Kiedy warto zdecydować się na założenie własnej działalności?

Finanse

działalność gospodarcza

firma


Fot. Źródło: sxc.hu

Badania pokazują, że Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie, a nawet i na świecie.

Mamy olbrzymią ilość zarejestrowanych firm, a wiele młodych osób marzy o tym, by założyć własną działalność gospodarczą. Kiedy więc powinniśmy zdecydować się na taki krok?

Brak pracy

Jednym z podstawowych motywatorów skłaniających do założenia własnej działalności gospodarczej jest brak pracy. Jeśli przez pewien czas nie mamy zatrudnienia, to problemem staje się również brak pieniędzy koniecznych do regulowania comiesięcznych zobowiązań i utrzymania, chociażby niższego, poziomu życia. To zaś kieruje ludzi w stronę zakładania własnych firm. W wielu przypadkach można również korzystać ze specjalnych programów pomocowych – wsparcie z urzędu pracy czy z funduszy europejskich nie tylko jest w stanie zapewnić kapitał na założenie niewielkiej działalności gospodarczej, ale szkolenia w ramach takich programów pozwalają na zdobycie obszernej wiedzy, wystarczającej do przetrwania firmy na rynku.

Źródło: sxc.hu

Założenie własnej działalności gospodarczej może być odpowiedzią na problem braku pracy lub niskiej satysfakcji z tej dotychczas wykonywanej. Źródło: sxc.hu

Rozwinięcie dodatkowego źródła dochodów

W dużych miastach coraz popularniejsze staje się zakładanie działalności gospodarczej przez osoby zatrudnione na etacie. Takie poszukiwanie dodatkowych dochodów może być motywowane zarówno kwestiami finansowymi jak też i chęcią samorealizacji. Jeśli posiadamy bogate doświadczenie zawodowe, liczne kontakty, wiedzę i chęć ciężkiej pracy „na swoim”, ale przynajmniej po części ogranicza nas dotychczasowy pracodawca, to założenie własnej firmy może przynieść nam wiele korzyści. W takim wypadku kredyty dla firm na start działalności powinniśmy otrzymać bez większych problemów, a rozwijająca się firma może z czasem stać się naszym głównym źródłem dochodów.

Niesamowite okazje rynkowe

Czasem do założenia sprawnie funkcjonującej firmy wystarczy jedynie przypadek. Jeśli nagle znajdziemy się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie to może się okazać, że start biznesu ani nie jest trudny, ani nie jest kosztowny. Tak było chociażby w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy rynek chłonął wszystkie towary w niesamowitych ilościach. Podobnie w epoce Internetu – wiele firm informatycznych powstało przez przypadek, a obecnie są warte setki tysięcy czy miliony złotych i generują stabilne, wysokie dochody. Przykładem są chociażby początkowo hobbystyczne serwisy o tematyce filmowej czy społecznościowej, które obecnie są warte mnóstwo pieniędzy.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak obniżyć koszta działalności gospodarczej

  Pieniądze

  Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jak możesz obniżyć rachunki.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Jak założyć działalność gospodarczą. Własna firma krok po kroku

  Niezależnie od tego czy zmusza nas do tego sytuacja, czy spełniamy swoje marzenie chcąc założyć własną firmę musimy przejść przez schemat formalności.

  Dobre CV i rozmowa rekrutacyjna

  Dobre CV

  69% wysłanych CV trafia do kosza. Zobacz jak tego uniknąć i jak przejść przez rozmowę rekrutacyjną.

  Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Fakty i mity

  Decydując między lokatą a kontem oszczędnościowym staniemy przed trudnym pytaniem: które z nich będzie bardziej opłacalne?

 • Bądź na bieżąco