Jak wybrać projekt domu

Budowa i zakup

dom


Projekt domu

Fot. Pracownia Dobre Domy

Dom, to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

1. Wybierz wielkość powierzchni

Zastanów się, jak duży dom będzie odpowiadał twoim wymaganiom. Weź pod uwagę potencjał wykupionej działki oraz ograniczenia przestrzenne związane z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Pomyśl także o tym, ile osób będzie mieszkać w nowo wybudowanym domu. Miej na uwadze także to czy w najbliższym czasie twoja rodzina się powiększy lub dzieci będą chciały mieszkać np. na piętrze lub poddaszu.

Każdy chce mieć duży i przestronny dom. Jednak nie sztuką jest wybudowanie ogromnej willi – później trzeba będzie liczyć się z kosztami jej utrzymania. Wybierz projekt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dla singla lub dwóch–trzech osób wystarczy dom do 120 m2. Czteroosobowa rodzina z powodzeniem pomieści się w domu o powierzchni do 160 m2. Jeśli domowników będzie więcej lub mają szczególne wymagania – zastanów się nad domem powyżej tych wymiarów.

2. Ustal liczbę kondygnacji i rodzaj dachu

Jeśli nie dysponujesz dużą działką, a potrzebujesz kilku dodatkowych pomieszczeń, warto wybrać projekt domu piętrowego. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie poddasza.

Ważny element planowania budowy własnych czterech kątów, wynikający także z wyboru liczby kondygnacji, to określenie rodzaju dachu. Pokrycia spadkowe czy nowoczesne dachy płaskie – decyzja należy nie tylko do twoich upodobań estetycznych i funkcjonalności wybranego modelu (zwłaszcza zimą, kiedy ze stropodachu należy regularnie usuwać śnieg). Geometrię dachu nierzadko dyktuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, warto zapoznać się z tymi informacjami, żeby nie zawieść się na etapie budowy.

Projekt domu

Źrodło: Pracownia Dobre Domy

3. Dobierz projekt dopasowany do Twojego stylu życia

Zanim zdecydujesz się na określony projekt domu, zastanów się nad dodatkowymi potrzebami twojej rodziny, które wynikają z przyjętych rytuałów, upodobań i zainteresowań. Jeśli lubisz przyjmować gości, warto rozważyć projekty uwzględniające duży salon. Być może dobrym pomysłem będzie zainstalowanie dwóch łazienek tak, aby uprzyjemnić pobyt zaproszonym osobom. Uprawiasz wolny zawód? Z pewnością przyda Ci się przestronny pokój do pracy lub gabinet z dala od sypialni dzieci. Wielbiciele majsterkowania ucieszą się z większego garażu czy pomieszczenia gospodarczego.

Zwróć uwagę także na inne dodatkowe potrzeby. Jeśli decydujesz się na dom z kotłownią, na pewno niezbędne okaże się pomieszczenie, w którym będziesz składować opał. Zamierzasz posadzić drzewa owocowe? Pomyśl o niewielkiej spiżarni do przechowywania przetworów. Zastanów się, czy powinna znajdować się przy kuchni, czy może raczej w pomieszczeniu przypiwnicznym. Coraz więcej osób planuje także posiadanie własnej garderoby. Pamiętaj, że aby taki pokój spełniał swoje funkcje, musi liczyć sobie przynajmniej kilkanaście metrów kwadratowych.

Autor: Materiały prasowe Pracowni Dobre Domy.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  10 słabych punktów każdego domu

  Wilgoć w domu

  Budując dom nie zapomnij o tym. 10 słabych punktów domu, przez które przedostaje się wilgoć.

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Urządzanie samodzielnej toalety, wskazówki

  Osobna toaleta to idealne rozwiązanie, gdy w domu jest więcej niż dwoje domowników. O czym pamiętać projektując taką łazienkę, by była funkcjonalna?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

 • Bądź na bieżąco