Jak naprawdę wygląda ciąża

Zdrowie

ciąża


Jak wygląda naprawdę ciąża

Fot. pexels.com

Media kreują obraz ciąży, jako magicznego czasu, w którym kobieta promienieje. I choć okres ciąży sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy, to niestety, przez większość czasu towarzyszą wymioty, opuchlizna i zaparcia. Jak wygląda ciąża, tak naprawdę?

W niniejszym tekście skupimy się, na tych rzadziej wspominanych aspektach ciąży.

Początek ciąży

Zacząć należy od tego, że początek ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Czyli każdy pierwszy dzień okresu, jest pierwszym dniem potencjalnej ciąży. Jest to o tyle ciekawe, że stoi w sprzeczności z logicznym założeniem, iż początek ciąży wyznacza moment zapłodnienia. W praktyce jednak byłoby to zbyt trudne do określenia.

Jeśli dojdzie do zapłodnienia, rozpoczyna się szereg zmian w organizmie przyszłej mamy. I z punktu widzenia kobiety, to często nie są zmiany na lepsze. Pojawiają się bowiem dolegliwości, które potrafią nieźle dać w kość przez kolejne dziewięć miesięcy.

Żeby w ogóle dowiedzieć sie, że jest sie w ciąży, trzeba poczekać do pojawienia sie kolejnej miesiączki. Po pierwsze dlatego, że wszelkie testy ciążowe wychwytują zmiany hormonalne dopiero od pewnego poziomu. A ten pojawia sie po kilku dniach (ok. 8 dni) od zapłodnienia. Aby doszło do zapłodnienia musi wystąpić owulacja (środek cyklu). Biorąc to wszystko pod uwagę, czas w którym najwcześniej można wykryć ciążę przypada na koniec cyklu menstruacyjnego. Niektóre testy ciążowe są bardzo czułe i mogą prawie zaraz po zapłodnieniu wskazać ciążę. Problem z nimi jest jednak taki, że prawdopodobieństwo wyniku fałszywie ujemnego, jest relatywnie wysokie. Także test i tak dla pewności trzeba by powtórzyć.

Pierwsze dolegliwości w ciąży

Mniej więcej po pierwszym miesiącu ciąży, czyli w momencie w którym kobieta właściwie nie ma pojęcia, że będzie mamą… nie dzieje się nic. Zmiany w organizmie są na tyle subtelne, że niezauważalne. Dopiero w drugim miesiącu, gdy okres się nie pojawia zaczyna się domyśleć, że będzie mamą, pojawia się intensywne zmęczenie i tak zwane poranne mdłości. Poranne są tylko z nazwy. W praktyce wygląda to tak, że ciężarna może wymiotować lub odczuwać mdłości o stałej porze dnia, albo przez cały dzień, albo co kilka dni lub wtedy, gdy poczuje nieodpowiedni zapach. Jak ma szczęście, to ten etap ciąży ją ominie lub potrwa bardzo krótko. Jeśli ma pecha, mdłości mogą jej towarzyszyć nawet całe 9 miesięcy. Do tego zmęczenie, które sprawia, że oczy stają się ciężkie, jak zalane betonem i za żadne skarby nie można nad tym zapanować. Nieśmiało pojawiają się również takie problemy, jak krwawiące dziąsła, częstsze oddawanie moczu, zaparcia i ból podbrzusza, który w tym momencie oznacza, że macica zaczyna rosnąć. W międzyczasie dochodzi masa badań, które oczekująca dziecka musi wykonać.

Gdy ciężarna „promienieje”

Drugi trymestr, to ten czas, w którym faktycznie można pokusić się o stwierdzenie, że kobieta bardzo dobrze wygląda. Brzuszek jest już delikatnie widoczny, przyszła mama czuje się (chwilowo) dobrze, ma więcej energii i chęci by cieszyć się swoim stanem. I tak też czynić powinna. W końcu zaraz będzie mamą! Wtedy może spróbować ćwiczeń w ciąży (nie chodzi o utrzymanie figury, ale dobrej kondycji, która przyda się w czasie i po porodzie. Są też badania, które mówią o korzyściach dla dziecka wynikających z aktywności fizycznej matki). Jest to dobry moment na zaplanowanie i wykonanie zmian w domu, przygotowujących go na dziecko np. kupienie łóżeczka, pomalowanie dziecięcego pokoju, zaopatrzenie się w dziecięce ubranka. Idąc ulicami zauważa także uśmiechy i miłe traktowanie ze strony innych osób np. przepuszczanie w kolejce do kasy (nie licząc tych miejsc, gdzie ciężarna ma bezwzględne pierwszeństwo i kasjerzy „wyciągają” ją z kolejki), ustępowanie miejsca w autobusie.

Ostatnie miesiące ciąży

A potem zaczyna się III trymestr i masa związanych z tym dolegliwości. Z powodu rosnącej macicy, wszystkie narządy wewnętrzne są uciskane, co powoduje intensywne parcie na pęcherz i bardzo częste wycieczki do toalety, zaparcia i towarzyszące temu żylaki odbytu i gorsze samopoczucie, problemy z oddychaniem. Do tego dochodzą problemy ze snem, pajączki i/lub rozstępy, bóle kręgosłupa i przebarwienia skórne. A to dopiero część „atrakcji”. Na ostatnie tygodnie przed porodem pojawia się opuchlizna całego ciała, a jeśli aktualnie trwają upały, ogólne uczucie zmęczenia i osłabienia. Korzystanie z komunikacji miejskiej i przebywanie w miejscach publicznych potrafi niesamowicie zmęczyć i zirytować (szczególnie jeśli wokół jest mało empatycznych osób). Zazwyczaj w tym momencie ciężarna ma już serdecznie dość swojego stanu i nie może doczekać się porodu. W końcu jej życzenie zostaje spełnione i zaczynają się skurcze… c.d.n.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

  Połóg

  Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

  Cholina w diecie ciężarnej

  Zioła w ciąży

  Kobiety w ciąży mogą mieć teraz dodatkowy powód do spożywania większej ilości brokułów i jajek podczas tego wyjątkowego okresu.

  Zioła przygotowujące do porodu - prawda czy mit

  Zioła w ciąży

  Będąc w ciąży można usłyszeć od mam, babć, także od położnych o świetnych właściwościach niektórych preparatów, które łagodzą sam poród. Naukowcy badają takie mity. Ich wyniki potrafią zaszokować.

  Ćwiczenia w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch to zdrowie – także w czasie ciąży. To właściwie idealny czas na to by się trochę poruszać. Nawet dla tych kobiet, które wcześniej nie były specjalnie aktywne fizycznie.

  Dieta w ciąży

  Zioła w ciąży

  Jeśli spodziewasz się dziecka, pilnuj odpowiedniej diety. Co jeść w ciąży, czego nie można jeść w ciąży? Zobacz.

 • Bądź na bieżąco