Jak ugotować makaron i rozpoznać ten dobry

Kuchnia

makaron


Fot. Źródło: sxc.hu

Niby banalne, a z drugiej strony ilu z nas wie, jak gotować makaron i go przyrządzać, by smakował, jak z włoskiej restauracji.

Właśnie w tych najprostszych czynnościach, jak gotowanie i mieszanie makaronu tkwi sekret dobrego smaku potrawy. Podczas gotowania należy dodać łyżkę oleju czy oliwy? Tak, o ile makaron jest jajeczny lub faszerowany. Zainspirowani wiedzą z książek kucharskich pisanych przez Włochów, uporządkowaliśmy kilka podstawowych zasad, jak przyrządzić dobry makaron w stylu włoskim.

Wskazówki do przyrządzania makaronów

 • Im szerszy makaron, tym pasuje bogatszy skład sosów, natomiast makarony cieniutki (włosy anielskie) wystarczy skropić oliwą i serem.
 • Makaron należy gotować w dużej ilości wody (ok 1l na każde 100). Garnek powinien być raczej płaski i szeroki, aby ciepło rozchodziło się równomiernie, ale na tyle wysoki, by garnek z niego nie uciekł, gdy urośnie podczas gotowania.
 • Wodę, w której gotujemy makaron solimy, gdy ta wrze. Ok 10g soli na 1l wody.
 • Makaron do garnka najlepiej wkładać stopniowo. Gdy woda się ponownie zagotuje, należy zmniejszyć ogień. Makaron faszerowany wkładamy na kilka minut przed zagotowaniem się wody, by ciasto się nie rozpadło.
 • W czasie gotowania się makaronu, trzeba go często mieszać.
 • Po wyłączeniu ognia pod garnkiem z gotowanym makaronem, należy wlać do garnka szklankę zimnej wody by przerwać wrzenie, by następnie odcedzić makaron. Kluseczki można delikatnie nabrać łyżką cedzakową. W makaronie przerzucanym do sosu na patelnię można pozostawić trochę wody, by ten lepiej wymieszał się z sosem.
 • Makaron nie lubi metalu, dlatego gdy mieszamy i cedzimy, używajmy drewnianych narzędzi. Drewno w zetknięciu z wrzątkiem nie wydziela specyficznego zapachu i nie powoduje łamania klusek.
 • Tradycja mówi, że po odcedzeniu makaron wkłada się do naczynia, do którego już wcześniej starto ser (jeśli w planie było dodanie go) i dopiero potem polanie sosem.

Jak rozpoznać dobry makaron. Jak go przechowywać

Suchy makaron dobrej jakości poznaje się po żółtawym kolorze, braku zapachu i słodkawym smaku. Powinien być przechowywany w szczelnym opakowaniu w miejscu suchym i ciemnym. Tak zabezpieczony makaron wytrzyma wiele tygodni. Makaron domowy zaś powinien być trzymany w lodówce najwyżej kilka dni.

Z czego robi się makaron

Ciasto na makaron wyrabia się z mąki pszennej i wody. Czasem dodawane są jajka. Mąka może być z ziarna pełnego, twardego i miękkiego. Z twardego ziarna powstaje mąka, która jest trwalsza w przechowywaniu, a także otręby. Z ziarna miękkiego powstaje zaś mąka biała. Makaron dostępny w sklepach bazuje na mące z pszenicy twardej (mąka durum). Ponieważ mąka biała jest tańsza w produkcji, producenci nieraz dodają ją do makaronu. Im więcej mąki białej, tym jakość makaronu jest niższa.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Rodzaje makaronów

  Rodzaje makaronów a właściwie ich kształty, to temat na niejedną rozprawkę. Mimo to w kuchni stosujemy najczęściej tylko kilka typów makaronów.

  Ciemne czy jasne?

  pieczywo ciemne jasne

  Czy chleb pełnoziarnisty jest zdrowszy od takiego bez dodatków? Czy makaron ciemny i jasny tuczy tak samo? Dlaczego brązowy cukier uważany jest za lepszy niż biały? Dowiedz się, jaka jest różnica między ciemnymi i jasnymi produktami.

  Armatura kuchenna a oszczędzanie wody

  Rosnąca potrzeba proekologicznych rozwiązań w domu wywiera wpływ na producentów m.in. armatury kuchennej. Jak oszczędzać wodę w kuchni?

  Najlepsza patelnia - jak wybrać patelnię

  Patelnia

  Szukasz patelni do jajecznicy, a może do przygotowywania sosów lub gulaszu? Jaką patelnię wybrać, by spełniała wszystkie twoje potrzeby?

  Jak myć kieliszki

  Kieliszki do wina

  Niby sprawa prosta ale ilu z nas zdarzyło się potłuc kieliszki w zmywarce. Zobacz prostą ikonografikę, o czym pamiętać, myjąc kieliszki.

 • Bądź na bieżąco