Cywilizacyjne choroby stóp – jak je leczyć

Uroda


„Buty dla stóp, nie stopy dla butów” - taką zasadą kieruje się zapewne większość kobiet. Uwielbiamy przecież przemierzać galerie handlowe w poszukiwaniu najmodniejszych szpilek czy dobierać obuwie do swoich stylizacji.

Kiedy jednak dopadają nas choroby stóp, musimy zapomnieć o elegancji, skupiając się na wygodzie i walce z bólem. Jedną z często występujących chorób cywilizacyjnych są halluksy – jak z nimi walczyć?

Dlaczego stopy chorują?

Stopy na co dzień znoszą wiele obciążeń – pracują przez cały czas, nawet gdy my relaksujemy się na spacerze czy uprawiamy sport. Kiedy dodatkowo wciskamy je w buty na wysokim obcasie, ich przednia część może nie wytrzymać obciążenia. Dochodzi do poszerzenia przodostopia  oraz obniżenia poprzecznego łuku stopy. Często wybieramy buty na wysokim obcasie ze spiczastym noskiem, który sprawia, że ucisk na palucha staje się jeszcze większy. W efekcie stopy ulegają deformacji i pojawiają się halluksy, czyli tak zwane paluchy koślawe. Zmiany są mało estetyczne, a do tego towarzyszy im ból.

halluksy_tresc

Źródło: shutterstock.com

Przede wszystkim warto zadbać o profilaktykę – postarajmy się nie obciążać nadmiernie naszych stóp i zapewnić im raz na jakiś czas choć odrobinę odpoczynku od eleganckiego obuwia. Nie tylko chodzenie na wysokich obcasach sprzyja powstawaniu halluksów. Ważne są też czynniki genetyczne, nadwaga, stojący tryb życia oraz wady budowy stóp. Jeśli jednak zmiany już się pojawiły, możemy skutecznie z nimi walczyć – operacje halluksów pomagają przywrócić stopom estetyczny wygląd i wyeliminować ból. Takie zabiegi przeprowadzane są w prywatnych szpitalach, między innymi w Szpitalu Centrum ENEL-MED. Halluksy można zoperować też poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to wówczas zabieg bezpłatny. Czas oczekiwania na operację jest różny w zależności od szpitala i może się wahać od kilku do kilkunastu miesięcy (średni czas oczekiwania wynosi ok. 3-4 tygodni). Rehabilitacja zaś trwa zazwyczaj około miesiąca.

Dlaczego warto leczyć halluksy?

Koślawe paluchy to duży problem natury estetycznej, pozbawiający kobiety pewności siebie oraz możliwości cieszenia się doborem obuwia oraz komponowaniem stylizacji. To także spory kłopot dla pań, które w pracy obowiązuje strój biznesowy. Co jednak najistotniejsze, halluksy powodują też znaczne dolegliwości bólowe, które trudno lekceważyć – z ich powodu musimy nieraz zrezygnować z uprawianego wcześniej sportu i ograniczyć naszą aktywność. Warto wiedzieć, że możemy walczyć z tymi przykrymi zmianami.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Usuwanie znamion - fakty i mity

  Znamiona

  Na ciele większości z nas można zwykle naliczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu różnego rodzaju zmian skórnych. Zdarza się, że nie tylko nie dodają uroku, lecz są źródłem kompleksów, a nawet zagrożeniem dla zdrowia.

  Czysta i promienna cera bez trądziku

  Masz dość nawracającego trądziku? Chcesz w końcu zapomnieć o wstydzie związanym z wyglądem twojej cery? Sprawdź jak skutecznie pokonać trądzik i zyskać piękną, promienną oraz gładką cerę bez szpecących wygląd niedoskonałości.

  Sposoby na opuchnięte stopy

  Sposoby na spuchnięte stopy

  Masz spuchnięte stopy? Nabrzmiałe i opuchnięte nogi? Zobacz jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.

  Koenzym Q10 i jego tajemnice

  koenzym q10

  Koenzym Q10 jest jedną z najważniejszych substancji jaką wytwarza organizm. To organiczny związek chemiczny z grupy ubichinonów, zapewniający prawidłowy przebieg procesów życiowych komórki.

 • Bądź na bieżąco