialuronowy - przepis na młodość?

  Kiedyś pozyskiwano go z kogucich grzebieni, dziś do jego uzyskania wystarczą metody biotechnologiczne. Mowa o kwasie hialuronowym. Popularnych specyfiku, ogólnie mówiąc, zatrzymującym młodość.

  Jak pozbyć się rozstępów? Domowe sposoby na rozstępy

  Spędzają sen z powiek milionom kobiet na całym świecie. Mężczyźni też z nimi walczą. Rozstępy. Jak się ich skutecznie pozbyć?

 • Bądź na bieżąco