Drugie życie ubrań, czyli jak kupować w lumpeksach

Moda

ubrania

ubranie

zakupy


Fot. źródło: sxc.hu

Kiedyś omijane z daleka, dziś na czasie. Lumpeksy, ciucharnie, ciuchlandy, szmateksy, secondhandy. Nie ma miasta, w którym by ich nie było.

Potrafią być źródłem modnych i oryginalnych ubrań albo zmorą nieumiejących się po nich poruszać. Lumpeksy. Jak robić zakupy w secondhandach żeby złowić prawdziwą perełkę?

Na początek

Warto zrobić rozeznanie w swojej okolicy. Pochodzić po kilku lumpeksach, porównać towar i ceny. Często jest tak, że jedną oryginalną rzecz można kupić w jednym sklepie, inną równie ciekawą, np. jakiś dodatek, w drugim. To, że w jednym sklepie rzeczy nie wydają się na pierwszy rzut oka interesujące, nie oznacza, że gdzieś na wieszaku nie czai się prawdziwy skarb. Wyłowienie czegoś ciekawego, to nie tylko kwestia cierpliwego szukania, ale także ….. szczęścia.

Dostawy czyli świeży rzut

Lumpeksy ogłaszają, przynajmniej raz w tygodniu, dostawy nowego towaru. Dostawy są w konkretne dni, zazwyczaj na początku tygodnia, a to oznacza jedno – większy wybór. Warto w taki dzień pojawić się w sklepie jak najwcześniej, by mieć szansę na przejrzenie możliwie największej ilości towaru. Wtedy prawdopodobieństwo na wyłowienie czegoś naprawdę ekstra wzrasta. Towar jeszcze nie jest przebrany i też inaczej się prezentuje. Wizyta pod koniec tygodnia może skończyć się rozczarowaniem, gdy na półkach znajdziemy tylko buble. Ale trzeba pamiętać o jeszcze o jednej rzeczy. W secondhandach, w których kupuje się na wagę, w dniu dostawy cena jest zawsze najwyższa. Maleje z każdym dniem i znów wzrasta w dniu dostawy.

Nie jest regułą, że lumpeksy małe, czy z małych miejscowości mają gorszy asortyment. Ale bywa, że te w dużych miastach oferują szerszą gamę rzeczy i łatwiej tam trafić na markowe ubrania.

Nie tylko ubrania

Secondhandy oferują nie tylko ubrania. Znajdziemy w nich także torebki, pościele, firany, maskotki, nawet zastawy stołowe czy książki. Wśród dodatków można znaleźć: kapelusze, chusty, paski, broszki i szereg innych rzeczy, którym można nadać drugie życie. Uwaga i rozsądek przydadzą się przy kupowaniu bielizny czy butów. Jeśli rzeczy nie są nowe lepiej nie ryzykować kupna (względy higieniczne).

Cierpliwość i dokładność

Na pewno podczas poszukiwania rzeczy w lumpeksach trzeba zarezerwować sobie czas. Wśród całego mnóstwa przeglądanego towaru, kilogramów przerzucanych ciuchów łatwo stracić cierpliwość. A cierpliwość przy takich poszukiwaniach bardzo się opłaca. Nie wolno się zniechęcać, nawet jeśli ze sklepu wyjdziemy (tym razem) z pustymi rękami.

Zakupy w lumpeksie

Nie ma patentu na to, jak przygotować się do zakupów w lumpeksie. To kwestia indywidualnego podejścia – jedni stawiają na spontaniczność, drudzy radzą, by przed wyjściem zajrzeć do szafy i zrobić listę czego tak naprawdę potrzeba, czego szukać. Niewątpliwie ten drugi sposób pozwoli na zaoszczędzenie czasu i skupieniu uwagi na konkretnej rzeczy. Warto przy zakupach zwracać uwagę na rzeczy oryginalne, tzn. takie, które przyciągają wzrok. Często oprócz ciekawego fasonu, mają metkę. To ważne, bo rzeczy markowe często są lepszej jakości i przez to trwalsze.

Na zakupy najlepiej wybrać się z kimś znajomym, kto pomoże w przeglądaniu asortymentu. Niektórzy radzą by znajomy był innej postury czy ubierał się w innym stylu – w ten sposób można uniknąć rywalizacji w szukaniu ciuchów, a z drugiej strony osoba towarzysząca może pomóc w poszukiwaniach i dostrzec coś ciekawego. Na zakupy w secondhandzie najlepiej ubrać się w coś, na co łatwo można narzucić inną rzecz, żeby co chwilę nie biegać do przebieralni. Pozwoli to zaoszczędzić czas i szybko zweryfikować czy dana rzecz pasuje.

Nie jest to łatwe, ale przy zakupach w lumpeksie trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Przyda się w szale kupowania ubrań za małe pieniądze. Nie wszystko złoto co się świeci, nawet jeśli jest tanie. Kupowanie na ilość nie sprawia frajdy i traci urok w czasie poszukiwania ubraniowych skarbów.

Na co zwracać uwagę

Na pewno ubrania z firmową metką znanego producenta są trwalsze. Takie rzeczy, mimo, że używane mogą jeszcze długo posłużyć. Pod warunkiem, że na przykład nie będzie to odzież podarta czy poplamiona. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na materiał, czy nie ma plam (nie wszystkie po praniu mogą zejść), dziur czy innych wad. Dobrze jest przyjrzeć się mankietom i kołnierzykom jeśli mowa o koszulach czy bluzach, oraz nogawkom i kieszeniom w przypadku spodni. Po nich najbardziej widać stopnień zużycia ubrań. Ze względów higienicznych lepiej podarować sobie kupno bielizny czy butów. Niektóre lumpeksy, zwłaszcza te mniejsze w których sprzedają właściciele, możliwe jest targowanie się. Warto negocjować cenę, zwłaszcza kiedy wybrana rzecz ma jakąś wadę.

Ubrania w koszach najczęściej nie są wycenione, te na wieszakach mają przyklejoną cenę, więc łatwiej jest szukać. Są to zazwyczaj rzeczy uznane za lepsze a przez to mają stałą cenę i są droższe od ubrań na wagę. Niektórzy zakupowicze kupują tylko ubrania na wagę, ale nie zawsze się to opłaci np. w przypadku zakupu swetra na zimę czy kurtki.

Wygląd i zapach

Ważna sprawa: wygląd sklepu, schludnie porozkładane czy wywieszone rzeczy. Nie bez znaczenia jest też to, czy w sklepie jest czysto i jak pachnie. Charakterystyczny zapach ubrań wynika ze środków dezynfekujących stosowanych do oczyszczania odzieży. Są one dosyć silne, stąd po każdej wizycie w lumpeksie należy dokładnie umyć ręce a rzeczy przed założeniem wyprać.

Każdy szczegół, podczas robienia zakupów w lumpeksie, ma znaczenie. Ale w większości wszystko zależy od preferencji indywidualnych. Chętniej wraca się do swoich ulubionych sklepów. Warto więc takich poszukać.

 

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>