Jak przetrwać upał?

Zdrowie

lato

sole mineralne

urlop

wakacje


upał termometr

Fot. morguefile.com

To co jemy i robimy w upalne dni jest kluczowe dla naszego samopoczucia. Oto garść porad, które pomogą nam przetrwać upał i zachować dobre samopoczucie przez cały dzień.

Pocenie

W trakcie upałów dużo się pocimy. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy tego nie widzimy. Po co się pocimy? Organizm stara się w ten sposób ochłodzić. Woda zawarta w pocie odparowuje z powierzchni skóry delikatnie ją chłodząc. Dodatkowo, nasze ciało inaczej reaguje na podmuchy wiatru – czujemy większy chłód przy wilgotnej skórze.

Nawodnienie

Niestety, pocąc się tracimy dużo wody oraz cennych soli mineralnych, takich jak sód i potas. Zmniejsza się też poziom płynów wewnątrzustrojowych. Musimy je więc uzupełniać. Pijemy wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, o wysokiej zawartości minerałów takich jak magnez, wapń, potas oraz sód. Optymalna ilość płynów to 1 szklanka (250 ml) na 40 minut. Pijemy powoli, stopniowo, małymi łyczkami, a nie całą szklankę co 40 minut. Robimy tak po to, by organizm regularnie korzystał z wody, którą mu dostarczamy. Jeżeli napijemy się większej ilości jednorazowo, organizm nie zdąży wchłonąć wody i usunie jej nadmiar z moczem. Tego nie chcemy.

Dieta

Nie jemy tłustych potraw. Organizm traci więcej energii na trawienie takich specyfików. Zmęczenie upałem w ciągu dnia stopniowo będzie narastać. Lepiej zachować siły i zjeść lżejszy posiłek. Świetne są sałatki ze świeżych warzyw z dodatkiem grillowanego filetu z kurczaka lub indyka, rośliny strączkowe, popularny chłodnik lub mała porcja makaronu, również z dodatkiem kurczaka.

Schłodzenie ciała

Jeżeli mamy takie możliwości, to zróbmy szybki prysznic w chłodnej wodzie ok. godziny 13-14. Odblokujemy w ten sposób pory i skóra będzie lepiej oddychać. Dodatkowo obniżymy odrobinę temperaturę ciała i znacznie lepiej się poczujemy.

Ograniczenie aktywności fizycznej

Wszelkie intensywne aktywności fizyczne wykonujemy albo wcześnie rano, albo późnym popołudniem i wieczorem. W godzinach 10-16 nie powinniśmy przebywać bezpośrednio na słońcu. Jeżeli chcesz zrobić trening na świeżym powietrzu, to wstań 30 minut wcześniej i zrób go skoro świt. Jeżeli biegasz i startujesz w biegu, oby był to bieg na 5km. Zdecydowanie odradzamy bieganie dłuższych dystansów w upalne dni. Organizm bardzo szybko się odwadnia. Bieg można ukończyć, lecz potem długo będziemy dochodzić do siebie.

Filtry z kremem UV

Kremy i olejki z wysokim filtrem UV to konieczność. Wybierajmy te, które mają filtr UV minimum 25. Pamiętajmy o dzieciach, one najbardziej są narażone na oparzenia. Mały, opalony bobas wygląda uroczo, jednak ważniejsze jest jego i nasze zdrowie.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Domowe sposoby na pielęgnację skóry po lecie

  7 na 10 kobiet wzmaga pielęgnację skóry po lecie. Aż 50% korzysta w tym celu z domowych sposobów – wynika z badań przeprowadzonych przez markę MOSSO.

  Dlaczego chorujemy latem?

  Na dworze 30 stopni, a my zgorączką dobijającą do 40-stu. Taki scenariusz, choć rzadszy latem, zdarzyć się może każdemu. Dlaczego chorujemy właśnie w tym czasie?

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Ferie zimowe z dzieckiem

  Jeśli nie wysyłasz dziecka na ferie obóz zimowy czy do babci, możesz zapewnić mu atrakcje także w domu. Ferie w domu nie muszą być nudne. Wszystko zależy od twojej inwencji i upodobań dziecka. Podpowiadamy co robić w ferie zimowe z dzieckiem.

  Jak płacić za granicą aby nie przepłacić

  Mimo możliwości płacenia kartą za granicą, bardzo wielu z nas, w czasie wakacji za granicą decyduje się na płacenie tylko gotówką.

  Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

  Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Wakacje w Polsce – pomysły na urlop w kraju

  Urlop w Polsce może być niezapomnianą przygodą. O tym jaki kierunek wybrać zdecydujcie sami, a my możemy ewentualnie podpowiedzieć gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć.

 • Bądź na bieżąco