Domowe sposoby na chrapanie

Zdrowie

domowe sposoby

sen


Fot. Źródło: © apops - Fotolia.com

Chrapanie – skąd się bierze i jak je leczyć? Oprócz interwencji lekarskiej domowe sposoby na chrapanie też są.

Według badań co trzecia dorosła osoba chrapie. Dochodzi do tego gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. Wówczas podniebnie i języczek wprawiane są w drgania przez turbulencje i wtedy powstaje zjawisko akustyczne zwane chrapaniem. Przyczyną takiej reakcji może być po pierwsze alergia – gdy ściany dróg oddechowych są opuchnięte, po drugie otyłość – gdy tkanka tłuszczowa uciska gardło i osłabienie mięśniówki gardła.

Domowe sposoby na chrapanie

Sposobów na chrapanie jest wiele. Wśród nich te domowe sposoby na chrapanie, które wspomagają walkę z tą uciążliwością. Można tu wymienić: poszturchiwanie w czasie snu, kuksańce, budzenie czy …. wszywanie piłeczki w pidżamę. Chodzi o to, by uniemożliwić osobie chrapiącej spanie na plecach – bo chrapanie – w postaci lekkiej – występuje podczas leżenia na wznak. Piłeczka wszyta w pidżamę uniemożliwia przewrócenie się na plecy, a przez to niweczy chrapanie.

Prostą metodą na leczenie chrapania jest zmiana pozycji snu. Leżenie na plecach, na wznak pogłębia chrapanie. Język zapada się a usta otwie­ra­ją co powoduje zwę­że­nie ka­na­łu no­so­gar­dła i cie­śni gar­dła. Najlepiej ułożyć się na boku. Może przy tej okazji warto zainwestować w wygodny materac.

Jeśli z materacem nic nie da się zrobić to warto kupić poduszkę dopasowującą się do kształtu głowy. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowej postawu w czasie snu – głowa będzie dobrze podparta, podobnie szyja i kręgosłup. To ułatwi regenerację organizmu.

Należy też pożegnać się z używkami, a na pewno je ograniczyć. One również są przyczyną chrapania. Zawarta w papierosach nikotyna podrażnia gardło i powoduje zaleganie śliny w tchawicy i krtani, podrażnia też śluzówkę. Przez to powietrze z płuc napotyka opory przy wydychaniu. Alkohol z kolei powoduje, że mięśnie języka i gardła wiotczeją – dlatego lepiej odpuścić picie alkoholu przed snem.

Osoby z nadwagą, które chrapią, powinny przejść na dietę. Najlepsza będzie gimnastyka, która dodatkowo dotleni organizm. Przez to też łatwiej zasnąć. Osoby otyłe chrapią częściej i głośniej.

Pomocne przy leczeniu chrapania może być przygotowanie sypialni przed snem. Odpowiednia temperatura 18-21 stopni Celsjusza dobrze wpłynie na organizm. Wtedy łatwiej i zdrowiej zasnąć. Ponadto często wie­trzo­na sy­pial­nia za­po­bie­ga wy­su­sze­niu błony ślu­zo­wej. Warto też utrzymywać w pomieszczeniu, gdzie śpimy odpowiednią wilgotność. Można w tym celu kupić specjalne urządzenia nawilżające powietrze lub zaopatrzyć się w pojemniki na wodę, które wystarczy zawiesić na kaloryferze.

Sposób na chrapanie: interwencja chirurgiczna

Jeśli samokontrola i domowe sposoby na chrapanie zawodzą trzeba zasięgnąć porady specjalisty. Tutaj metod na leczenie chrapania jest sporo. Popularny jest zabieg na przegrodzie nosowej. Ale jest nieprzyjemny i dość inwazyjny. Większy komfort daje na przykład: leczenie falami radiowymi. Lekarz wprowadza w podniebienie lub małżowinę cieniutką elektrodę przez która płyną fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Ta metoda nie jest stosowana u osób z krzywą przegrodą nosową. Ale oszczędza pacjentom bólu i krwawienia. Metoda polega na celowym uszkodzeniu tkanek, przez co stają się krótsze i mniejsze. Nos staje się bardziej drożny. Jednym ze sposobów na chrapanie są implanty podniebienne. Są to elastyczne, ale sztywniejsze od podniebienia przedmioty w kształcie zapałek. Wszczepia się je w podniebienie miękkie by w ten sposób zapobiegały wpadaniu tkanek w drgania. To właśnie drgania tkanek powodują powodują efekt akustyczny, który nazywamy chrapaniem. Implanty od razu po wszczepieniu zaczynają pełnić swoją funkcję. Są w pełni biodegradowalne – naturalnie się wchłaniają. Pozostawiają po sobie niewielkie, nieszkodliwe blizny. Chrapanie po ich wchłonięciu nie wraca.

Warto też wspomnieć o metodach na chrapanie nie wymagających interwencji chirurgicznej. Można wymienić chociażby używanie podczas snu specjalnej protezy dentystycznej wkładaną do ust na noc. Dzięki niej żuchwa wysuwa się do przodu i odsuwa przez to język od tylnej części gardła. W gardle jest wtedy więcej przestrzeni i język już się tak łatwo, lub wcale nie zapadnie. Można też zastosować specjalne urządzenie, które podczas snu, przez nos lub przez usta i nos, wtłacza do płuc powietrze pod zwiększonym ciśnieniem. Wówczas ciśnienie wewnątrz gardła wzrasta, co zapobiega zapadaniu się gardła i powstaniu bezdechów.

Chrapania nie należy lekceważyć. Może ono być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Polega on na występowaniu podczas snu niewystarczającego lub w ogóle braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe (tak zwany bezdech). O OBS można mówić jeśli w każdej godzinie snu występuje pięć takich bezdechów trwających 10 sekund. Na tę dolegliwość cierpi 24% mężczyzn i 9% kobiet.

Przyczyny chrapania

Przyczyn chrapania należy najpierw szukać w nieodpowiednim stylu życia. Zanim udamy się do lekarza warto w tym zakresie zrobić rachunek sumienia. Ten nieodpowiedni styl życia sprzyjający chrapaniu to głównie: przemęczenie, stres, niedosypianie, otyłość i sięganie po używki jak alkohol i papierosy.

Nie bez znaczenia jest też wiek osoby – im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo problemów z oddychaniem prowadzących do chrapania. U dzieci z kolei chrapanie może wskazywać na przerośnięte migdałki.

Przyczyny chrapania mogą być też związane bezpośrednio z odchyleniem od normy w budowie górnych dróg oddechowych. Chodzi o nos lub/i gardło. Te nieprawidłowości to najczęściej:

  • krzywa przegroda nosowa
  • przerost małżowin nosowych
  • polipy
  • przerost języczka i języka
  • przerośnięte podniebienie miękkie
  • przerost migdałków

Jeśli więc dostrzegamy u siebie zewnętrzne przyczyny chrapania, warto najpierw spróbować im zaradzić, potem dopiero szukać pomocy u specjalisty. Jak leczyć chrapanie?

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz