Jak się ubrać na wesele i ślub - porady dla gości i Młodej Pary

Moda

okazje

ślub

ubiór

ubranie

wesele


ubiór na ślub wesele

Fot. scx.hu

Jeśli zastanawiasz się, w co się ubrać na ślub czy wesele, zobacz koniecznie ten artykuł. Porady ze zdjęciami!

Dla rodziców przyszłych małżonków, dla świadków, druhen, drużbów czy po prostu gości zaproszonych na uroczystość zaślubin i wesele, lifeislife.pl przedstawia kilka gotowych propozycji na to, jak się ubrać na wesele i ślub. Porady zarówno dla Pań, jak i Panów. Wybierz część, która cię interesuje:

 

  1. W co się ubrać na ślub – porady dla Gości
  2. W co się ubrać na ślub – porady dla Rodziców, Świadków, Druhen/Drużbów
  3. Stroje Pary Młodej – kilka porad

W co się ubrać na ślub – porady dla Gości

Ubiór gości weselnych powinien być elegancki, dopasowany do warunków atmosferycznych oraz tego, czy wybieramy się tylko na ślub, czy również na wesele.

Zasady ogólne

1. Na ślub i wesele nie wypada założyć sukienki w kolorze białym lub ecru – są to kolory zarezerwowane dla Panny Młodej.
2. Jeśli idziemy z partnerką/partnerem, strój pana i pani powinien ze sobą harmonizować np. partner powinien mieć krawat w kolorze zbliżonym do sukienki swojej towarzyszki.
3. Na ceremonię zaślubin (w kościele lub urzędzie) ubieramy się elegancko – klasycznie. Dekolty i ramiona powinny być zakryte. Na weselu dopuszczalna jest większa swoboda, jednak stroje gości nie powinny przyćmiewać kreacji Panny Młodej.

wlosy_01

Ślub

Panie: jeśli wybieramy się tylko na ślub, strój powinien być elegancki ale nie musi być specjalnie strojny. Prosta sukienka, czy spodnie i wyjściowa koszula będą odpowiednie. Świetnie sprawdzą się też garsonki, spodnie i spódnice w kant czy zwiewne (latem) sukienki. Pamiętajmy, że gołe ramiona są niestosowne (niezależnie czy ceremonia jest w urzędzie czy kościele) i powinny być zakryte na czas ceremonii.

Panowie: nie da się ukryć, że w tym przypadku sprawa jest prostsza. Garnitur będzie idealnym rozwiązaniem. Wystarczy tylko dopasować odpowiedni krawat czy koszulę do stroju swojej partnerki. Jeśli jednak nie wybieramy się na wesele, eleganckie spodnie i koszula w zupełności wystarczą.

Kilka przykładów:

Wesele

Panie: strój dla pań wybierających się na ślub i wesele to przede wszystkim eleganckie sukienki. Krótkie czy długie, są mile widziane. Ale pamiętajmy: wesele to nie impreza w klubie czy z okazji Nowego Roku. Powinniśmy wyglądać elegancko i nie odwracać uwagi swoim ubiorem od Panny Młodej. Stąd niezbyt dobrym pomysłem będą głębokie dekolty, cekiny czy skórzana mini. Jeśli nie zamierzamy tańczyć z racji wieku, stanu zdrowia czy innych okoliczności, możemy  postawić na klasyczny kostium z wąską spódnicą. Należy jednak pamiętać, że nie wypada wybierać kreacji w odcieniu bieli, kości słoniowej czy ecru. Pozostałe kolory i wzory są mile widziane.

Wiele osób zastanawia się też nad stosownością małej czarnej. Jeszcze do niedawna założenie czarnej kreacji na wesele było nie do pomyślenia (czerń stroju gościa miało przynieść pecha Młodej Parze). Dziś obserwujemy zmianę w trendach weselnych i owszem, mała czarna jest dopuszczalna ale dobrze przełamać ją kolorowymi lub białymi dodatkami. Jeśli jesteśmy obecni i na ślubie i weselu, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie sukienka i odpowiedni żakiet czy bolerko.

Panowie: panów, którzy wybierają się na ślub i wesele lub same wesele obowiązuje jedna zasada. Garnitur (może być jasny w upalne dni). Do tego krawat, który prezentuje się najlepiej, jeśli jest dopasowany kolorem do kreacji partnerki.

Kilka przykładów:

Czy wypada ubrać się na ślub na czarno jeśli nosimy żałobę?

Jeżeli zamierzamy uczestniczyć w weselu, ale wciąż nosimy żałobę po śmierci bliskiej nam osoby, nie będzie nietaktem przyjście w ciemnej kreacji. Z racji jednak okoliczności nie ubierajmy się od stóp do głów w czerń, by nie odwracać uwagi od szczęścia Młodych. Przełammy czerń jakimś dodatkiem np. złotym lub wybierzmy na weselę kreację w kolorze ciemnego granatu lub brązu.

Baner_peeling

W co się ubrać na ślub – porady dla Rodziców, Świadków, Druhen/Drużbów

Tych Państwa, jako osoby „na stanowisku”, obowiązuje kilka dodatkowych zasad.

Rodzice Państwa Młodych

To wyjątkowo ważni goście tego wieczoru, dlatego bardzo ważny w ich przypadku jest odpowiedni strój. W kościele najlepiej sprawdzi się klasyka tzn. elegancki kostium. Nie wypada, by którakolwiek z pań założyła czarną kreację! Zasada długości sukienki obowiązuje również przyszłą teściową Panny Młodej. Ojcowie powinni mieć garnitury dopasowane do garnituru Pana Młodego (podobnie jak świadek), a jeżeli Panna Młoda jest prowadzona do ołtarza przez swojego ojca, ten powinien mieć koszulę w kolorze sukni ślubnej córki. Wszyscy „specjalni goście” powinni rozważyć zabranie dwóch zestawów ubrań: jednego na ślub a drugiego na wesele.

Świadkowie

Garnitur świadka powinien „pasować” do stroju Pana Młodego (jeśli Pan Młody zakłada czarny garnitur, to świadek również czarny lub w innym ciemnym kolorze). Wypada również, by barwą kwiatu w butonierce nawiązywał do kolorystyki bukietu Panny Młodej. Świadkową obowiązują pewne zasady związane z długością sukienki. Jeśli suknia Panny Młodej jest krótka, świadkowa nie powinna zakładać długiej kreacji. Jeśli zaś Panna Młoda ma długą suknię, nie wypada, by świadkowa występowała w zbyt zwiewnej sukience. Na sam ślub odpowiedni może być elegancki kostium lub sukienka przykryta marynarką. Strój na wesele może być swobodniejszy, jednak równie elegancki. Reszta zasad jest taka sama, jak w przypadku gości.

Druhny i drużbowie

Elementami swoich strojów powinni nawiązywać do kreacji Młodej Pary np. poprzez kwiaty w butonierce (drużbowie) czy na nadgarstku (druhny) identyczne z tymi, jakie ma Panna Młoda w bukiecie.

Stroje Pary Młodej – kilka porad

Panna Młoda, jako najważniejsza osoba tego dnia, może sobie pozwolić na koronki, falbanki, treny, długie welony, kapelusz itd. Jednym słowem: na co tylko ma ochotę. Aczkolwiek jest kilka zasad, których powinna przestrzegać, jeśli chce wyglądać elegancko. Złym pomysłem jest łączenie zbyt dużej ilości dodatków. Przesadna ilość marszczeń i falban sprawi, że Panna Młoda będzie wyglądała jak beza lub lukrowany pączek, a to zamiast słów zachwytu przyniesie dowcipne komentarze biesiadników. Nie zawsze dużo znaczy dobrze. Podobnie w drugą stronę. Kuse spódniczki, wielkie dekolty również nie będą dobrze wyglądać. Jeśli gwiazda dnia chce pokazać trochę ciała, dobrym rozwiązaniem jest suknia z odpinanym dekoltem lub spódnicą (w czasie zaślubin wszystko jest pozapinane). Suknia ślubna nie zawsze musi być biała. Ecru, krem, kość słoniowa, beż są jak najbardziej stosowne. Kolor tak na prawdę wszystko to jest kwestią upodobań danej osoby – ostatnimi czasy możemy obserwować Panny Młode odziane nawet w czerwone, czy też.. czarne suknie.
Pan Młody ma łatwiej – generalnie skupia się na garniturze. Co prawda dobór odpowiedniego nie jest taki prosty i w związku z tym polecamy zdać się na doświadczenie sprzedawcy w salonie lub krawca. Garnitur powinien posiadać akcent nawiązujący do ubioru czy bukietu Panny Młodej np. ten sam kwiat w butonierce lub krawat w kolorze kwiatów (równie dobrze może być biały). Niektórzy panowie zamiast garnituru wybierają frak, smoking lub tzw. cut. Niezależnie jednak od tego, co Młody wybierze, dobrze widziane jest, by drużbowie oraz świadek byli ubrani w garnitury podobne do garnituru Pana Młodego tzn. jeśli on ma czarny, oni też powinni, jeśli jasny, oni również powinni mieć jasny. W praktyce jednak świadek niekoniecznie jest zobowiązany kolorem garnituru.

Sukienki – ślub cywilny a kościelny

Dużo w tej kwestii zależy od preferencji Panny Młodej. Zwykło się na ślub cywilny zakładać nieco skromniejsze suknie niż do ślubu kościelnego. Z drugiej strony, jeśli para zamierza poprzestać tylko na takiej formie zaślubin, dlaczego nie pójść w strojnej sukience? Młodzi powinni pamiętać, że to ich dzień i przede wszystkim powinien się odbyć tak, jak oni sobie tego życzą. Jeśli Panna Młoda ma ochotę na bajkową suknię, dlaczego nie może sobie na nią pozwolić? Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ceremonia w urzędzie trwa dosłownie kilka-kilkanaście minut. Co do panów… mimo przekonań niektórych internautów dres nie jest elegancki, także również w tym wypadku zalecamy garnitur.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (12 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

2 Komentarze