Jak oszczędzać paliwo i emitować mniej CO2 do atmosfery?

Samochody

oszczędzanie

paliwo


mężczyzna prowadzący samochód widzi auto przed sobą

Kilka zasad, które stosowane regularnie zmniejszą koszty zakupu paliwa i pomogą zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

1. Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju. Zadbane i sprawne auto jest bardziej ekonomiczne i emituje mniej dwutlenku węgla do atmosfery.
2. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Opony, w których jest za mało powietrza mogą zwiększać zużycie paliwa nawet do 4%.
3. Usuń zbędne przedmioty z samochodu. Wozisz w bagażniku zbędne szpargały po ostatnim weekendowym wypadzie za miasto? Usuń wszystko co zbędne z tylnych siedzeń i bagażnika, bo im cięższy samochód, tym większe obciążenie dla silnika i zużycie paliwa.
4. Zamykaj okna przy dużych prędkościach. Zdejmij bagażnik z dachu samochodu, jeżeli go nie używasz. Dzięki temu zmniejszysz opór powietrza, co pomoże zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 nawet do 10%[2].
5. Klimatyzacji używaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Włączona klimatyzacja powoduje wzrost zużycia paliwa i emisję CO2 do 5%[3].
6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po włączeniu silnika i wyłączaj silnik, gdy zatrzymujesz się na dłużej niż 1 minutę. Silniki w nowych autach umożliwiają rozpoczęcie jazdy od razu po uruchomieniu, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Również zimą, silnik szybciej się nagrzeje, gdy auto będzie w ruchu (szybciej będzie ciepło).
7. Prowadź samochód z rozsądną prędkością. Jedź płynnie starając się przewidywać sytuacje na drodze. Gdy gwałtownie przyśpieszasz lub hamujesz, twoje auto spala więcej paliwa i emituje więcej CO2. Zwracaj uwagę na zachowania innych kierowców. Prowadząc auto myśl również o nich, nie tylko o sobie.
8. Podczas przyśpieszania zmieniaj bieg na wyższy tak szybko jak to tylko możliwe. Wyższe biegi są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.
9. Staraj się przewidywać sytuację na drodze. Obca rejestracja samochodu w twoim mieście? Uważaj. Obserwuj ruch otaczających cię pojazdów, by unikać zbędnego hamowania i przyśpieszania.
10. Zastanów się, czy jest możliwość byś do pracy lub gdy jedziesz odpocząć, zabrał kilka osób na raz. Pomożesz dzięki temu zredukować korki na drodze, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa i redukcję CO2.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Jeden Komentarz