Karaluchy w domu! Jak pozbyć się karaluchów?

Dom

robaki w domu


Fot. źródło: © Alen-D - Fotolia.com oraz sxc.hu

Nic tak nie psuje samopoczucia w domowych kątach jak czające się w nich...karaluchy. Jak wytępić karaluchy? Czy w ogóle istnieją domowe sposoby na karaluchy?

Najlepiej się mają w kuchniach i łazienkach wyjadając produkty żywnościowe, ich resztki i popijając wodę. W dzień kryją się pod podłogami, dywanami w szczelinach. Na żer wychodzą po zmroku i krótko przed świtem. Pojawiają się nagle, zwykle stanowią prawdziwą plagę i niestety ciężko je wytępić. Największy problem z owadami mają mieszkańcy dużych blokowisk, gdzie znajdują się zsypy. Karaluchy wędrują kanałami wentylacyjnymi i rurami, przedostają się przez niewielkie otwory i szybko się rozmnażają. Co zrozumiałe nie cieszą się sympatią wśród ludzi, a raczej odrazą. Ich odchody a także części ciała mogą być źródłem alergii i chorób. 

Zanim uderzysz, poznaj wroga

Zwalczanie karaluchów to ciężka sprawa. Między innymi dlatego, że owady te są niewymagające i niewybredne. Bez jedzenia mogą przeżyć nawet 40 dni! Oprócz tego są w stanie znieść różne dawki trucizn a nawet promieniowanie radioaktywne o dawce 100 razy większej niż ta szkodliwa dla człowieka! To uświadamia nam z jak poważną armią wroga mamy do czynienia.

Domowe sposoby na karaluchy

Zwalczanie karaluchów w domu to wojna, która składa się z wielu bitew. Jednorazowa akcja wytępienia insektów nic nie da. Trzeba być przygotowanym na długotrwałą walkę. A każda przerwa w odwiedzinach niepożądanych lokatorów może być przysłowiową ciszą przed burzą. Warto o tym pamiętać. Przed przystąpieniem do walki należy pozaklejać i uszczelnić wszelkie dziury, pęknięcia, szczeliny w oknach przy parapetach i drzwiach a także przy kratkach wentylacyjnych itp.

Zwalczanie karaluchów a remont

Niektórzy myślą, że generalny remont mieszkania będzie doskonałym sposobem na pozbycie się karaluchów w domu. Nic bardziej mylnego. Jeśli nawet uda się na jakiś czas pozbyć drażliwych lokatorów to szanse na to, że za jakiś czas powrócą są niemal stuprocentowe. Żyjąc w skupisku ludzi jakim jest duże osiedle, blokowisko jest niemal pewne że i po remoncie karaluchy przywędrują do naszego odnowionego mieszkania od któregoś z sąsiadów. Wybierają do tego kanały wentylacyjne, niewielkie pęknięcia w ścianach czy rurach, a także mogą wejść przez okna balkonowe czy zwyczajnie drzwiami z korytarza.  Karaluchy nie lubią zapachu farby, ale to nie jest argument za tym, że z nami nie zamieszkają nawet jeśli świeżo odmalujemy mieszkanie.

Płytki owadobójcze

Jednym ze sposobów na to, jak wytępić karaluchy jest płytka owadobójcza. Jest ona nasączona np. transflutryną i działa na zasadzie stopniowego uwalniania się z płytki substancji owadobójczej w postaci gazowej. Preparat osiąga pełną skuteczność po 24h i jest skuteczny do 3 miesięcy od rozpakowania. W zależności od firmy, płytki mogą mieć wydłużone działanie do 4 miesięcy. W sklepach dostępne są też różne maści, proszki, spraye, pasty czy lepy.

A może ….. gekon pomoże?

Gekon to jaszczurka, żywiąca się owadami. Popularna wśród terrarystów. Niektórzy twierdzą, że to także skuteczna, choć niekonwencjonalna, metoda na to, jak się pozbyć karaluchów z domu. Niestety mało w tym prawdy, karaluchy bardziej zwierzakowi mogą zaszkodzić. Karaluchy chodzą właściwie po wszystkim: po odchodach, spleśniałym jedzeniu, chemikaliach. Jeśli gekon będzie się żywił takimi owadami, to długo nie pożyje…..Warto więc pamiętać, że gekon nie jest środkiem owadobójczym!

Domowe sposoby na karaluchy – domowe trutki

Prostym i niedrogim sposobem na karaluchy w domu jest mieszanka z cukru i kwasu borowego. Kwas można dostać bez problemu w aptece (także w postaci proszku), cukier każdy w domu ma.  Należy wymieszać te dwa składniki  ze sobą w dowolnych proporcjach. Kwas borowy zabija karaluchy i jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.  Przygotowaną mieszankę należy porozkładać w różnych miejscach odwiedzanych przez prusaki np. – pod lodówką, szafką, w kącie. Kwas borowy przyklei się do nóg karaluchów podczas jedzenia przez nie cukru. Zaniosą go do gniazda  i zatrują (tym kwasem) pozostałe.

Zalać robaka!

Zamiłowanie do trunków niejednego już zgubiło. A karaluchy i prusaki bardzo lubią…piwo. Warto wykorzystać ich słabość. Można nalać piwo do niewielkiej miseczki. Opite owady nie będą miały siły się poruszać i wydostać z miski. Zwyczajnie się potopią w złotym trunku. Można też rozłożyć w kilku miejscach szmatki nasączone piwem. Rano szmatki z opitymi owadami trzeba pozbierać i spalić lub zalać wrzątkiem.

Dezynfekcja

Gdy nasze sposoby zawiodą, zwalczanie karaluchów zawsze można zlecić firmie zewnętrznej, która zdezynfekuje dom. Co ważne firmy zwykle dają gwarancję dwunastomiesięczną. Jeśli w  tym czasie pojawi się znowu plaga prusaków – firmy przyjeżdżają ponownie i odkażają pomieszczenia za darmo.

Sposobem na to, by nie zwabiać karaluchów do domu jest higiena. Częste sprzątanie, odkurzanie i wietrzenie mieszkania a także regularne opróżnianie kosza na śmieci, szczelnie pozamykane szafki na pewno pomogą w walce z prusakami. Jednak jeśli raz się pojawią, możemy mieć właściwie pewność, że prędzej czy później powrócą.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz