Jak prać pościel i kołdrę puchową?

Dom

łóżko

pranie

sen


Fot. źródło: sxc.hu

Smaczny sen w czystej i pachnącej pościeli, to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. Ale żeby tak przyjemnie było, trzeba o tę pościel i kołdrę dbać.

Pościel powinna być codziennie wietrzona, wytrzepana i (jeśli nie ścielimy) gładko ułożona. Wszystko to po to, by utrudnić życie roztoczom i innym stworzeniom, które uwielbiają zadomawiać się w zakamarkach naszej pościeli. No a raz na 2-3 tygodnie samą pościel trzeba wyprać. Podobnie kołdrę. Pranie pościeli nie jest trudne ale wymaga uwagi.

Pranie pościeli

Wszystkie poszewki powinny mieć pozapinane guziki/suwaki. W ten sposób, jeśli z pościelą prane są inne rzeczy, nie ukryją się w zakamarkach poszewek. Najlepiej pościel prać dwukrotnie, raz na lewej a raz na prawej stronie. Nie dotyczy to jednak poszewek delikatnych, z haftami czy nadrukami. Te najlepiej prać na lewej stronie (żeby nie uszkodzić wzoru).

Temperatura prania powinna być dostosowana do oznaczeń na metkach (Jak czytać oznaczenia na metkach znajdziemy na: Oznaczenia na metkach ubrań). Dzięki temu nie uszkodzimy materiału. Jeśli jednak można użyć wyższej temperatury np. 60 stopni, warto z tego korzystać. Im więcej stopni tym lepiej czyścimy kołdrę i poduszkę z drobnoustrojów.

Pościel najlepiej suszyć na płasko, starając się nie wystawiać mocno kolorowych materiałów na działanie promieni słonecznych. Pod wpływem słońca mogą bowiem wypłowieć.

Pranie kołdry puchowej

Nie ma żadnego problemu z praniem kołder puchowych w dzisiejszych nowoczesnych pralkach. Część z nich ma specjalny program do prania puchu. Jeśli nie, należy wybrać opcję prania wełny lub prania delikatnego.

Do prania powinny być stosowane tylko płyny do prania puchu. Nie sprawdzą się proszki czy płyny do „zwykłego” prania.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Renowacja dziecięcego łóżeczka

  Łóżeczka dziecięce bardzo często służą więcej niż jednemu maluchowi. Jeśli posiadamy łóżeczko, które nie jest najnowsze, a chcemy je przekazać kolejnemu dziecku możemy sami w prosty sposób przywrócić mu dawną świeżość

  Domowe sposoby na pranie firanek

  Firanki są tym elementem wystroju, który wymaga od nas cierpliwości i wysiłku przy ich ściąganiu i zakładaniu. Niekiedy też wymaga odrobiny odwagi i delikatności, ponieważ dosyć łatwo można je uszkodzić podczas prania.

  Łatwe i szybkie pranie w pralce

  Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

  Jak odczytywać oznaczenia na metkach ubrań?

  Oznaczenia na metkach od ubrań

  Oznaczenia na metkach ubrań nie muszą straszyć niczym egipskie hieroglify. Oto słowniczek oznaczeń.

  8 lifehacków na lepszy sen

  Kobieta śpiąca

  Jak zwiększyć jakość snu? Zobacz sposoby na to, jak lepiej zasypiać i budzić się bardziej wypoczętym.

  Domowe sposoby na chrapanie

  Chrapanie – skąd się bierze i jak je leczyć? Oprócz interwencji lekarskiej domowe sposoby na chrapanie też są.

  7 największych mitów związanych ze snem

  młoda kobieta śpi w łóżku z jasną pościelą

  Przesypiamy ok. 1/3 naszego życia. Sen jest nam niezbędny, by normalnie funkcjonować. Utarło się jednak kilka nieporozumień dot. snu. Przedstawiamy je w tym artykule.

 • Bądź na bieżąco