Góry: jak się zachować podczas burzy? Zobacz podstawowe zasady bezpieczeństwa

Hobby

bezpieczeństwo

burza

góry

wędrowanie


Fot. sxc.hu

Szykujesz się na górską wędrówkę? Pamiętaj o bezpieczeństwie! Zobacz artykuł o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burzy w górach.

Dlaczego burza w górach jest niebezpieczna? Po pierwsze, w trakcie burzy skały stają się mokre i śliskie a ziemia mięknie. Te czynniki utrudniają wspinanie się i chodzenie po górach. Dużo łatwiej o złamaną nogę, zwichnięcie, czy upadek z wysokości. Druga sprawa, to ograniczona widoczność (przez ścianę wody), która nie sprzyja wędrowaniu. Już o przyjemności z wyprawy nie mówiąc. Trzecia rzecz, to pioruny, które w górach są bardzo niebezpieczne. Prawda jest niestety taka, że szykując się na górską wędrówkę, nie zawsze masz to na uwadze.  Chcąc uczulić na tego typu zagrożenie przedstawiamy kilka podstawowych zasad dotyczących zachowania podczas burzy w górach.

Zanim wyruszysz

1)      Zanim wybierzesz się w góry, sprawdź prognozę pogody. Przewidywania synoptyków są co prawda obarczone błędem, ale szczegółowa prognoza dla danego rejonu górskiego będzie na pewno dużo dokładniejsza niż prognoza w telewizji o zasięgu ogólnopolskim.

2)      Latem burze występują bardzo często (tzw. burze konwekcyjne), najczęściej popołudniami. Wybierając się na wycieczkę, planuj ją tak by zdążyć wrócić przed burzą.

Na szlaku

Jeśli burza zaskoczy cię podczas wędrówki, musisz pamiętać o kilku zasadach, jak się zachować.

1)      Przede wszystkim opuść wzniesienie górskie, szczyt, grań, punkty wyraźnie wystające ponad otoczenie.

2)      Jeśli aktualnie znajdujesz się na fragmencie szlaku, na którym są metalowe elementy (łańcuchy, drabinki itd.), możliwie najszybciej oddal się od tego miejsca. Zejdź z góry ale nie opuszczaj wyznaczonego szlaku.

3)      Jeśli w momencie rozpoczęcia się burzy, wchodziłeś/schodziłeś po linie, schodź po niej dalej ale ze złączonymi nogami. W ten sposób wyeliminujesz tzw. napięcie krokowe.

4)      Opuść szybko miejsca, w okolicach których znajdują się zbiorniki  i cieki wodne (woda jest bardzo dobrym przekaźnikiem prądu).

7)      W celu ochrony przed prądami biegnącymi po powierzchni ziemi w czasie burzy, usiądź (najlepiej po turecku) na czymś co odizoluje cię od podłoża na przykład plecaku (ale bez metalowych elementów!). Uwaga, nie wolno się kłaść (ze względu na możliwość porażenia prądem powierzchniowym)! Usiądź w  takim miejscu, które jest co najmniej metr od kilkukrotnie wyższej od ciebie (jak siedzisz) skały (jeśli piorun ma w coś strzelić, to w wyższy punkt). Nie siadaj w zagłębieniach, w  których może gromadzić się deszczówka ani w pobliżu żadnego zbiornika lub cieku wodnego.

8)      Jeśli zamierzasz schować się w grocie, pamiętaj, żeby odległość między sufitem a głową wynosiła min. 3m, a odległość od ścian przynajmniej metr. Inaczej możesz stać się przekaźnikiem prądu i krótko mówiąc zostać porażony.

9)      Mówi się też, że należy wyłączyć telefon komórkowy. Tutaj nawet GOPRowcy do końca nie są pewni. Mówią jednak, iż nie powinno się dzwonić podczas burzy.

10)   Jeśli masz przy sobie sprzęt zawierający metal np. rower, sprzęt wspinaczkowy, odłóż go na czas burzy w odległości min 1mbod siebie.

11)   Pioruny trafiają w najwyższe punkty terenu w tym np. samotne drzewa. Podczas burzy nie stawaj pod drzewami, nie opieraj się o nie, nie chowaj wśród skupisk drzew (poza gęstym lasem). Jeśli piorun trafiłby takie drzewo, ciebie, jako stojącego w pobliżu mógłby porazić prąd.

12)   Z podobnego powodu w czasie burzy nie wędruj mocno zwartą grupą. Zachowuj kilkumetrowy dystans między uczestnikami wyprawy. W ten sposób, jeśli kogoś trafi piorun, inne osoby są w stanie pomóc poszkodowanemu.

Pamiętaj: pogoda w górach jest zmienna, a burze latem zdarzają się bardzo często. Planuj rozsądnie wycieczki, nie przeceniaj własnych możliwości i nie zapominaj, że burza w górach potrafi być bardzo groźna.

Polecamy zapoznanie się w filmem Akademii Górskiej TOPR.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Bezpieczeństwo smartfonów - robisz to źle

  Smartfon

  Smartfony, to małe komputery, które zapełniasz swoimi ulubionymi aplikacjami i prywatnymi danymi. Jesteś pewny, że zapewniasz im właściwe bezpieczeństwo?

  Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

  Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

  O czym pamiętać, wędrując po górach?

  Wędrowanie po górach, to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Ale, żeby wyprawa zawsze kojarzyła się tylko z przyjemnością, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

 • Bądź na bieżąco