Domowe sposoby na mole spożywcze i odzieżowe

Dom

domowe sposoby


Uprzykrzają życie niejednego domownika, niszczą ubrania, psują żywność. Pojawiają się znienacka. MOLE. Jak z nimi walczyć? Jest kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Mole spożywcze

Mklik mączny – tak naprawdę nazywa się mól spożywczy. To owad z rzędu motyli, który z wyglądu przypomina skrzyżowanie mola odzieżowego z małą ćmą. Szkodniki składają jaja w produktach sypkich między innymi: w mące, makaronie, herbacie, a także w słodyczach czy bakaliach.

Jeśli zauważymy w kuchni mole spożywcze – niewielkie małe szkodniki, trzeba wszystko powyciągać z szafek. Dotyczy to produktów spożywczych takich jak: mąka, cukier, makarony, ciastka itp. Wszystko należy dokładnie przejrzeć i oczyścić. Także miski czy pojemniki trwałe z żywnością. Produkty spożywcze – wyrzucić, na pewno te w których można dostrzec cienkie nitki zostawione przez larwy moli. Szafki, półki, miski, garnki należy umyć ciepłą wodą z płynem bądź mydłem. Taki przegląd trzeba powtarzać co jakiś czas, z uwagi na to, że można przegapić jakąś larwę. Produkty spożywcze, w których nie było moli czy larw, ale które sąsiadowały z takimi produktami można też zamrozić na 6-7 dni.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Jest kilka sprawdzonych domowych sposobów na walkę z molami spożywczymi. Na półkach, w szafkach można rozsypać pachnące przyprawy jak goździki czy anyż – to odstraszy mole. Szkodniki nie lubią też zapachu pomarańczy, cytryny, wanilii i octu. Nasączenie wacików olejkami do ciastka i rozłożenie ich przy produktach też może być pomocne.

Sklepy również proponują różnego rodzaju specyfiki chemiczne na mole spożywcze. Np. specjalnie plastry, które można przymocować we wnętrzu szafki. Działają zwykle 5-6 tygodni. Mole się do nich przyklejają wabione zapachem, jaki wydzielają plastry.

By nie dopuścić do zagnieżdżenia się moli spożywczych w kuchni, należy pamiętać o właściwym przechowywaniu produktów. Sypkie produkty typu: mąka, bułka tarta, kasze, ryż, makaron, ciastka, płatki śniadaniowe, cukier powinno się przechowywać w szklanych lub plastikowych pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych. Hermetycznie zamknięte uniemożliwią molom dostanie się do środka.

Żeby wykurzyć z szafy mole spożywcze, trzeba poświęcić trochę czasu i wykazać się cierpliwością. Porządki i dokładne sprawdzanie zakamarków szafek i półek należy przeprowadzać co kilka miesięcy. Mole niestety mogą powrócić. Jak to się dzieje, że pojawiają się w domu? Można przynieść je z zakupami, w ogóle o tym nie wiedząc.

Mole ubraniowe (odzieżowe)

Mole ubraniowe (mole odzieżowe)nie patrzą na modę. Przyjmą prawie każdy materiał. Mogą zalęgnąć się w szafie, na strychu w sklepach z tekstyliami czy wyrobami skórzanymi. Dorosły mól – czyli taki ze skrzydłami nie pobiera pokarmu. To larwy są szkodliwe. Uszkadzają i niszczą przechowywaną odzież zostawiając na niej wygryzione dziurki. Do najbardziej dokuczliwych moli należą mól futrzany (mól kożusznik) i mól włosiennicznik (mól ubraniowy). Samice mola są bardzo płodne. W ciągu życia składają do 220 jaj. Już po 12 dniach z jaj wychodzą drobne (1 mm) larwy.

Domowe sposoby na mole ubraniowe

Jeżeli zauważymy, że mamy w szafie czy szufladzie mole odzieżowe należy wszystkie rzeczy wyjąć, dokładnie obejrzeć i wytrzepać. Następnie sprawdzić czy nie ma gdzieś larw i jajeczek. Jeśli są, trzeba je usunąć a miejsce, gdzie żerowały można przetrzeć terpentyną.

Potrzebujesz skuteczny domowy sposób na mole? Wystarczy odkroić i zasuszyć skórkę z cytryny. Kiedy będzie gotowa, należy owinąć ją w gazę – zrobić mały woreczek, i zawiesić na wieszakach razem z ubraniami. (Zobacz Odświeżacz domowej roboty). Podobnie pomarańcza – ale jej nie trzeba kroić – wystarczy powbijać w nią goździki. Ten zapach przegoni mole. Prostym sposobem jest też mydło toaletowe. Pokrojone w kostki można wyłożyć w szafie czy szufladzie. Na mole odzieżowe działa też kamfora – można ją wkładać do kieszeni ubrań. Podobnie jak gałązki mięty, lawendy, igły sosnowe, pędy kwitnącej macierzanki. Skutecznym sposobem na mole są też zasuszone gałązki rośliny zwanej „Bagno zwyczajne” – jest ona wprawdzie pod ścisłą ochroną, ale czasem na rynku można bez problemu dostać. Wtedy wystarczy owinąć w gazę i zawiesić w szafie. Mole nie lubią ładnego zapachu. Co ciekawe odstrasza je nawet ….. farba drukarska. Można więc sezonowe rzeczy owinąć w „świeże” gazety i schować do szafy.

Na mole ubraniowe działają też lepowe pułapki nasączone klejem i feromonami, które je zwabiają. Owady przyklejają się do lepu i giną. Zapach lepu jest niewyczuwalny dla ludzi, nie jest też toksyczny. Pułapka działa przez około trzy miesiące. Można też dostać kulki na mole o zapachu kwiatowym. Kulki umieszcza się luzem w szafach i szufladach ich działanie odstrasza mole. Działa kilka miesięcy.

Dostępny jest też spray na mole o zapachu lawendy. Spryskuje się nim wewnętrzne ściany szafy. Owadom nie sprzyja też suche powietrze. Centralne ogrzewanie może być pomocne w walce z molami.

Czasami mole odzieżowe ciężko wytępić, gdyż uodparniają się na niektóre środki. Wtedy nie pozostaje nic innego jak sięgać po kolejne metody walki z nimi. Pewne jest to, ze mole nie lubią czystej i pachnące szafy. Warto więc to pielęgnować.

Rodzina molowatych obejmuje blisko dwa tysiące gatunków moli. W Europie środkowej występuje około stu. Najpopularniejsze to właśnie mole odzieżowe .

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oryginalne meble i akcesoria do pokoju dziecka

  Źródło: dekoria.pl

  Jeśli szukasz niebanalnych mebli i akcesoriów do pokoju dziecka, koniecznie musisz zobaczyć te propozycje.

  Jak wybrać projekt domu

  Projekt domu

  Dom, to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  6 właściwości rolet wewnętrznych

  Roleta wewnętrzna do kuchni

  Funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyczne wykończenie – oto kilka zalet rolet wewnętrznych. Dowiedz się, jak wybrać rolety wewnętrzne i dlaczego warto to zrobić.

  Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch ma pozytywny wpływ na przebieg porodu, figurę oraz samopoczucie. Jeśli więc nie ma żadnych przeciwwskazań, warto być jak najdłużej aktywną. Jaki sport wybrać, czego unikać i na co uważać – radzi ortopeda.

 • Bądź na bieżąco