Ferie zimowe z dzieckiem

Dom

dzieci

ferie

urlop


Fot. Źródło: © natasnow - Fotolia

Jeśli nie wysyłasz dziecka na ferie obóz zimowy czy do babci, możesz zapewnić mu atrakcje także w domu. Ferie w domu nie muszą być nudne. Wszystko zależy od twojej inwencji i upodobań dziecka. Podpowiadamy co robić w ferie zimowe z dzieckiem.

Planując zimowe rozrywki dla dziecka musisz wziąć pod uwagę stan twoich finansów oraz także wiek twojej pociechy, temperament i upodobania.

Jeszcze przed zimową przerwą w szkołach warto zorientować się, co na ferie proponują miejskie placówki. Każdego roku w większych miastach szykowany jest program, w ramach którego młodzi i najmłodsi mogą czynnie spędzić czas. Zazwyczaj są to zajęcia twórcze i sportowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wcześniej zapisać dziecko na zajęcia, bo z reguły ilość miejsc jest ograniczona.

Półkolonie organizują szkoły ale także prywatne firmy. Dzieci podczas takich zajęć mają zapewnione rozrywki: gry i zabawy na świeżym powietrzu lub sali gimnastycznej, a także wyżywienie. Co robić w ferie zimowe podpowiadają także domy kultury i biblioteki. Informacje o półkoloniach i wypoczynku zorganizowanym znaleźć można na stronach internetowych konkretnej placówki.

Ferie zimowe z dzieckiem możesz zorganizować… samodzielnie. Jak pisaliśmy wcześniej wszystko zależy od twojego zaangażowania, pomysłów i upodobań dziecka.

Ferie zimowe z dzieckiem

© aramis56 – Fotolia.com

Gdy spadnie śnieg…

Jeśli zima pokazała swoje śnieżne oblicze – nie musisz martwić się o to co robić w ferie – możesz iść na sanki, na narty, na lodowisko (choć tutaj śniegu nie potrzeba). Jeśli warunki pozwalają, możesz pomyśleć o zorganizowaniu kuligu albo bitwy na śnieżki – ulepić bałwana lub całą rodzinę bałwanów. Warto przy tej okazji zachęcić do takich działań inne dzieci albo rodziców z dziećmi. Sprzyja to integracji i urozmaica czynny wypoczynek.

Gdy śniegu brak…

Pogoda wcale nie musi stać na przeszkodzie w ciekawym spędzaniu feryjnego czasu. Co robić w ferie zimowe, kiedy brakuje śniegu? Wiele ciekawych rzeczy. Można wybrać się na spacer, zorganizować jakąś grę w terenie – np. poszukiwacze skarbu. Możecie się z dzieckiem bawić w podchody, albo zwyczajnie zwiedzić okolicę, wcześniej przygotowując się do tego. Na pewno są jakieś ciekawostki nie wszystkim znane, fakty mało popularne, informacje o miejscu zamieszkania, które można odkryć na nowo. Spacery z mapą i wcześniej ułożone zadania tylko urozmaicą taką wędrówkę.

A może lekcje pieczenia czy gotowania? Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zachęcić dziecko do pomocy w kuchni – możesz zlecić mu przygotowanie jakiejś potrawy bądź jej części, wszystko zależy od waszej kreatywności.

Ferie zimowe w ruchu

Ruch jest bardzo ważny, dlatego możesz z dzieckiem wybrać się na basen, do aquaparku albo na … ściankę wspinaczkową. A może lekcje tańca dla młodych albo zumba? Jeśli dziecko przejawia zdolności wokalne czy aktorskie warto poszukać odpowiednich zajęć muzycznych czy teatralnych. Kino również jest dobra opcją – w czasie ferii multipleksy proponują serię filmów dla młodych. Warto śledzić repertuar w poszukiwaniu filmów edukacyjnych czy dokumentalnych dopasowanych do młodej widowni. Możliwości jest cała masa, a jeśli nasze dziecko wykazuje chęci działania w konkretnym kierunku to właściwie problem zorganizowania mu interesującego programu ferii mamy z głowy.

Gry

Co robić w ferie zimowe? Grać w grę! Najlepiej oczywiście w planszówkę – aby odciągnąć dziecko od komputera. Stare, dobre warcaby, skrable, monopol czy chińczyk, mogą naprawdę wciągnąć. Ponadto gry przygodowe czy strategiczne swoim bogactwem zaskakują wielu dorosłych, warto się rozejrzeć za czymś odpowiednim dla twojej pociechy. Niesłabnącą popularnością cieszą się Osadnicy z Catanu, Dixit czy Carcassonne. Można sięgnąć po Double – grę opartą na skojarzeniach i refleksie oraz Memory ćwiczącą pamięć i refleks. Zawsze możesz też zorganizować kalambury, konkurs karaoke czy sprawdzoną grę państwa-miasta.

Ciekawą opcją, popularną niestety tylko w większych miastach, są escaperoomy. To trafna i sprawdzona odpowiedź na to co robić w ferie z dzieckiem i nie tylko. To gra polegająca na rozwiązaniu konkretnej zagadki, którą ograniczają ściany jednego lub kilku pokoi i czas, w którym trzeba znaleźć rozwiązanie zadania. Zabierając dziecko do takiego escaperoomu zapewnisz mu wiele frajdy i sam na tym korzystasz. Zabawa i emocje zapewnione są każdemu uczestnikowi. Plusem jest też to, że można do takiego zagadkowego pokoju pójść większą grupą. Sam wybierasz pokój, z którego chcesz się wydostać (np. pokój detektywa, zaginionego dziecka czy szalonego naukowca).

Może książka?

Zadanie to niełatwe, ale możesz namówić dziecko do czytania. Warto wcześniej przejść się do księgarni i przejrzeć ofertę czytelniczą, popytać o jakieś ciekawe pozycje. Wiele książek dla dzieci ma wydania powiększone o jakiś gadżet, który współgra z treścią prezentowaną w książce.

Alternatywą są też ciekawe filmy filmy, bajki bądź programy edukacyjne (także w wersji audio). Ale odpoczynek od komputera i telewizji w czasie ferii będzie na pewno lepszą opcją niż bierne przesiadywanie przed ekranem.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Dieta w ciąży

  Zioła w ciąży

  Jeśli spodziewasz się dziecka, pilnuj odpowiedniej diety. Co jeść w ciąży, czego nie można jeść w ciąży? Zobacz.

  Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

  Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

  Pasowanie na przedszkolaka

  Zbliża się wielki dzień. Twoje dziecko idzie do przedszkola. W związku z tym czekają je zabawy z innymi dziećmi, wspólne leżakowanie oraz.... pasowanie na przedszkolaka.

  Kanapki z pomysłem i śmieszne przystawki

  kanapki na śniadanie

  Śmieszne śniadanie? Zabawna przystawka? Zobacz nasze pomysły!

  Zabawy dla dzieci – stare i nowe pomysły

  Zabawy dla dzieci

  Gra w linkę,w gumę, a może klasy? Gry w domu, na dworze, edukacyjne i ruchowe? Dobrze trafiłeś. Zobacz koniecznie artykuł!

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Jak płacić za granicą aby nie przepłacić

  Mimo możliwości płacenia kartą za granicą, bardzo wielu z nas, w czasie wakacji za granicą decyduje się na płacenie tylko gotówką.

  Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

  Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Wakacje w Polsce – pomysły na urlop w kraju

  Urlop w Polsce może być niezapomnianą przygodą. O tym jaki kierunek wybrać zdecydujcie sami, a my możemy ewentualnie podpowiedzieć gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć.

 • Bądź na bieżąco