Jak założyć działalność gospodarczą. Własna firma krok po kroku

Finanse

działalność gospodarcza

firma


Fot. Źródło: © ra2 studio - Fotolia.com

Niezależnie od tego czy zmusza nas do tego sytuacja, czy spełniamy swoje marzenie chcąc założyć własną firmę musimy przejść przez schemat formalności.

Procedury, dokumenty, urzędy – brzmi jak złowroga spirala, ale wystarczy kilka wskazówek by przejść przez to spokojnie krok po kroku. Podpowiadamy jak założyć własną działalność gospodarczą.

CEIDG-1

Pierwszy krok do założenia własnej działalności gospodarczej stawiamy w Internecie. Najpierw trzeba zarejestrować się na rządowej stronie http://firma.gov.pl. Wpisujemy swoje dane personalne i dane dotyczące firmy. Na ich podstawie tworzony jest formularz CEIDG-1, który można wysłać drogą elektroniczną lub wydrukować i zanieść do urzędu gminy. Wypełnienie wniosku zajmuje zwykle kilkanaście minut. Przy tej okazji warto wiedzieć, że urzędy wymagają podania rachunku bankowego – można wpisać dowolny numer konta, a potem zmienić go na firmowy. W przypadku niedużych obrotów i jednoosobowej działalności, do prowadzenia firmy wystarczy także zwykły rachunek osobisty.

Warto wiedzieć: Wniosek CEIDG-1 posiada załączniki:

CEIDG-RD – do wpisywania dodatkowych rodzajów działalności gospodarczej;
CEIDG-MW – do wpisywania dodatkowych miejsc wykonywania działalności gospodarczej;
CEIDG-RB – do podawania informacji o rachunkach bankowych;
CEIDG-SC – do określania udziału w spółkach cywilnych;
CEIDG-PN – do udzielenia pełnomocnictwa;
CEIDG-POPR – służy do dokonywania korekt (w przypadku pomyłek).

ZUS

Kolejnym punktem przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej są odwiedziny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj należy pobrać i wypełnić formularz ZUS ZUA, który zdecyduje o odpowiedniej kategorii składek płaconych przez właściciela firmy. Jeśli oprócz zakładanej działalności mamy inne źródła dochodów np. z innej równoległej pracy, musimy złożyć dodatkowy dokument o ZUS ZZA. Jakie są kategorie składek? Prowadzący jednoosobową firmę musi opłacić ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Te składki są obowiązkowe. Dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe . Wszyscy, którzy podlegają ubezpieczeniom płacą identyczne stawki. Są one ujęte w formie stopy procentowej. A ta stopa jest różna ponieważ różny jest poziom zagrożeń zawodowych.

VAT

Kolejny krok to Urząd Skarbowy, ale opcjonalnie. To w przypadku jeśli chcemy być płatnikami VAT. Wówczas musimy udać się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia dokumentu VAT-R. Ale trzeba się liczyć z opłatą jednorazową w wysokości 170 zł z tytułu uzyskanie statusu płatnika VAT.

Rachunek bankowy firmy

Nie jest obowiązkowy dla przedsiębiorców rozpoczynających jednoosobową działalność gospodarczą, ale tylko do pewnej kwoty. Wszelkie należności mogą być regulowane gotówkowo do 15 tysięcy euro. Ale po przekroczeniu tego progu przedsiębiorca ma obowiązek założenia rachunku firmowego. Przedsiębiorca ma też możliwość używania prywatnego rachunku bankowego jako konta firmowego. Jeżeli decyduje się na założenie rachunku firmowego, musi poinformować o tym urząd skarbowy. Zanim jednak zapadnie decyzja o tym gdzie założyć rachunek firmowy, należy dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych banków (żeby wybrać dla siebie i firmy najkorzystniejszą opcję). Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na: opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku i przelewy, wpłaty i wypłaty gotówkowe; liczbę oddziałów oraz bankomatów danego banku.

NIP

Jeśli osoba zakładająca firmę nie posiada numeru identyfikacji podatkowej, druk CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem o nadanie takiego numeru. Podczas rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej NIP osoby fizycznej staje się jednocześnie NIP-em firmy.

Nazwa firmy

Jeśli planujemy założenie indywidualnej działalności gospodarczej musimy w nazwie swojej firmy zamieścić swoje własne imię i nazwisko. Wskazane jest, by w celach łatwiejszej identyfikacji umieścić w nazwie rodzaj działalności, która nas odpowiednio sprofiluje np, mechanika, wypieki, rachunkowość itp.

Pieczątka firmy

Pieczątka nie jest czymś najważniejszym przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, ale otwarcie bez niej konta firmowego w niektórych bankach jest niemożliwe. Warto się o nią w miarę szybko postarać. Powinny się na niej znaleźć następujące dane:

  • pełna nazwa firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy);
  • adres siedziby;
  • telefon i/lub faks;
  • REGON;
  • NIP (przydatny podczas wystawiania faktur VAT).

Wizytówka

Nie można też zapomnieć o wizytówce. To już właściwie standard, zachęta do współpracy/interesów i osobista reklama. Zakładający jednoosobową działalność gospodarczą nie może o tym zapomnieć. Dlatego warto się postarać by wizytówka była jak najbardziej przejrzysta i czytelna. Najlepiej gdy będzie zadrukowana tylko po jednej stronie. Rozmiar musi być taki by mieściła się w portfelu (najczęściej 9 cm x5 cm). Papier powinien być biały (gramatura 280-300g.), czcionka czarna, granatowa bądź szara. Wizytówka powinna zawierać tylko niezbędne informacje ułożone według ważności.

Na środku wizytówki powinno widnieć imię i nazwisko przedsiębiorcy pisane największą czcionką. Pod spodem zajmowane stanowisko. W lewym górnym rogu z reguły umieszcza się nazwę firmy lub logo (albo jedno i drugie). W dolnych rogach powinien znaleźć się adres firmy oraz numer telefonu i/lub faksu (najmniejszą czcionką). Numery telefonów umieszcza się najczęściej w dolnych rogach wizytówki.

Jeśli założenie własnej działalności gospodarczej wydaje się zbyt skomplikowane i czasochłonne zawsze można zwrócić się po pomoc do profesjonalnych firm. Poza tym można uzyskać dofinansowanie na założenie własnej firmy, dzięki temu można zapewnić sobie lepszy start.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>