Domowe sposoby na afty

Uroda

ból

stomatolog

zęby


Źródło: © fotovika - Fotolia.com

Fot. Źródło: © fotovika - Fotolia.com

Czujesz ból w jamie ustnej? Wyczuwasz językiem w miejscu bólu małą nierówność? Prawdopodobnie masz aftę. Jak sobie z nią poradzić?

Co to jest afta

Afty, to małe, ok. 1-2cm owrzodzenia jamy ustnej. Najczęściej powstają na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu, a także języku i wewnętrznej stronie warg. Powodują spory dyskomfort, a niekiedy i ból utrudniający jedzenie.

Przyczyny powstawania afty w jamie ustnej

Medycyna nie zna bezpośredniej przyczyny powstawania aft. Badania i doświadczenia lekarzy wskazują, że stres, zmęczenie, niewłaściwa dieta (zbyt małe ilości witaminy B) a także osłabienie odporności np. w czasie przeziębienia, mogą być źródłem pojawiania się aft. Po części też odpowiedzialność spoczywa na genach. Jeśli rodzice mają afty, szansa, że zachoruje dziecko są bliskie 100%.

Afty w jamie ustnej mogą też powstawać w wyniku podrażnień np. przy złym, zbyt energicznym szczotkowaniu zębów albo z powodu źle dopasowanej protezy lub aparatu ortodontycznego. Druty z aparatu mogą podrażniać dziąsło i powodować powstawanie ranek.

Domowe sposoby na afty

Afty zazwyczaj znikają po kilku dniach. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć ten proces, możesz wykorzystać domowe sposoby na afty.

 • Okład z herbaty – zaparz herbatę z saszetki. Wyciągnij woreczek i wyciśnij. Przyłóż go na kilka minut na aftę. Występujący w herbacie kwas tkaninowy ma właściwości wysuszające i przeciwbólowe.
 • Płukanka z szałwii, rumianku, z liści malin – można zaparzyć świeże zioła lub saszetkę kupioną w aptece. Tak przygotowanym roztworem płucz usta kilka razy dziennie.
 • Wodny roztwór z gencjany – rozcieńcz gencjanę w dużej ilości wody. Zamocz w roztworze patyczek do uszu. Przemyj chore miejsce.
 • Roztwór soli – rozpuść pół łyżeczki soli w szklance wody. Tak przygotowanym lekkim roztworem wypłucz usta.
 • Aloes – jeśli masz świeży aloes odetnij listek i pokrój go w paseczki. Posmaruj miąższem rankę. Zanim to zrobisz, wysusz aftę.

Jeśli powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, w aptece można zakupić preparaty leczące afty w jamie ustnej. Gdy masz wykwit, nie powinieneś jeść gorących, ostrych, kwaśnych czy mocno solonych potraw. Podrażniają owrzodzenie. Wskazane są za to lody, mleko lub jogurty (te dodatkową przyspieszą gojenie). 

Jeśli afty czy inne owrzodzenia jamy ustnej pojawiają się często, mogą być objawem choroby. Należy wówczas udać się do stomatologa.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Źródło: pixabay.com - chezbeate

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Usuwanie znamion - fakty i mity

  Znamiona

  Na ciele większości z nas można zwykle naliczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu różnego rodzaju zmian skórnych. Zdarza się, że nie tylko nie dodają uroku, lecz są źródłem kompleksów, a nawet zagrożeniem dla zdrowia.

  Czysta i promienna cera bez trądziku

  © Khorzhevska - Fotolia.com

  Masz dość nawracającego trądziku? Chcesz w końcu zapomnieć o wstydzie związanym z wyglądem twojej cery? Sprawdź jak skutecznie pokonać trądzik i zyskać piękną, promienną oraz gładką cerę bez szpecących wygląd niedoskonałości.

  Sposoby na opuchnięte stopy

  Sposoby na spuchnięte stopy

  Masz spuchnięte stopy? Nabrzmiałe i opuchnięte nogi? Zobacz jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.

  Koenzym Q10 i jego tajemnice

  koenzym q10

  Koenzym Q10 jest jedną z najważniejszych substancji jaką wytwarza organizm. To organiczny związek chemiczny z grupy ubichinonów, zapewniający prawidłowy przebieg procesów życiowych komórki.

 • Bądź na bieżąco