Jak dbać o noże w kuchni

Kuchnia

noże


Fot. Źródło: fiskars.com

Jak pielęgnować i dbać o nóż kuchenny by służył latami. Co zrobić, by praca w kuchni była bezpieczniejsza, przyjemniejsza i bardziej efektywna. Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

Nie potrzeba wiele, by noże były zawsze tak dobre, jak w dniu zakupu. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, ostrzeniu i prawidłowym przechowywaniu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki na ten temat.

Pielęgnacja noży

 • Pamiętaj o myciu użytych noży. Resztki jedzenia mogą powodować uszkodzenia stali.
 • Żaden nóż kuchenny nie lubi wilgoci, dlatego należy dbać, aby po użyciu nóż został dobrze osuszony. Mimo iż większość noży nadaje się do mycia w zmywarce, zalecane jest mycie ręczne. Dzięki temu noże zachowają dłużej ostrość.
 • Jeśli decydujesz się na mycie noży w zmywarce, dbaj o to by noże nie stykały się z naczyniami lub sztućcami, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ostrza.
Źródło: fiskars.com

Źródło: fiskars.com

Ostrzenie noży

 • Zawodowi kucharze po każdym użyciu noża korzystają ze stalowej osełki. W zwykłych kuchniach domowych nie trzeba aż tak często tego robić. Wystarczy ostrzyć je w regularnych odstępach czasu lub wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba.
 • Im ostrze noża jest twardsze, tym dłużej zachowuje ostrość. Z drugiej strony nóż o twardszym ostrzu jest trudniejszy do naostrzenia i dlatego do tej czynności należy stosować ostrzałkę ze stali.
 • Nóż o miękkim ostrzu można naostrzyć znacznie łatwiej, lecz szybciej traci on ostrość i wymaga częstszego ostrzenia.
 • Bez względu na stosowaną metodę ostrzenia nóż należy spłukać gorącą wodą i osuszyć zaraz po naostrzeniu.

Jak przechowywać noże

Wbrew pozorom to, jak przechowujesz noże, ma wpływ na ich trwałość. Przechowywanie noży w szufladzie może prowadzić do tępienia ostrza na skutek zderzania z innymi przedmiotami. Alternatywą dla szuflady może być magnetyczna listwa, którą można przymocować do ściany. Inną opcją jest przechowywanie noży w drewnianym lub bambusowym bloku.

Źródło: fiskars.com

Źródło: fiskars.com


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  6 trików jak bezpieczniej i szybciej kroić

  Często kaleczysz się podczas krojenia? Powiedz "dość" zaplastrowanym palcom!

  Armatura kuchenna a oszczędzanie wody

  Rosnąca potrzeba proekologicznych rozwiązań w domu wywiera wpływ na producentów m.in. armatury kuchennej. Jak oszczędzać wodę w kuchni?

  Najlepsza patelnia - jak wybrać patelnię

  Patelnia

  Szukasz patelni do jajecznicy, a może do przygotowywania sosów lub gulaszu? Jaką patelnię wybrać, by spełniała wszystkie twoje potrzeby?

  Jak myć kieliszki

  Kieliszki do wina

  Niby sprawa prosta ale ilu z nas zdarzyło się potłuc kieliszki w zmywarce. Zobacz prostą ikonografikę, o czym pamiętać, myjąc kieliszki.

  Rodzaje kieliszków do wina

  Kieliszki do wina

  Jest ich wiele a każdemu rodzajowi wina odpowiada odpowiedni kształt. Kieliszki do wina. Zobacz prostą ikonografikę.

 • Bądź na bieżąco