Kiedy warto zdecydować się na założenie własnej działalności?

Finanse

działalność gospodarcza

firma


Źródło: sxc.hu

Fot. Źródło: sxc.hu

Badania pokazują, że Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie, a nawet i na świecie.

Mamy olbrzymią ilość zarejestrowanych firm, a wiele młodych osób marzy o tym, by założyć własną działalność gospodarczą. Kiedy więc powinniśmy zdecydować się na taki krok?

Brak pracy

Jednym z podstawowych motywatorów skłaniających do założenia własnej działalności gospodarczej jest brak pracy. Jeśli przez pewien czas nie mamy zatrudnienia, to problemem staje się również brak pieniędzy koniecznych do regulowania comiesięcznych zobowiązań i utrzymania, chociażby niższego, poziomu życia. To zaś kieruje ludzi w stronę zakładania własnych firm. W wielu przypadkach można również korzystać ze specjalnych programów pomocowych – wsparcie z urzędu pracy czy z funduszy europejskich nie tylko jest w stanie zapewnić kapitał na założenie niewielkiej działalności gospodarczej, ale szkolenia w ramach takich programów pozwalają na zdobycie obszernej wiedzy, wystarczającej do przetrwania firmy na rynku.

Źródło: sxc.hu

Założenie własnej działalności gospodarczej może być odpowiedzią na problem braku pracy lub niskiej satysfakcji z tej dotychczas wykonywanej. Źródło: sxc.hu

Rozwinięcie dodatkowego źródła dochodów

W dużych miastach coraz popularniejsze staje się zakładanie działalności gospodarczej przez osoby zatrudnione na etacie. Takie poszukiwanie dodatkowych dochodów może być motywowane zarówno kwestiami finansowymi jak też i chęcią samorealizacji. Jeśli posiadamy bogate doświadczenie zawodowe, liczne kontakty, wiedzę i chęć ciężkiej pracy „na swoim”, ale przynajmniej po części ogranicza nas dotychczasowy pracodawca, to założenie własnej firmy może przynieść nam wiele korzyści. W takim wypadku kredyty dla firm na start działalności powinniśmy otrzymać bez większych problemów, a rozwijająca się firma może z czasem stać się naszym głównym źródłem dochodów.

Niesamowite okazje rynkowe

Czasem do założenia sprawnie funkcjonującej firmy wystarczy jedynie przypadek. Jeśli nagle znajdziemy się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie to może się okazać, że start biznesu ani nie jest trudny, ani nie jest kosztowny. Tak było chociażby w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy rynek chłonął wszystkie towary w niesamowitych ilościach. Podobnie w epoce Internetu – wiele firm informatycznych powstało przez przypadek, a obecnie są warte setki tysięcy czy miliony złotych i generują stabilne, wysokie dochody. Przykładem są chociażby początkowo hobbystyczne serwisy o tematyce filmowej czy społecznościowej, które obecnie są warte mnóstwo pieniędzy.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak obniżyć koszta działalności gospodarczej

  Pieniądze

  Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jak możesz obniżyć rachunki.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Jak założyć działalność gospodarczą. Własna firma krok po kroku

  Źródło: © ra2 studio - Fotolia.com

  Niezależnie od tego czy zmusza nas do tego sytuacja, czy spełniamy swoje marzenie chcąc założyć własną firmę musimy przejść przez schemat formalności.

  Dobre CV i rozmowa rekrutacyjna

  Dobre CV

  69% wysłanych CV trafia do kosza. Zobacz jak tego uniknąć i jak przejść przez rozmowę rekrutacyjną.

  Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Fakty i mity

  zdjęcie - lokata vs. konto

  Decydując między lokatą a kontem oszczędnościowym staniemy przed trudnym pytaniem: które z nich będzie bardziej opłacalne?

 • Bądź na bieżąco