Kiedy mogę jechać po alkoholu

Samochody

alkohol

wino


Kiedy mogę jechać po alkoholu

Fot. Źródło: morguefile.com

Każdy, kto ma prawo jazdy prędzej czy później zada sobie pytanie: kiedy mogę jechać po alkoholu? Jednoznacznej odpowiedzi na nie nie ma, choć zdrowy rozsądek podpowiada – piłeś? nie jedź.

Jedno piwo, łyk wina – to teoretycznie nie są ilości, które dyskwalifikują nas jako kierowców. Ale wszystko zależy od alkoholu i organizmu, a także innych czynników.

Ile czasu trwa usunięcie alkoholu z organizmu?

Możemy założyć, że średnio 0,10-0,15 promila na godzinę. Będzie to ok. 0,08-0,11g czystego alkoholu na 1kg masy ciała. Po przeliczeniu zatem: na usunięcie alkoholu z krwi osoba mająca 2 promile powinna poczekać 13-20h, osoba mająca 1 promil, 8-10h. Jakie to są ilości? Dla kobiety ważącej 60kg będą to 3 kieliszki wina. Dla mężczyzny ważącego 95kg już 4-5 kieliszków tego samego wina (o zawartości alkoholu 10%). 2 promile we krwi może mieć już mężczyzna o wadze 95kg po 6 kieliszkach wódki. 3 kieliszki tego samego alkoholu wystarczą by 2 promile przekorczyła pani o wadze 60kg.

Rozkład alkoholu w organizmie

Alkohol etylowy (ten zawarty w alkoholach) dość szybko wchłania się do przewodu pokarmowego. We krwi wykrywany jest po 10-15 minutach od spożycia. Proces absorpcji rozpoczyna się już w obrębie jamy ustnej. Zdecydowaną większość organizm trawi (metabolizuje) – głównie w wątrobie. Zaledwie kilka procent alkoholu wydalanych jest z moczem lub przez drogi oddechowe.
Kiedy uświadomimy sobie, że trawienie i wydalanie alkoholu z organizmu to proces, pytanie kiedy mogę jechać po alkoholu nasuwa właściwie jedną odpowiedź – najlepiej nie jechać.
Ilość alkoholu we krwi, określana jest w promilach. 1 promil, to 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi. Ilość alkoholu w wydychanym powietrzu można zmierzyć alkomatem, ale najbardziej wiarygodne wyniki daje badanie laboratoryjne krwi.
To jaką mamy ilość alkoholu we krwi zależy przede wszystkim od rodzaju alkoholu jaki wypiliśmy. Szybkość wchłaniania zależy od zawartości etanolu w napoju. Te napoje, które zawierają 20% są najszybciej wchłaniane do krwiobiegu. Pijąc alkohol w niedużych ilościach i dłuższych odstępach czasu szybkość przyrostu jego stężenia jest mniejsza, ponieważ przyjmowanie i wydalanie alkoholu odbywa sie w tym samym czasie. Na stężenie/ilość alkoholu we krwi ma też wpływ pokarm, czyli to co jemy, bądź jedliśmy wcześniej i wypełnienie żoładka. Wszelkiego rodzaju tłuszcze utrudniają wchłanianie się alkoholu do przewodu pokarmowego.
Ważnym czynnikiem jest też płeć i wynikające z tego faktu budowa i masa ciała. Im większa masa tym więcej w organizmie znajduje się wody. Większa ilość wody ułatwia wymieszanie się w niej alkoholu a to z kolei prowadzi do tego, że maksymalne stężenie/ilość alkoholu we krwi będzie niższe.

Promile a prawo

Stan upojenia alkoholowego (stan nietrzeźwości) wg prawa polskiego ma miejsce wówczas, gdy stężenie alkoholu wynosi 0,5 promila lub więcej alkoholu we krwi, bądź jego obecność w wydychanym powietrzu je większa niż 0,25 mg w 1 dm³.
Jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów pod wpływem, 0,19 promila alkoholu we krwi to maksymalna dawka jaką dopuszcza polskie prawo. 0,2 za kółkiem to już przestępstwo. Grozi za to kara grzywny, ograniczenie wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Recydywiści muszą się liczyć z surowsza karą – do 5 lat pozbawienia wolności.
Są kraje, w których prawo dopuszcza wyższą zawartość alkoholu we krwi np. 0,5 promila (Austria, Belgia, Holandia), a nawet 0,8 (Luksemburg, Wielka Brytania, Irlandia). Są też i te które nie tolerują alkoholu wcale (Rosja, Ukraina).

Jak obliczyć, czy i kiedy mogę prowadzić

Badanie krwi, jest oczywiście najdokładniejsze. Istnieją jednak sposoby szacowania zawartości alkoholu we krwi. Nie są to metody doskonałe ani precyzyjne, ale pomogą oszacować czas potrzebny na eliminację alkoholu z organizmu.
Jedną z metod, jest wzór Erika Widmarka:

P=A/(K*W)

gdzie:
P – zawartość alkoholu we krwi w promilach,
A – ilość wypitego czystego alkoholu w gramach (pamiętać należy, że zawartość alkoholu w napojach podaje się zazwyczaj w procentach objętościowych, dlatego 500 ml wódki o zawartości 40% alkoholu zawiera 200 ml, czyli 160 g alkoholu),
K – współczynnik wynoszący (w przybliżeniu) 0,7 dla mężczyzn i 0,6 dla kobiet (związany z zawartością wody w organizmie),
W – masa ciała w kilogramach.

Innym sposobem jest metoda porcji standardowych. Metoda ta opiera się na założeniu, że aby rozłożyć w organizmie 1 porcję czystego alkoholu (10g) potrzeba ok 1 godziny. Gdzie 1 porcja, to mniej więcej pół kieliszka wódki, niecały kieliszek wina, ok. 200ml piwa.

Wirtualny alkomat

Inną metodą na to, jak obliczyć ilość alkoholu we krwi jest wirtualny alkomat. Na podstawie ilości spożytego alkoholu wirtualny alkomat jest w stanie z wskazać w przybliżeniu ilość promili jaką w ciągu następnych godzin spożywajacy alkohol będzie miał w swoim organizmie.
A skorzystać z wirtualnego alkomatu może każdy, kto ma dostęp do internetu. W zdecydowanej większości taka usługa jest bezpłatna. Zazwyczaj trzeba podać płeć, wzrost,wagę, ilość i rodzaj wypitego alkoholu i informację na temat tego, co jedliśmy.
Na podstawie tych danych wprowadzanych do wirtualnego alkomatu obliczana jest prawdopodobna zawartość alkoholu w krwi.

Niezależnie od tego jaki wyniki pokaże takie badanie lub samodzielne obliczenia, warto brać na nie poprawkę. Rezultaty są jedynie zbliżone do stanu faktycznego, gwarancji bezpiecznej jazdy nie dają. Na rozmaite trunki każdy reaguje na swój własny, niepowtarzalny sposób. Wystarczy jeden gorszy dzień, by jedno piwo zadziałało silniej niż mocniejsze napoje alkoholowe.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak myć kieliszki

  Kieliszki do wina

  Niby sprawa prosta ale ilu z nas zdarzyło się potłuc kieliszki w zmywarce. Zobacz prostą ikonografikę, o czym pamiętać, myjąc kieliszki.

  Rodzaje kieliszków do wina

  Kieliszki do wina

  Jest ich wiele a każdemu rodzajowi wina odpowiada odpowiedni kształt. Kieliszki do wina. Zobacz prostą ikonografikę.

  Jakie wino wybrać do posiłku? Kilka prostych zasad

  Jakie wino do posiłku będzie najodpowiedniejsze? Jakie wino będzie najlepsze do mięsa, a które do ryby? Oto kilka prostych wskazówek.

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

 • Bądź na bieżąco