Karta zbliżeniowa a bezpieczeństwo

Finanse

karta bezstykowa

karta płatnicza

karta zbliżeniowa

paypass


Fot. materiał prasowe EuroBank

Transakcje bezstykowe są nowoczesną a przede wszystkim szybką formą regulowania płatności. Jednak coraz częściej zwraca się uwagę na problem zabezpieczenia tych kart.

Karty zbliżeniowe są aktualnie najczęściej wydawanym rodzajem kart płatniczych. A przynajmniej coraz trudniej znaleźć ciekawe oferty, do których dołączona byłaby „zwykła” karta (karta debetowa) a nie bezstykowa. Nowinki nowinkami ale pytanie, ilu z nas tak na prawdę ma świadomość czym jest karta zbliżeniowa i o czym warto pamiętać przy jej nabyciu?

Karta zbliżeniowa (bezstykowa)

Jest to karta umożliwiająca płatność bez konieczności wsuwania jej do czytnika i podawania sprzedawcy. Karty z funkcją zbliżeniową wydawane przez Mastercard (w tym karty Maestro) opierają się na technologii PayPass (stąd ich nazwa). Karty Visa zaś na technologii PayWave.

Jak działa karta zbliżeniowa?

Karta zbliżeniowa działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Posiada mikroprocesor, antenkę i pamięć. Wyglądem przypomina zwykłą kartę płatniczą, ale tak na prawdę funkcję karty zbliżeniowej może przejąć inne urządzenie zaopatrzone w wymienione wcześniej 3 elementy. Takimi urządzeniem może zostać specjalny zegarek, breloczek do kluczy, czy telefon komórkowy z naklejką zbliżeniową. Transakcje zbliżeniowe są z założenia limitowane tzn. że można nimi wykonać transakcje o wartości do 50zł (w przypadku większości polskich banków). W momencie płatności rachunku o większej wartości, koniecznym jest podanie PINu lub złożenie podpisu.

Karty zbliżeniowe a bezpieczeństwo

Technologia kart zbliżeniowych wzbudza wiele kontrowersji ze względu na poziom bezpieczeństwa oferowany przez banki i wydawców kart. A właściwie, zdaniem niektórych, braku ochrony przed kradzieżą. A mowa tutaj o zabezpieczeniu przed skimmingiem, czyli przejęciem informacji zawartej na karcie płatniczej, celem jej wykorzystania do pobrania środków z konta  lub wykonania transakcji płatniczej z konta okradzionego. W przypadku karty bezstykowej,  która może wysyłać dane, taka kradzież jest stosunkowo łatwa. Złodziej nie musi mieć w ręku samej karty ani nawet jej widzieć. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie na telefonie oraz chwilowa obecność w zasięgu karty zbliżeniowej.

Sami okradzeni użytkownicy kart zbliżeniowych zwracają uwagę na inny szkopuł. Mimo pojawiających się niekiedy obietnic ze strony banku o dziennym limicie transakcji zbliżeniowych, takich płatności można dokonać nieograniczenie wiele. W przypadku prawie każdego banku dostępnego w Polsce, transakcje bezstykowe wykonywane są off-line. To znaczy, że w momencie płatności kartą zbliżeniową nie następuje połączenie z bankiem i aktualizacja stanu konta. Co to oznacza? To, że jesteśmy w stanie zrobić debet na swoim koncie przy pomocy karty zbliżeniowej. Działa on na zasadzie kredytu zaciąganego w danym banku a zatem poza samą kwotą „na minusie” trzeba jeszcze zapłacić odsetki od kredytu (zgodne z tabelą opłat i prowizji danego banku).

Jak się chronić przed potencjalnym złodziejem? Istnieje kilka sposobów. Na forach internetowych możemy poczytać o metodach na to, jak uszkodzić antenę w karcie  (ale nie poleca się tego sposobu, ponieważ nie uniemożliwia wykonanie połączenia, a jedynie pogarsza jego jakość). Co jednak w przypadku, gdy nie chcemy tracić możliwości bezstykowego płacenia? Popularnym rozwiązaniem jest owijanie karty folią aluminiową przed schowaniem jej do torby/portfela. Ponieważ jednak może to wyglądać co najmniej nietypowo, na aukcjach internetowych możemy kupić za kilka złotych specjalne etui na kartę bezstykową.

Zabezpieczeniem karty przed złodziejem, w którego ręce nasza karta trafi, jest tak na prawdę jedynie zablokowanie opcji płatności zbliżeniowej w banku, z którego mamy kartę. Ale tutaj jest problem, ponieważ nie wszystkie banki taką opcję udostępniają.

Czy zatem technologii zbliżeniowej powinniśmy unikać? Decyzja zależy oczywiście od nas. Karty bezstykowe i możliwość błyskawicznego płacenia za zakupy są idealnym rozwiązaniem w czasach, w których każda zaoszczędzona minuta jest na wagę złota. Byśmy jednak czuli, że nasze pieniądze są bezpieczne, banki powinny wprowadzić kilka poprawek do kart zbliżeniowych np. dobrym udogodnieniem byłoby wprowadzenie zapisów informacji o limitach transakcji kartą bezstykową na chipie w karcie bezstykowej.

Więcej możesz przeczytać na:

[1] http://samcik.blox.pl/2013/02/Zblizeniowa-zalamka-wszystko-o-co-boicie-sie.html

[2] http://niebezpiecznik.pl/post/uniwersalny-atak-na-karty-zblizeniowe/


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>