Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Finanse

konto bankowe

konto osobiste

ror


najlepsze konto osobiste

Fot. morguefile.com

Polacy posiadają ok. 26 mln kont osobistych. Czy liczyłeś ile kosztuje cię rocznie posiadanie konta osobistego? Oto garść porad, czym się kierować przy wyborze lub zmianie rachunku ROR.

Pierwsze konto bankowe zakładamy mając ok. 18 lat. Jak pokazują badania, my – klienci niechętnie zmieniamy bank i posiadane w nim rachunki. Często odkładamy to na później, bo zawsze jest coś ważniejszego. Banki o tym wiedzą i umiejętnie tę wiedzę wykorzystują. Wniosek jest więc taki, że wybór konta osobistego należy przemyśleć. Warto poświęcić kilka chwil na przeanalizowanie różnych opcji.

Kryteria oceny kont osobistych

Koszt prowadzenia konta

Pierwsze konto bankowe wybieramy, gdy nie mamy stałych bądź znacznych wpływów na konto. Dlatego koszt jego prowadzenia to jedno z głównych kryteriów wyboru konta. Brać studencka jest tu zdecydowanie grupą docelową. Banki o tym wiedzą i dodają do swoich ofert konta studenckie, które na pierwszy rzut oka cechują się niskimi opłatami. Mogą mieć jednak ograniczenia, np. co do liczby darmowych przelewów w miesiącu, czy kosztu przelewu do innego banku.

Banki często bazują na tzw. cenniku usług (najczęściej występuje pod nazwą tabela opłat i prowizji) i regulaminie, które stanowią integralną część umowy. Niestety, w umowie zazwyczaj znajduje się zapis, że zarówno tabela opłat, jak i regulamin mogą zmienić się w dowolnym momencie. Może się więc okazać, że w chwili zakładania konta osobistego nie ponosisz za korzystanie z niego żadnych opłat, a np. za 2 miesiące aktualizowany jest cennik i …musisz płacić.

Tabela opłat i prowizji

Zanim podejmiesz decyzję, zawsze zapoznaj się z kosztami poszczególnych operacji, które są zawarte w tabeli opłat i prowizji. Nie myśl, że to banalne zadanie. Są banki, które umieszczają wiele rodzajów kont w takim dokumencie, wielokrotnie łącząc różne komórki, co nie ułatwia analizy kosztów.

Zawsze czytaj tę tabelę do samego końca. Kreatywność banków nie zna granic i na początku tabeli możesz znaleźć operacje o których nawet nie wiedziałeś, że istnieją, i z których i tak byś nie skorzystał. Natomiast informacje takie jak koszt przelewów lub uwarunkowania i dodatkowe opłaty z nimi związane mogą zaś znaleźć się pod koniec tabeli.

Regulamin świadczenia usług

Najczęściej jest to jeden dokument o ogólnych sformułowaniach prawnych. Jest to coś w rodzaju ogólnej umowy ramowej, w  której regulowane są obowiązki i możliwości banku oraz klienta. Podobnie jak w przypadku tabeli opłat i prowizji należy zapoznać się z jego całkowitą treścią przed otwarciem konta osobistego.

Umowa o prowadzenie rachunku bankowego

Istotnym jest, by przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku bankowego dokładnie ją przeczytać. Jeśli wybierasz się do banku z myślą, że tam podejmiesz na spokojnie decyzję, uważaj. Dostaniesz bowiem pod nos co najmniej 2 kartki formatu A4 zapisane czcionką Arial 7pt. Czując na sobie wzrok obsługującego cię pracownika banku nie będziesz w stanie na spokojnie zapoznać się z treścią umowy. Nie wspominając o tabeli opłat i prowizji czy regulaminie. Co więcej, dziś obsługująca cię w banku pani sama potrafi zwrócić ci uwagę, że wszystko jest na stronie internetowej. Lepiej więc, odrobić pracę domową, a dopiero jeżeli jakieś zapisy okażą się niejasne, odwiedzić bank i je wyjaśnić.

Jakie operacje najczęściej wykonujemy na koncie osobistym?

 • Przelewy za rachunki. Najczęściej płacimy za:
  • mieszkanie, wynajem stancji, akademik.
  • internet
  • telefon
  • woda, prąd, gaz
 • Płatność kartą za paliwo do samochodu, myjnię, akcesoria do samochodu.
 • Płatność kartą za jedzenie poza domem
 • Płatność kartą za kino, teatr, itp.
 • Przelewy na konta przyjaciół, znajomych – małe pożyczki, wspólne imprezy bądź podróże.
 • Przelewy na konta naszych dzieci.
 • Przelewy na konta oszczędnościowe, lokaty, rachunki funduszy inwestycyjnych, itp.
 • Osoby prowadzące działalność gospodarczą robią ponadto przelewy:
  • do ZUS,
  • do Urzędu Skarbowego za VAT lub podatek dochodowy,
  • za biuro,
  • za prowadzenie księgowości.

Dziś banki chcąc podnieść sprzedaż swoich kont, niejednokrotnie dodają pewne dodatkowe usługi, jak np. zwrot części opłat za rachunki lub zniżki za zakupy w określonych sklepach. Analizując ofertę kont osobistych, warto sprawdzić, czy przelewy które najczęściej wykonujemy nie pokrywają się z ofertą specjalną banku.

Karta debetowa do konta

Na rynku są konta bankowe, do których nie otrzymasz żadnej karty płatniczej. Ich zaletą jest zazwyczaj brak kosztów za prowadzenie rachunku. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy często kupują przez internet. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Użyteczne konto osobiste powinno posiadać taką kartę. Dzięki temu nie musisz mieć przy sobie gotówki, jeśli robisz duże lub kosztowne zakupy. Jest to bardzo duża zaleta szczególnie przy podróżach zagranicznych. Przy tej okazji drobna dygresja: może okazać się, że koszt miesięczny karty do konta wynosi 2-5 zł. Efekt jest taki, że koszt prowadzenia konta wynosi kilka złotych miesięcznie, mimo że jest ono „darmowe”.

Dodatkowe koszty związane z kontem osobistym

Dodatkowy koszt może pojawić się przy usłudze ubezpieczenia karty, które umożliwia anulowanie operacji z ostatnich kilku godzin, w przypadku jej zgubienia lub kradzieży. Niektóre banki pobierają opłaty także za wyciągi operacji na koncie wysyłane listownie raz w miesiącu. Można z tego zrezygnować, bo do wszystkich danych masz dostęp przez internet. Pilnować się jednak muszą posiadacze kart kredytowych, by spłacić w terminie całość zadłużenia, co umożliwi uniknięcie płacenia odsetek. Tutaj wyciąg raz na miesiąc w zależności od kosztu tej usługi, może okazać się pomocny. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy wypłaty z bankomatów innych banków wiążą się z dodatkową opłatą. Banki stosują często jeszcze jeden zapis, który może wpłynąć na koszt prowadzenia konta: minimalne wpływy w miesiącu lub minimalna wartość salda. Jeżeli są na określonym poziomie, wówczas nie ponosisz dodatkowych opłat.

Co jeszcze dodałbyś jako istotne kryterium wyboru konta osobistego? Napisz w komentarzu do artykułu.

Źródła
http://prnews.pl/wojciech-boczon/banki-prowadza-26-mln-ror-kont-przybywa-ubankowienie-kuleje-71104.html


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>