Jak oszczędzać wodę w domu

Dom


Woda

Fot. Źródło: © gekaskr - Fotolia.com 2

Jak wynika z "Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski" popiera i oszczędza wodę tylko 48% z nas. Tymczasem oszczędzanie wody nie jest ani męczące ani czasochłonne.

W głównej mierze opiera się przede wszystkim na racjonalnych decyzjach zakupowych oraz zmianie kilku nawyków.

Oszczędzanie wody a nawyki

Główną przyczyną marnowania wody są złe nawyki np. pozostawienie odkręconego kranu podczas mycia zębów. Szacuje się, że wyniku takiego przeoczenia tracimy ok. 9l wody na minutę. Innym niedopatrzeniem jest niedokręcanie kranu. Kapanie wody w ilości 1 kropla na sekundę skutkuje utratą ok. 13l wody w ciągu całego dnia. Na zużycie wody nie bez znaczenia są też długie kąpiele w wannie, jak pokazują badania, bardzo lubiane przez Polaków. Taka przyjemność pochłania ok 150-200l wody. Dla porównania należy podać,  iż prysznic obniża tę ilość nawet o 25%. Przy tych wszystkich danych trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Duże zużycie wody ma nie tylko negatywny wpływ na środowisko ale też domowe rachunki.

bateria łazienkowa

Źródło: Grupa Armatura

Ekologiczna łazienka

Eksperci z dziedziny armatury zwracają uwagę na rozwiązania zapobiegające utracie wody. Za jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań uważa się baterie bezdotykowe które samoczynnie regulują wykorzystanie wody. Oszczędnościom służy także zamontowanie armatury termostatycznej, zapamiętującej ustawioną temperaturę, dzięki czemu eliminowany jest czas konieczny na jej ponowną regulację. W przypadku sanitariów, kwestią decydującą o ich proekologicznym charakterze jest ilość wody, jaka jest wykorzystywana do spłukiwania. Standardowe mechanizmy zużywające całą objętość zbiornika można zastąpić modelami 3/6l, korzystającymi z połowy dostępnej ilości wody. Zainstalowanie ego typu spłuczki w mieszkaniu rodziny czteroosobowej może przyczynić się do oszczędzenia nawet 30l wody dziennie.

Stan techniczny

Na zużycie wody wpływa też stan techniczny wyposażenia łazienki. Przy wyposażaniu łazienki trzeba pamiętać o wyborze elementów z trwałych i solidnych materiałów. Podobnie przy renowacji, tudzież wymianach np. baterii. Najtrwalszą baterią będzie głowica ceramiczna, która jest mniej podatna na rozszczelnienie. Warto pamiętać także, że drobne przecieki i uszkodzone uszczelki mogą powodować straty nawet do setek litrów wody w skali całego roku. Dlatego w miarę możliwości dobrze jest sprawdzać stan techniczny tych elementów łazienki, które szybko się zużywają.

oszczedzanie-wody-ikonografika

Źródło: Grupa Armatura


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

  Pojemniki na odpady - segregacja śmieci po nowemu

  pojemniki na śmieci

  Nowe przepisy zobowiązują do dzielenia śmieci aż na 5 frakcji. Jak uporządkować pojemniki na odpady we własnej kuchni?

  Dekoracja sypialni - inspiracje

  Dekoracja sypialni

  Sypialnia, to miejsce odpoczynku. Jak sprawić, by sprzyjało relaksowi. Zobacz nasze inspiracje.

  5 rad jak wybrać meble tapicerowane

  Sofa z tapicerką

  Meble kupujemy w sposób przemyślany. Z drugiej strony doceniamy nowości i ciekawe rozwiązania. Należą do nich meble tapicerowane. Ale jak je kupować?

  Praca w domu z dzieckiem - tak, czy nie

  praca w domu z niemowlakiem

  Praca w domu z dzieckiem wydaje się prosta. No przecież tyle osób tak pracuje. Tymczasem pracowanie w obecności pociechy, to jak przewożenie dużej komody rowerem. Niby się da, ale jest ciężko.

 • Bądź na bieżąco