Karaluchy w domu! Jak pozbyć się karaluchów?

Dom

robaki w domu


Nic tak nie psuje samopoczucia w domowych kątach jak czające się w nich...karaluchy. Jak wytępić karaluchy? Czy w ogóle istnieją domowe sposoby na karaluchy?

Najlepiej się mają w kuchniach i łazienkach wyjadając produkty żywnościowe, ich resztki i popijając wodę. W dzień kryją się pod podłogami, dywanami w szczelinach. Na żer wychodzą po zmroku i krótko przed świtem. Pojawiają się nagle, zwykle stanowią prawdziwą plagę i niestety ciężko je wytępić. Największy problem z owadami mają mieszkańcy dużych blokowisk, gdzie znajdują się zsypy. Karaluchy wędrują kanałami wentylacyjnymi i rurami, przedostają się przez niewielkie otwory i szybko się rozmnażają. Co zrozumiałe nie cieszą się sympatią wśród ludzi, a raczej odrazą. Ich odchody a także części ciała mogą być źródłem alergii i chorób. 

Zanim uderzysz, poznaj wroga

Zwalczanie karaluchów to ciężka sprawa. Między innymi dlatego, że owady te są niewymagające i niewybredne. Bez jedzenia mogą przeżyć nawet 40 dni! Oprócz tego są w stanie znieść różne dawki trucizn a nawet promieniowanie radioaktywne o dawce 100 razy większej niż ta szkodliwa dla człowieka! To uświadamia nam z jak poważną armią wroga mamy do czynienia.

Domowe sposoby na karaluchy

Zwalczanie karaluchów w domu to wojna, która składa się z wielu bitew. Jednorazowa akcja wytępienia insektów nic nie da. Trzeba być przygotowanym na długotrwałą walkę. A każda przerwa w odwiedzinach niepożądanych lokatorów może być przysłowiową ciszą przed burzą. Warto o tym pamiętać. Przed przystąpieniem do walki należy pozaklejać i uszczelnić wszelkie dziury, pęknięcia, szczeliny w oknach przy parapetach i drzwiach a także przy kratkach wentylacyjnych itp.

Zwalczanie karaluchów a remont

Niektórzy myślą, że generalny remont mieszkania będzie doskonałym sposobem na pozbycie się karaluchów w domu. Nic bardziej mylnego. Jeśli nawet uda się na jakiś czas pozbyć drażliwych lokatorów to szanse na to, że za jakiś czas powrócą są niemal stuprocentowe. Żyjąc w skupisku ludzi jakim jest duże osiedle, blokowisko jest niemal pewne że i po remoncie karaluchy przywędrują do naszego odnowionego mieszkania od któregoś z sąsiadów. Wybierają do tego kanały wentylacyjne, niewielkie pęknięcia w ścianach czy rurach, a także mogą wejść przez okna balkonowe czy zwyczajnie drzwiami z korytarza.  Karaluchy nie lubią zapachu farby, ale to nie jest argument za tym, że z nami nie zamieszkają nawet jeśli świeżo odmalujemy mieszkanie.

Płytki owadobójcze

Jednym ze sposobów na to, jak wytępić karaluchy jest płytka owadobójcza. Jest ona nasączona np. transflutryną i działa na zasadzie stopniowego uwalniania się z płytki substancji owadobójczej w postaci gazowej. Preparat osiąga pełną skuteczność po 24h i jest skuteczny do 3 miesięcy od rozpakowania. W zależności od firmy, płytki mogą mieć wydłużone działanie do 4 miesięcy. W sklepach dostępne są też różne maści, proszki, spraye, pasty czy lepy.

A może ….. gekon pomoże?

Gekon to jaszczurka, żywiąca się owadami. Popularna wśród terrarystów. Niektórzy twierdzą, że to także skuteczna, choć niekonwencjonalna, metoda na to, jak się pozbyć karaluchów z domu. Niestety mało w tym prawdy, karaluchy bardziej zwierzakowi mogą zaszkodzić. Karaluchy chodzą właściwie po wszystkim: po odchodach, spleśniałym jedzeniu, chemikaliach. Jeśli gekon będzie się żywił takimi owadami, to długo nie pożyje…..Warto więc pamiętać, że gekon nie jest środkiem owadobójczym!

Domowe sposoby na karaluchy – domowe trutki

Prostym i niedrogim sposobem na karaluchy w domu jest mieszanka z cukru i kwasu borowego. Kwas można dostać bez problemu w aptece (także w postaci proszku), cukier każdy w domu ma.  Należy wymieszać te dwa składniki  ze sobą w dowolnych proporcjach. Kwas borowy zabija karaluchy i jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.  Przygotowaną mieszankę należy porozkładać w różnych miejscach odwiedzanych przez prusaki np. – pod lodówką, szafką, w kącie. Kwas borowy przyklei się do nóg karaluchów podczas jedzenia przez nie cukru. Zaniosą go do gniazda  i zatrują (tym kwasem) pozostałe.

Zalać robaka!

Zamiłowanie do trunków niejednego już zgubiło. A karaluchy i prusaki bardzo lubią…piwo. Warto wykorzystać ich słabość. Można nalać piwo do niewielkiej miseczki. Opite owady nie będą miały siły się poruszać i wydostać z miski. Zwyczajnie się potopią w złotym trunku. Można też rozłożyć w kilku miejscach szmatki nasączone piwem. Rano szmatki z opitymi owadami trzeba pozbierać i spalić lub zalać wrzątkiem.

Dezynfekcja

Gdy nasze sposoby zawiodą, zwalczanie karaluchów zawsze można zlecić firmie zewnętrznej, która zdezynfekuje dom. Co ważne firmy zwykle dają gwarancję dwunastomiesięczną. Jeśli w  tym czasie pojawi się znowu plaga prusaków – firmy przyjeżdżają ponownie i odkażają pomieszczenia za darmo.

Sposobem na to, by nie zwabiać karaluchów do domu jest higiena. Częste sprzątanie, odkurzanie i wietrzenie mieszkania a także regularne opróżnianie kosza na śmieci, szczelnie pozamykane szafki na pewno pomogą w walce z prusakami. Jednak jeśli raz się pojawią, możemy mieć właściwie pewność, że prędzej czy później powrócą.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Jeden Komentarz

 1. Maciek
  28 kwietnia 2014, 14:14 | Link do komentarza

  Jeśli mieszkasz w bloku to nawet jeśli sam spróbujesz się pozbyć karaluchów, to i tak wrócą, bo masz 90% szans, że inni mieszkańcy też je mają, a potem to cholerstwo przeciska się przez wentylację i problem znowu wraca. Mieszkam w Warszawie i wraz z innymi osobami z mojego bloku postanowiliśmy wziąć się za ten problem raz a porządnie. Skorzystaliśmy z firmy ddd usługi, panowie uwinęli się z całym blokiem w przeciągu jednego dnia, potem jeszcze jedna wizyta po dwóch tygodniach i od pół roku nikt nie widać „dzikich lokatorów”.

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oryginalne meble i akcesoria do pokoju dziecka

  Źródło: dekoria.pl

  Jeśli szukasz niebanalnych mebli i akcesoriów do pokoju dziecka, koniecznie musisz zobaczyć te propozycje.

  Jak wybrać projekt domu

  Projekt domu

  Dom, to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  6 właściwości rolet wewnętrznych

  Roleta wewnętrzna do kuchni

  Funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyczne wykończenie – oto kilka zalet rolet wewnętrznych. Dowiedz się, jak wybrać rolety wewnętrzne i dlaczego warto to zrobić.

  Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch ma pozytywny wpływ na przebieg porodu, figurę oraz samopoczucie. Jeśli więc nie ma żadnych przeciwwskazań, warto być jak najdłużej aktywną. Jaki sport wybrać, czego unikać i na co uważać – radzi ortopeda.

 • Bądź na bieżąco