Cieśń nadgarstka – przyczyny i profilaktyka

Zdrowie


ciesnia nadgarstka

Pracownicy biurowi, spędzają bardzo wiele godzin przed komputerem trzymając ręce na klawiaturze przez wiele godzin. Okazuje się, że taka pozycja może być przyczyną tzw. zespołu cieśni nadgarstka.

Cieśń nadgarstka – jak ją rozpoznać?

Do objawów zespołu cieśni nadgarstka możemy zaliczyć np. mrowienie, które powoduje budzenie się w nocy, drętwienie palców podczas jazdy rowerem lub samochodem, bezwiedne upuszczanie przedmiotów.

Przyczyny cieśni nadgarstka

W następstwie nadmiernych ruchów ręki przy dużej ilości pracy, dochodzi do silnego tarcia, drażnienia i wreszcie pogrubienia ścięgien oraz więzadła poprzecznego. To więzadło zarasta do wnętrza zmniejszając średnicę kanału nadgarstka. W efekcie zwiększa się w nim ciśnienie, uciskając tętnice odżywiające nerw pośrodkowy. Powstaje niedokrwienie, które niszczy nerw. Ten z kolei zaczyna obumierać. Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka może być też np. ciąża, menopauza, zaburzenia hormonalne tarczycy, zapalenie stawów czy cukrzyca, czyli choroby i dolegliwości zatrzymujące wodę w organizmie. Cieśń nadgarstka uznawana jest za chorobę cywilizacyjną.„Jest najczęstszą przyczyną operacji ręki na świecie” – ocenia dr Paweł Nowicki z CM ENEL-MED – wykonujący ponad 300 takich operacji rocznie.

Najbardziej narażonymi na tę dolegliwość są osoby przeciążające ręce pracą fizyczną, ale też pracą w biurze przy komputerze. Praca z komputerem jest związana z długotrwałym napięciem ścięgien odpowiedzialnych za utrzymanie nadgarstka nad klawiaturą. Wymusza też nieprzerwane drobne ruchy palców, regularnie drażniącymi ściany kanału nadgarstka. Taka sytuacja może skończyć się obrzękiem, przerostem i pogrubieniem elementów oraz zawartości kanału nadgarstka. A to już prowadzi do zwiększenia ciśnienia i początku choroby.

Jak zapobiegać cieśni nadgarstka?

Pracownicy biurowi mogą na przykład stosować ergonomiczne klawiatury, które umożliwiają pisanie bez szkodliwego odchylania nadgarstków na boki oraz podpieranie ich na wygodnej podkładce. Pracownik biurowy powinien zadbać też o wygodną myszkę komputerową.

W czasie pracy należy robić przerwy, by dać rękom czas na odpoczynek. Można wtedy też wykonać kilka ćwiczeń np. zginanie i prostowanie nadgarstka jednej ręki drugą, krążenia zwisającymi swobodnie nadgarstkami, „strzepywanie” palców, ściskanie rąk w pięść i rozluźnianie. Ważne, by zachować wygodną pozycję do pracy. Nie bez znaczenia jest też dobrze dopasowane biurko i krzesło.

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Jeśli ból jest krótki, jednorazowy, być może wystarczyć sam odpoczynek dla rąk wsparty fizjoterapią i lekami przeciwzapalnymi. Jeśli jednak ból i inne objawy trwają dłużej, nie ustępują, być może będzie potrzebna operacja otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Taką operację można wykonać metodą otwartą lub endoskopową.

„Obie metody dają podobne rezultaty. Jednak w metodzie endoskopowej unikamy niepotrzebnego uszkadzania leżących po drodze struktur. Bardziej komfortowy jest też okres pooperacyjny z uwagi na mniejszą bliznę, wykonaną poza miejscem narażonym na codzienne drażnienie” – mówi dr Paweł Nowicki.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

  Połóg

  Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

  Jak naprawdę wygląda ciąża

  Jak wygląda naprawdę ciąża

  Media kreują obraz ciąży, jako magicznego czasu, w którym kobieta promienieje. I choć okres ciąży sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy, to niestety, przez większość czasu towarzyszą wymioty, opuchlizna i zaparcia. Jak wygląda ciąża, tak naprawdę?

  8 lifehacków na lepszy sen

  Kobieta śpiąca

  Jak zwiększyć jakość snu? Zobacz sposoby na to, jak lepiej zasypiać i budzić się bardziej wypoczętym.

  Cholina w diecie ciężarnej

  Zioła w ciąży

  Kobiety w ciąży mogą mieć teraz dodatkowy powód do spożywania większej ilości brokułów i jajek podczas tego wyjątkowego okresu.

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Źródło: pixabay.com - chezbeate

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

 • Bądź na bieżąco