Jak sprzątać łazienkę?

Dom

czyszczenie

łazienka

porządek

sprzątanie

toaleta


sprzątanie łazienki

Fot. morguefile.com

Sprzątanie łazienki nie musi być drogą przez mękę. Sprzątanie ułatwi ci kilka podstawowych zasad.

W innym artykule (Sprzątanie mieszkania) zebraliśmy kilka zasad dotyczących sprzątania. Ponieważ sprzątanie łazienki samo w sobie jest czasochłonne, postanowiliśmy w osobnym artykule zastanowić się nad zasadami i trikami przy jej sprzątaniu. Oto do czego doszliśmy:

1. Ponieważ w łazience gromadzi się mnóstwo drobnych i niedrobnych rzeczy, powinniśmy zacząć od zebrania ich wszystkich i wyniesienia z łazienki. Proszki, płyny odstawimy przez drzwi (jeśli mamy dużą łazienkę, to po prostu odkładamy w jej kąt), szampony, perfumy, kremy i inne rzeczy ściągamy z półek, zlewu czy wanny i wkładamy do miski czy innego pojemnika dokładamy do wcześniej zebranych środków. Wynosimy z łazienki dywaniki, maty, brudownik i ręczniki.  W ten sposób mamy powierzchnię gotową do sprzątania bez zbędnych pierdółek.
2. Zaczynamy od sprzątania „najwyższych pięter” – kafelków. Czyścimy je detergentami (najlepiej do tego załóżmy na ręce gumowe rękawiczki), do czyszczenia fug między kafelkami stosuje się też roztwór wody i octu lub samego octu. Jednak pozbycie się octowego zapachu trwa, także metody nie polecamy wrażliwcom. Jeśli nie są specjalnie brudne wystarcz równie dobrze woda z płynem do naczyń.
3. Następnie ścieramy kurze, najlepiej wilgotną szmatką ze wszystkich półek, parapetów, a następnie z zakamarków przy i pod szafkami, za muszlą klozetową, za pralką (jeśli to możliwe) itd. Możemy tuta też wykorzystać np. mleczko do czyszczenia. Wycieramy też – ale inną szmatką, kaloryfer. Dlaczego inną? Często na tym kaloryferze wieszamy ubrania do wyschnięcia lub ręcznik. A nie chcemy chyba by te rzeczy miały kontakt z kurzami spod szaf.
4. W międzyczasie zalewamy muszlę klozetową detergentem.
5. Tak naprawdę powyższe punkty są najgorsze do wykonania. Reszta już idzie z górki. Kolejnym krokiem będzie wyszorowanie szmatką toalety. Spłukujemy detergent, następnie czyścimy mleczkiem i szczotką wnętrze klozetu. Następnie myjemy ściereczką „z zewnątrz” czyli półkę, klapę z obu stron (uwaga, część „siedzącą” powinno się czyścić i wycierać ręcznikami papierowymi lub czystą jednorazową szmatką przeznaczoną tylko do tego celu).
6. Następnie mleczkiem do czyszczenia pucujemy wannę, pamiętając o dokładnym wyszorowaniu listew, które okalają wannę a także zlew. Nie zaleca się tutaj stosowania proszków do czyszczenia, ponieważ mogą rysować powierzchnię. Jeśli mamy prysznic, najpierw szorujemy brodzik a dopiero potem górę (białe części mleczkiem, szybę płynem do mycia szyb i pucujemy).
7. Następnie czyścimy wodą z płynem do naczyń lub specjalnymi środkami baterię łazienkową.
8. Spryskujemy lustro płynem do szyb i polerujemy.
9. Nalewamy wody do wiadra i na koniec mopem myjemy podłogę w całej łazience.
10. Odkładając na miejsce wcześniej wyniesione produkty, pamiętajmy wytrzeć  z kurzu wszystkie nakrętki i opakowania.

Kilka podsumowujących wskazówek

 • Używajmy osobny szmatek do czyszczenia: zlewu i wanny, klozetu, deski na której siadamy, podłogi.
 • Fugi między płytkami możemy czyścić roztworem z amoniaku (do kupienia w aptece). Zanurzamy w nim szczoteczkę do zębów i czyścimy nią fugi. Całość należy spłukać obficie wodą.
 • Ocet jest bardzo dobrym środkiem do czyszczenia brudnych kafelek. 1-2 szklanki gorącego octu pomoże też usunąć kamień w wnętrza muszli klozetowej.
 • Do czyszczenia kafelek sprawdzi się też soda oczyszczona. Sypiemy ją na kafelki a następnie szorujemy mokrą gąbeczką/szmatką.
 • Zatkany zlew można odetkać przy pomocy sody oczyszczonej. Wsypujemy pół szklanki do odpływu i zalewamy 2 szklankami wrzącej wody. W przypadku mocniej zatkanych zlewów można wykorzystać miks sody i octu.

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  Twarda woda a armatura

  Rdzawe zacieki, osad który trudno usunąć albo nierównomierny strumień wody. Twarda woda może wpływać niekorzystanie nie tylko na estetkę armatury, ale też jej funkcjonalność. Czy możemy ignorować ten problem?

  Nowoczesna łazienka - trendy 2015

  Łazienki to dziś małe domowe SPA łączące funkcjonalność z estetyką. Jakie trendy w urządzaniu łazienek przewidywane są na 2015r? Zainspiruj się.

  Jak optycznie powiększyć małą łazienkę

  Ograniczony metraż łazienki stanowi zwykle nie lada wyzwanie przy aranżacji przestrzeni. Zastosowanie kilku prostych rozwiązań może jednak znacząco wpłynąć zarówno na wizualną, jak i funkcjonalną stronę wnętrza.

  Niestandardowe tapety do sypialni, salonu i łazienki

  Kto powiedział, że tapeta musi być prosta albo nudna? Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu, koniecznie zobacz te tapety.

  Sprzątanie łazienki - domowe triki na lśniącą armaturę

  Sprzątanie łazienki nigdy nie było tak łatwe i... naturalne. Wystarczy tak na prawdę kilka rzeczy dostępnych w każdej kuchni.

  Łazienka dla kobiety vs łazienka dla mężczyzny

  Badania naukowe dotyczące naszych nawyków mogą posłużyć za wskazówkę do tego, jak urządzić łazienkę z myślą o potrzebach pani i pana domu.

  Łatwe i szybkie pranie w pralce

  Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

  Jak sprzątać mieszkanie?

  Sprzątanie mieszkania

  Jak możemy sprzątać szybciej, lepiej przy niskim nakładzie sił? Zobacz.

  Wskazówki, jak poradzić sobie z bałaganem

  bałagan w domu

  Czy bałaganu można uniknąć? A może można uprościć sobie sprzątanie? Zobacz kilka zasad ułatwiających utrzymywanie porządku.

  Pleśń w domu - jak ją usunąć domowymi sposobami

  Pleśń w mieszkaniu? Chętnie. Ale tylko na talerzu i tylko w serze Brie czy Gorgonzoli. Takiej ze ścian koniecznie trzeba się pozbyć.

  Domowe sposoby na pranie firanek

  Firanki są tym elementem wystroju, który wymaga od nas cierpliwości i wysiłku przy ich ściąganiu i zakładaniu. Niekiedy też wymaga odrobiny odwagi i delikatności, ponieważ dosyć łatwo można je uszkodzić podczas prania.

 • Bądź na bieżąco