Domowe sposoby na mole spożywcze i odzieżowe

Dom

domowe sposoby


Fot. źródło: © Alen-D - Fotolia.com

Uprzykrzają życie niejednego domownika, niszczą ubrania, psują żywność. Pojawiają się znienacka. MOLE. Jak z nimi walczyć? Jest kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Mole spożywcze

Mklik mączny – tak naprawdę nazywa się mól spożywczy. To owad z rzędu motyli, który z wyglądu przypomina skrzyżowanie mola odzieżowego z małą ćmą. Szkodniki składają jaja w produktach sypkich między innymi: w mące, makaronie, herbacie, a także w słodyczach czy bakaliach.

Jeśli zauważymy w kuchni mole spożywcze – niewielkie małe szkodniki, trzeba wszystko powyciągać z szafek. Dotyczy to produktów spożywczych takich jak: mąka, cukier, makarony, ciastka itp. Wszystko należy dokładnie przejrzeć i oczyścić. Także miski czy pojemniki trwałe z żywnością. Produkty spożywcze – wyrzucić, na pewno te w których można dostrzec cienkie nitki zostawione przez larwy moli. Szafki, półki, miski, garnki należy umyć ciepłą wodą z płynem bądź mydłem. Taki przegląd trzeba powtarzać co jakiś czas, z uwagi na to, że można przegapić jakąś larwę. Produkty spożywcze, w których nie było moli czy larw, ale które sąsiadowały z takimi produktami można też zamrozić na 6-7 dni.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Jest kilka sprawdzonych domowych sposobów na walkę z molami spożywczymi. Na półkach, w szafkach można rozsypać pachnące przyprawy jak goździki czy anyż – to odstraszy mole. Szkodniki nie lubią też zapachu pomarańczy, cytryny, wanilii i octu. Nasączenie wacików olejkami do ciastka i rozłożenie ich przy produktach też może być pomocne.

Sklepy również proponują różnego rodzaju specyfiki chemiczne na mole spożywcze. Np. specjalnie plastry, które można przymocować we wnętrzu szafki. Działają zwykle 5-6 tygodni. Mole się do nich przyklejają wabione zapachem, jaki wydzielają plastry.

By nie dopuścić do zagnieżdżenia się moli spożywczych w kuchni, należy pamiętać o właściwym przechowywaniu produktów. Sypkie produkty typu: mąka, bułka tarta, kasze, ryż, makaron, ciastka, płatki śniadaniowe, cukier powinno się przechowywać w szklanych lub plastikowych pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych. Hermetycznie zamknięte uniemożliwią molom dostanie się do środka.

Żeby wykurzyć z szafy mole spożywcze, trzeba poświęcić trochę czasu i wykazać się cierpliwością. Porządki i dokładne sprawdzanie zakamarków szafek i półek należy przeprowadzać co kilka miesięcy. Mole niestety mogą powrócić. Jak to się dzieje, że pojawiają się w domu? Można przynieść je z zakupami, w ogóle o tym nie wiedząc.

Mole ubraniowe (odzieżowe)

Mole ubraniowe (mole odzieżowe)nie patrzą na modę. Przyjmą prawie każdy materiał. Mogą zalęgnąć się w szafie, na strychu w sklepach z tekstyliami czy wyrobami skórzanymi. Dorosły mól – czyli taki ze skrzydłami nie pobiera pokarmu. To larwy są szkodliwe. Uszkadzają i niszczą przechowywaną odzież zostawiając na niej wygryzione dziurki. Do najbardziej dokuczliwych moli należą mól futrzany (mól kożusznik) i mól włosiennicznik (mól ubraniowy). Samice mola są bardzo płodne. W ciągu życia składają do 220 jaj. Już po 12 dniach z jaj wychodzą drobne (1 mm) larwy.

Domowe sposoby na mole ubraniowe

Jeżeli zauważymy, że mamy w szafie czy szufladzie mole odzieżowe należy wszystkie rzeczy wyjąć, dokładnie obejrzeć i wytrzepać. Następnie sprawdzić czy nie ma gdzieś larw i jajeczek. Jeśli są, trzeba je usunąć a miejsce, gdzie żerowały można przetrzeć terpentyną.

Potrzebujesz skuteczny domowy sposób na mole? Wystarczy odkroić i zasuszyć skórkę z cytryny. Kiedy będzie gotowa, należy owinąć ją w gazę – zrobić mały woreczek, i zawiesić na wieszakach razem z ubraniami. (Zobacz Odświeżacz domowej roboty). Podobnie pomarańcza – ale jej nie trzeba kroić – wystarczy powbijać w nią goździki. Ten zapach przegoni mole. Prostym sposobem jest też mydło toaletowe. Pokrojone w kostki można wyłożyć w szafie czy szufladzie. Na mole odzieżowe działa też kamfora – można ją wkładać do kieszeni ubrań. Podobnie jak gałązki mięty, lawendy, igły sosnowe, pędy kwitnącej macierzanki. Skutecznym sposobem na mole są też zasuszone gałązki rośliny zwanej „Bagno zwyczajne” – jest ona wprawdzie pod ścisłą ochroną, ale czasem na rynku można bez problemu dostać. Wtedy wystarczy owinąć w gazę i zawiesić w szafie. Mole nie lubią ładnego zapachu. Co ciekawe odstrasza je nawet ….. farba drukarska. Można więc sezonowe rzeczy owinąć w „świeże” gazety i schować do szafy.

Na mole ubraniowe działają też lepowe pułapki nasączone klejem i feromonami, które je zwabiają. Owady przyklejają się do lepu i giną. Zapach lepu jest niewyczuwalny dla ludzi, nie jest też toksyczny. Pułapka działa przez około trzy miesiące. Można też dostać kulki na mole o zapachu kwiatowym. Kulki umieszcza się luzem w szafach i szufladach ich działanie odstrasza mole. Działa kilka miesięcy.

Dostępny jest też spray na mole o zapachu lawendy. Spryskuje się nim wewnętrzne ściany szafy. Owadom nie sprzyja też suche powietrze. Centralne ogrzewanie może być pomocne w walce z molami.

Czasami mole odzieżowe ciężko wytępić, gdyż uodparniają się na niektóre środki. Wtedy nie pozostaje nic innego jak sięgać po kolejne metody walki z nimi. Pewne jest to, ze mole nie lubią czystej i pachnące szafy. Warto więc to pielęgnować.

Rodzina molowatych obejmuje blisko dwa tysiące gatunków moli. W Europie środkowej występuje około stu. Najpopularniejsze to właśnie mole odzieżowe .

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz