Jak oszczędzać wodę w domu

Dom


Woda

Fot. Źródło: © gekaskr - Fotolia.com 2

Jak wynika z "Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski" popiera i oszczędza wodę tylko 48% z nas. Tymczasem oszczędzanie wody nie jest ani męczące ani czasochłonne.

W głównej mierze opiera się przede wszystkim na racjonalnych decyzjach zakupowych oraz zmianie kilku nawyków.

Oszczędzanie wody a nawyki

Główną przyczyną marnowania wody są złe nawyki np. pozostawienie odkręconego kranu podczas mycia zębów. Szacuje się, że wyniku takiego przeoczenia tracimy ok. 9l wody na minutę. Innym niedopatrzeniem jest niedokręcanie kranu. Kapanie wody w ilości 1 kropla na sekundę skutkuje utratą ok. 13l wody w ciągu całego dnia. Na zużycie wody nie bez znaczenia są też długie kąpiele w wannie, jak pokazują badania, bardzo lubiane przez Polaków. Taka przyjemność pochłania ok 150-200l wody. Dla porównania należy podać,  iż prysznic obniża tę ilość nawet o 25%. Przy tych wszystkich danych trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Duże zużycie wody ma nie tylko negatywny wpływ na środowisko ale też domowe rachunki.

bateria łazienkowa

Źródło: Grupa Armatura

Ekologiczna łazienka

Eksperci z dziedziny armatury zwracają uwagę na rozwiązania zapobiegające utracie wody. Za jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań uważa się baterie bezdotykowe które samoczynnie regulują wykorzystanie wody. Oszczędnościom służy także zamontowanie armatury termostatycznej, zapamiętującej ustawioną temperaturę, dzięki czemu eliminowany jest czas konieczny na jej ponowną regulację. W przypadku sanitariów, kwestią decydującą o ich proekologicznym charakterze jest ilość wody, jaka jest wykorzystywana do spłukiwania. Standardowe mechanizmy zużywające całą objętość zbiornika można zastąpić modelami 3/6l, korzystającymi z połowy dostępnej ilości wody. Zainstalowanie ego typu spłuczki w mieszkaniu rodziny czteroosobowej może przyczynić się do oszczędzenia nawet 30l wody dziennie.

Stan techniczny

Na zużycie wody wpływa też stan techniczny wyposażenia łazienki. Przy wyposażaniu łazienki trzeba pamiętać o wyborze elementów z trwałych i solidnych materiałów. Podobnie przy renowacji, tudzież wymianach np. baterii. Najtrwalszą baterią będzie głowica ceramiczna, która jest mniej podatna na rozszczelnienie. Warto pamiętać także, że drobne przecieki i uszkodzone uszczelki mogą powodować straty nawet do setek litrów wody w skali całego roku. Dlatego w miarę możliwości dobrze jest sprawdzać stan techniczny tych elementów łazienki, które szybko się zużywają.

oszczedzanie-wody-ikonografika

Źródło: Grupa Armatura


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oryginalne meble i akcesoria do pokoju dziecka

  Źródło: dekoria.pl

  Jeśli szukasz niebanalnych mebli i akcesoriów do pokoju dziecka, koniecznie musisz zobaczyć te propozycje.

  Jak wybrać projekt domu

  Projekt domu

  Dom, to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  6 właściwości rolet wewnętrznych

  Roleta wewnętrzna do kuchni

  Funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyczne wykończenie – oto kilka zalet rolet wewnętrznych. Dowiedz się, jak wybrać rolety wewnętrzne i dlaczego warto to zrobić.

  Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch ma pozytywny wpływ na przebieg porodu, figurę oraz samopoczucie. Jeśli więc nie ma żadnych przeciwwskazań, warto być jak najdłużej aktywną. Jaki sport wybrać, czego unikać i na co uważać – radzi ortopeda.

 • Bądź na bieżąco