Czym podróżować by było tanio?

Hobby

podróż

tanie podróżowanie

urlop

wakacje


czym podrozowac

Fot. sxc.hu

Środek transportu to ważny element każdej podróży. Który jednak transport wybrać? Z tego artykułu dowiesz się, jak porównać koszty przejazdów.

Jeśli chcesz tanio podróżować, musisz poświęcić chwilę na przeanalizowanie wszystkich możliwych sposobów dojazdu do miejsca, do którego chcesz się dostać. To, który sposób w danej sytuacji okaże się najtańszy zależy głównie od miejsca docelowego i terminu podróży. Im dłuższy dystans i bliżej sezonu turystycznego, tym większe prawdopodobieństwo, że przejazd będzie droższy. Innymi czynnikami wpływającymi na koszt podróży będą nasze wymagania, co do warunków przejazdu, ilości osób, z jaką planujemy podróżować, ilości rzeczy jaką chcemy przewieźć, a także czas jaki możemy przeznaczyć na podróż. Nie jest regułą, że dany środek transportu zawsze będzie najtańszy. Do tego musisz się liczyć z tym, że najtańszy nie zawsze znaczy najwygodniejszy i najszybszy. Jak przeanalizować koszty podróży? Bardzo prosto.

Najlepiej uczyć się na przykładzie, więc wybierzmy 2 warianty:

Załóżmy, że planujemy 2 podróże: Warszawa-Paryż na początku listopada i Poznań-Warszawa w podobnym czasie. Planujemy wybrać się w 2 osoby na ok. tydzień. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić to przeanalizować koszty związane ze wszystkimi środkami transportu.

 1. miasto w Europie – Paryż i miasto polskie – Warszawa.
 2. podróż po Polsce: Poznań-Warszawa.

Sprawdźmy, jakie są różnice w cenie i szybkości podróży.

Koszt i czas podróży

Kolej

Połączenie Warszawa-Paryż koleją zajmuje 13-17 h (w zależności od opcji). W chwili pisania tego artykułu najtańszy przejazd pociągami, jaki udało się znaleźć to wydatek 110 € czyli mniej więcej 440,00 zł. Musisz jeszcze wrócić, także po pomnożeniu tej kwoty x2 wychodzi 220 €, czyli ok. 900,00 zł (termin 6-9 listopada). Całkiem drogo…

Z drugiej strony, jeśli poruszamy się po Polsce cena przejazdu np. Warszawa-Poznań to koszt od 50 zł (w jedną stronę). Czas przejazdu to 3,5 – 4 h (połączenia regionalne) lub 2,5 h (połączenia międzynarodowe).

Autobus

Czas podróży do Paryża wynosi ok. 25 h. Cena znaleziona na podobny termin, również w promocji to 435,00 zł w obie strony. Wygląda już dużo lepiej.

Jeśli zaś chodzi o połączenie krajowe: najtańszy autobus, jaki udało nam się znaleźć na trasie Poznań-Warszawa, to koszt 20 zł w jedną stronę. Czas podróży niestety jest dłuższy – ok. 5,5 h.

Samolot

Linie lotnicze często szykują promocje, w związku z tym bilety można kupić w naprawdę dobrych cenach. Na ten moment, w terminie 5-9 listopada możesz kupić bilet tanich linii w obie strony za 376,00 zł z Warszawy do Paryża. Podczas, gdy autokary i pociągi zazwyczaj jeżdżą do centrum miasta, samoloty już niekoniecznie. Do tego kosztu musisz doliczyć opłatę za dojazd do miasta i z powrotem. Z lotniska Paryż Beauvais bilet w obie strony, to wydatek rzędu 30 € (120 zł). Także całościowy koszt wynosi 496,00 zł. Czas przelotu to 2 h 10 min. Ale linie lotnicze uwielbiają wręcz promocje. I w ten sposób korzystając z innej linii jeszcze do niedawna, mogłeś zakupić lot do Paryża z Wrocławia ale w terminie 23-28 listopad w cenie 85,21 zł (z ubezpieczeniem podróżnym) lub 18zł (sic!) bez takiego ubezpieczenia – w sytuacji, gdy posiadasz już ubezpieczenie lub chcesz je wykupić na własną rękę (np. ubezpieczenie w razie uszczerbku na zdrowiu lub w sytuacji gdy jesteś zmuszony zrezygnować z lotu). Do tego doliczyć musisz przejazd lotnisko-miasto w obie strony i wychodzi 138 zł! Cena super, tylko termin inny niż planowany, do tego promocja minęła.

Połączenie krajowe (Warszawa-Poznań), nota bene również krajowymi liniami to koszt ok. 200 zł za lot w jedną stronę. Za to podróż trwa tylko 55 min.

Samochód

Trasa stolica Polski– stolica Francji to dystans ok. 1600 km. Szacowany czas przejazdu to 17 h przy jeździe autostradami lub 27 h, jeśli unikać dróg płatnych. To ile benzyny, ropy, czy gazu spali auto na trasie zależy przede wszystkim od samego auta i sposobu jazdy kierowcy. Przyjmijmy, że na trasie średnie spalanie to ok. 7l / 100 km (samochód z silnikiem o pojemności 1,4l). Spalanie gazu zaś dla podobnych aut może być rzędu 8,5 dm3 / 100 km. To daje ok. 1075,20 zł w obie strony. Gaz będzie kosztował 761,60 zł. Trzeba jednak podkreślić, że jest to cena mocno uproszczona. Jeśli nie zabierasz kanistrów z benzyną z Polski, będziesz zmuszony tankować w Niemczech, Belgii czy Francji,  gdzie cena benzyny to ok.7,50 zł. Cena gazu to mniej więcej połowa z tego (i tak drożej niż w Polsce). Jeśli wyjeżdżasz w grupie 2-4 osób koszt ten się rozkłada i robi całkiem atrakcyjny. Jeśli jeszcze jedziesz autostradami, musisz doliczyć koszt tych przejazdów (Polska, Francja). Wówczas rachunek nieco się powiększy.

Taka sama zasada dotyczy podróży krajowych. Co prawda autostrad za wiele nie ma, ale na trasie Warszawa-Poznań już jest. Odległość to ok. 310 km. Zatem zgodnie z wcześniej przyjętym przelicznikiem – koszt podróży w jedną stronę autem to wydatek ok. 122 zł (x2 = 244 zł). Taki sam przejazd na gazie, to ok. 80 zł (x2 = 160 zł). Podróż trwa ok. 5h lub połowę tego czasu, gdy  jedziesz drogami płatnymi ale wówczas musisz dodać opłaty na autostradzie (z Warszawy na ten moment to wydatek ok. 70zł w jedną stronę).

Oczywiście powyższe wyliczenia to tylko estymacje. Musisz dopasować je do swojego auta, którego spalanie może być większe lub mniejsze na trasie. Niektórzy kierowcy potrafią utrzymać spalanie na poziomie 4l ropy na 100 km, a zatem to co zaoszczędzą na paliwie, mogą wydać na autostradę, co ostatecznie zmniejszy czas przejazdu.

Podsumowanie

Dla połączenia międzynarodowego Warszawa-Paryż najtańszym, a zarazem najszybszym rozwiązaniem okazał się samolot. Dla połączenia Warszawa-Poznań – autobus. Był najtańszy, choć nie najszybszy. To oczywiście nie są uniwersalne prawdy dotyczące każdego połączenia krajowego i  międzynarodowego. Wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz, sam czy w grupie, czy zależy ci na czasie oraz czy możesz sobie pozwolić na dłuższą wyprawę, czy są dostępne jakieś promocje a jeśli tak, to jakie. Na powyższym przykładzie możesz przygotować swoje wyliczenia i sprawdzić, który plan będzie dla ciebie najbardziej optymalny.

Miks

Oferty promocyjne można łączyć i wykorzystywać na różne sposoby. Na przykład, do Paryża można dojechać pociągiem z Berlina, do którego dojazd autobusem będzie kosztował 70-80 zł z Warszawy. Koszt takiej wyprawy spadłby wtedy o jakieś 240-260 zł!

Wady i zalety poszczególnych środków lokomocji

Dużo zależy od tego, w jakim terminie zamierzasz wyjechać i dokąd (czy jest sezon urlopowy czy nie). Jeśli nie jesteś mocno związany z konkretnymi datami, możesz szukać promocji, które często pojawiają się na stronach przewoźników i dopiero po zakupie biletu pisać prośbę o urlop itd. W powyższym rozliczeniu podany jest przykład biletu lotniczego za 18 zł (kwintesencja pojęcia tanie podróżowanie). Sceptycy mówią, że jest to kwota przed opłatami lotniskowymi w związku z tym końcowa jest dużo wyższa. Oczywiście wszystko zależy od chwytu marketingowego zastosowanego przez danego przewoźnika. Niemniej na tym polegają promocje i ten bilet faktycznie kosztuje 18zł już z uwzględnieniem opłat lotniskowych itd. Ceny takich biletów dotyczą często oferty podstawowej – bez możliwości zmiany terminu lotu czy kosztów pobytu w danej miejscowości w razie odwołania lub opóźnienia wylotu. Nie uwzględniają też ubezpieczenia, które jest dobrowolne. Jeśli rezygnujemy z udogodnień takich jak ubezpieczenie, możliwość wejścia na pokład jako jeden z pierwszych pasażerów, dodatkowego bagażu (poza podręcznym) taki lot naprawdę kosztuje 18 zł. Przewoźnicy ustawiają loty promocyjne tak, by pobyt wynosił min. 2 tyg. Jest to zatem bardzo dobra opcja, gdy planujemy dłuższy wyjazd.

Jeśli myślimy o podróży na 4 kółkach, to samochód jest niesamowicie wygodnym środkiem transportu. Może posłużyć, jako pojazd ale i nocleg. Do tego umożliwia zabranie sporej liczby bagażu, wszystko mamy pod ręką a i komfort jazdy jest zupełnie inny niż w samolocie (zawsze możesz się zatrzymać, wysiąść, rozprostować nogi).

Pociągi wychodzą zazwyczaj najdrożej, ale są często najlepszym rozwiązaniem, gdy poruszamy się po Polsce. Są w podobnej cenie do autokarów lub droższe ale zdecydowanie tańsze od lotów krajowych. Poruszają się szybciej niż autobusy (ważne, gdy zależy ci na czasie).

Autokary sprawdzają się chyba najlepiej jeśli chodzi o poruszanie się po naszym kraju lub by dotrzeć do miejsc, gdzie nie ma lotnisk. Cenowo wychodzi podobnie jak pociągiem lub taniej. W takich warunkach bilet do Berlina z Warszawy może kosztować w obie strony 140-160 zł.

To, jaki środek transportu wybierzesz, zależy od Ciebie i kalkulacji związanych z podróżą.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Co robić w podróży? Pomysły na zajęcie w czasie podróży

  Co robić w pociągu? Co można robić podczas jazdy samochodem? Czym się zająć w autokarze?

  Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

  Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

  Zaplanuj tanią podróż - krok po kroku

  tania podroz

  Na co dzień możesz usłyszeć czy przeczytać o ludziach, którzy podróżują w najdalsze krańce Ziemi za naprawdę małe, niekiedy śmieszne pieniądze. Przykład taniej podróży? 500zł za 5 dniowy pobyt w Maroko. Niemożliwe?

  Ferie zimowe z dzieckiem

  Jeśli nie wysyłasz dziecka na ferie obóz zimowy czy do babci, możesz zapewnić mu atrakcje także w domu. Ferie w domu nie muszą być nudne. Wszystko zależy od twojej inwencji i upodobań dziecka. Podpowiadamy co robić w ferie zimowe z dzieckiem.

  Jak płacić za granicą aby nie przepłacić

  Mimo możliwości płacenia kartą za granicą, bardzo wielu z nas, w czasie wakacji za granicą decyduje się na płacenie tylko gotówką.

  Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

  Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Wakacje w Polsce – pomysły na urlop w kraju

  Urlop w Polsce może być niezapomnianą przygodą. O tym jaki kierunek wybrać zdecydujcie sami, a my możemy ewentualnie podpowiedzieć gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć.

 • Bądź na bieżąco