Chmura obliczeniowa (cloud computing) - jaką chmurę wybrać?

Internet

aplikacje

dane


Fot. Źródło: freeimages.com

Pendrive'y i płyty CD przechodzą do lamusa. Teraz jeśli chcemy wygodnie przenosić dane wystarczy, że użyjesz „chmury”.

Co to jest chmura danych?

Ostatnio coraz popularniejszy staje się termin chmura obliczeniowa (cloud computing). Co to takiego? Najprościej mówiąc jest to rodzaj usługi internetowej polegający na przechowywaniu danych i udostępnianiu ich na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dane przechowywane są w chmurze, czyli zewnętrznym serwerze, do którego możemy mieć dostęp po podaniu loginu i hasła z dowolnego urządzenia. Dane te możemy też swobodnie przesyłać i odbierać z serwera (chmury) za pośrednictwem specjalnej aplikacji.
Na przykład: robimy zdjęcie smartfonem podłączonym do naszej „chmury”. Zdjęcie automatycznie zostaje przeniesione na serwer, dzięki czemu możemy je obejrzeć na komputerze już po paru sekundach.
Możemy wyróżnić chmury prywatne i publiczne. Prywatne należą do konkretnej organizacji i zlokalizowane są w jej siedzibie lub w firmie zewnętrznej określonej w umowie. Publiczne, to tak naprawdę infrastruktura, należąca do firmy oferującej taką usługę wielu podmiotom jednocześnie.
Chmury danych mają bardzo wiele zalet zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Umożliwiają szybki transfer danych, które chcemy szeroko udostępniać (również do wglądu innym), zapewniają mobilność i stały dostęp do danych, nawet jeżeli musimy często się przemieszczać lub zmieniać urządzenie (do samego wglądu wystarczy internet, aplikacja jest potrzebna tylko gdy chcemy konkretne urządzenie połączyć z chmurą).

Jak uruchomić chmurę danych?

W celu uruchomienia usługi trzeba zainstalować odpowiednią (zależną od usługodawcy) aplikację na wszystkich urządzeniach, z których mają być zaciągane dane. Następnie trzeba określić konkretny folder, z którego „chmura” ma kopiować pliki. Wszystkie dane, jakie się w nim pojawią z automatu znajdą się w chmurze, umożliwiając wgląd do nich z innych urządzeń, połączonych aplikacją.

Bezpieczeństwo chmur danych

Kwestia bezpieczeństwa chmury danych wciąż wywołuje dyskusje. Przede wszystkim należy pamiętać, że dane wysyłane są na czyiś serwer. Powoduje to ryzyko udostępnienia danych osobom niepowołanym. Poza możliwością wglądu w dane przez osoby trzecie, istnieje ryzyko skopiowania i rozpowszechnienia tych danych na zewnątrz. Trzeba też pamiętać, że organy państwowe np. policja, mają prawo do wglądu bez naszej wiedzy do danych znajdujących się w chmurze. Do tego nie bez znaczenia jest kraj, w którym znajduje się serwer zbierający wszystkie informacje. Od tego zależą bowiem przepisy prawne dotyczące ochrony danych. Na przykład dane użytkownika korzystającego z chmury na serwerach amerykańskich, nie będą chronione prawem europejskim. Kolejna kwestia, to awaria takiego serwera. Nie jest to urządzenie stojące w naszym biurze czy mieszkaniu. W razie usterki technicznej, możemy jedynie biernie czekać, aż ta zostanie usunięta. Decydując się na przesłanie danych do chmury musimy mieć świadomość ewentualnych zagrożeń z tym związanych.

Przykładowe chmury danych

Za najpopularniejsze można uznać Dropbox (dropbox.com) i Google Drive. Oferują skorzystanie z powierzchni 2-5GB danych całkowicie bezpłatnie. Jeśli nasze potrzeby są większe, możemy dokupić powierzchnię parudziesięciu gigabajtów. Dropbox dodatkowo dysponuje systemem poleceń tzn. za każdą osobę, która założy konto pod wpływem naszej rekomendacji (specjalnego linku z konta dropbox) dostajemy dodatkowe 500MB danych gratis. Z innych popularnych chmur danych możemy wskazać jeszcze Adrive – oferuje bardzo dużą pojemność dostępną za darmo. Minusem bezpłatnego pakietu są jednak pewne ograniczenia np. w max wielkości przesyłanych plików, obecności reklam. SkyDrive – chmura Microsoftu, 7GB danych „na start”, czy Storino – polska chmura, dostępna w kilku wariantach cenowych (89zł-599zł/rok).


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak zainstalować na androidzie aplikację/grę?

  aplikacje android os

  Fascynują nas wszelkiego rodzaju gry i aplikacje na naszych telefonach. Zobacz, jak łatwo je zainstalować na systemie Android.

  Pliki cookie - internetowe ciasteczka. Czym są?

  Od 22 marca wraz w wejściem w życie nowelizacji ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym możesz zaobserwować charakterystyczny komunikat pojawiający się na odwiedzanych przez ciebie stronach.

  Jak usunąć konto na Facebooku?

  Przyszedł ten dzień, w którym podjąłeś decyzję o pożegnaniu się z kontem na Facebooku? Zapoznaj się z instrukcją, jak się go definitywnie pozbyć.

  Jak założyć darmowe konto pocztowe na Gmail?

  konto google gmail

  Chcesz założyć konto pocztowe na Gmailu? Pomożemy. Zobacz instrukcję z obrazkami, jak krok po kroku założyć skrzynkę pocztową.

  21 sytuacji, w których doświetlenie w czytniku uratuje cię przed nudą

  czytik ebooków

  W pociągu, na przystanku lub czekając na kogoś. Oto 21 sytuacji, w których to sprytne urządzenie może cię uratować. Także w ciemności.

 • Bądź na bieżąco