Koenzym Q10 i jego tajemnice

Uroda

kremy


koenzym q10

Fot. Źródło: © Zerbor - Fotolia

Koenzym Q10 jest jedną z najważniejszych substancji jaką wytwarza organizm. To organiczny związek chemiczny z grupy ubichinonów, zapewniający prawidłowy przebieg procesów życiowych komórki.

Budową koenzym Q10 przypomina strukturę witamin E i K. Rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu ale nie w wodzie. Ma specyficzny zapach i jest żółty.

Koenzym Q10 jest obecny w mikroorganizmach, tkankach roślinnych i zwierzęcych a także w komórkach ludzkiego organizmu (najwięcej jest go w mięśniu sercowym w nerkach i wątrobie). Jeśli chodzi o występowanie substancji w skórze to jest jej najwięcej w naskórku – tutaj stężenie koenzymu Q10 jest dziesięciokrotnie wyższe niż w skórze właściwej. Po 35 roku życia poziom koenzymu ulega obniżeniu. Jego ilość nie pokrywa się z zapotrzebowaniem.

Działanie koenzymu Q10 a starzenie się skóry

Koenzym Q10 jest ważnym sprzymierzeńcem w walce ze starzeniem się skóry. Pełniąc rolę przenośnika elektronów w procesie oddychania ulega odwracalnej reakcji utleniania-redukcji. A w formie zredukowanej jest lipidowym antyoksydantem, który zapobiega niszczeniu białek i lipidów błonowych.

Dzięki swoim właściwościom i działaniu koenzym Q10 zawarty w kosmetykach do pielęgnacji skóry pomaga w opóźnianiu, a nawet zapobiega zmianom związanym z procesem jej starzenia się. To między innymi przez to, że związek ma zdolność przenikania do głębiej położonych warstw skóry.

Badania wykazały, że może też powstrzymywać, związaną z wiekiem, utratę kwasu hialuronowego, chroni też przed wywołanym przez promienie UVA rozpadem kolagenu.

Koenzym Q10 skutecznie eliminuje wolne rodniki i zalegające w organizmie trucizny (tutaj dobrze się sprawdza w połączeniu z witaminą E). Zapobiega też uszkodzeniu komórek.

koenzym q10

Źródło: © Zerbor – Fotolia

Zastosowanie koenzymu Q10 w kosmetykach

Niestety z wiekiem koenzymu w organizmie jest coraz mniej. Dlatego jego obecność w kremach do pielęgnacji skóry nie dziwi. Zawartość związku w kosmetykach wzmacnia ich „odmładzające” i pielęgnujące działanie: chroni skórę przed niedotlenieniem, likwiduje zmarszczki, pobudza metabolizm i regenerację skóry. Kosmetyki zawierające koenzym Q10 stanowią dodatkową barierę ochronną dla skóry przed działaniem zanieczyszczeń środowiska. Skóra ponadto jest bardziej jędrna, nawilżona, odmłodzona. Badania nad wykorzystaniem koenzymu Q10 ciągle trwają, i potwierdzają jego dobre działanie w preparatach przeciwzmarszczkowych, ochronnych ale także w medycynie. W tej chwili trwają badania nad możliwością wykorzystania go w preparatach kosmetycznych, jako naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Koenzym Q10 występuje w kremach i innych kosmetykach zazwyczaj w połączeniu z innymi związkami jak na przykład: z witaminą C, E, ekstraktami z Ginko – Biloba czy kwasem hialuronowym. Związki się wzajemnie uzupełniają zapewniając większą skuteczność w działaniu danego kosmetyku.

Naturalny filtr przeciwsłoneczny, reduktor zmarszczek – właściwości koenzymu Q10 są coraz bardziej doceniane a badania wpływu koenzymu Q10 na skórę obiecujące. Związek można znaleźć w składzie kosmetyków Jest składnikiem wielu szanujących się firm kosmetycznych, których produkty przeciwzmarszczkowe są szeroko rozpowszechnione na rynku.

Jemy koenzym Q10

Koenzym Q10 to także element składników spożywczych. Odpowiednia dieta pomoże w dostarczaniu organizmowi i tego składnika. Najbogatszym źródłem koenzymu Q10 jest mięso i drób. Można też dostarczać związek w formie kapsułek dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Co ważne koenzym Q10 jest dobrze tolerowany przez organizm.

Wpływ na zdrowie

Koenzym Q10 jest bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenie chorób serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, parodontozy. Wzmacnia też odporność i pracę mięśni. Jego niedobory prowadzą do zaburzeń pracy niektórych narządów. Badania nad koenzymem Q10 wykazują, że jest on właściwie nietoksyczny (tu nie bez znaczenia jest to, że występuje on naturalnie w organizmie).

Koenzym Q10, to jak widać trochę więcej niż składnik kosmetyków. Dostarczony z kremem czy jedzeniem pomaga utrzymać nasz organizm w dobrej formie, pozwalając cieszyć się dłużej młodością.

Źródła:

M.Miktus: Rola koenzymu Q10 we współczesnej medycynie. W: Żywienie i Zdrowie. Calivita Iternational – Polska. Listopad 2006. Rocznik 9, Nr 5 (36).
Krzyżostan M. Koenzym Q10 – eliksir młodości? [online]  [stan na 30.10.2014]
Gałka U., Ogonowski. J Koenzym Q10 – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych. [online]  [stan na 30.10.2014]


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mocznik w kosmetykach - zobacz ile wiesz

  mocznik w kosmetykach

  To, że mocznik w kosmetykach obecny jest od dawna, wiemy nie od dziś. Ale po co producenci go w nie wciskają? Wszystkim tym, którzy chcą się dowiedzieć więcej dedykujemy ten artykuł.

  Kwas hialuronowy - przepis na młodość?

  Kiedyś pozyskiwano go z kogucich grzebieni, dziś do jego uzyskania wystarczą metody biotechnologiczne. Mowa o kwasie hialuronowym. Popularnych specyfiku, ogólnie mówiąc, zatrzymującym młodość.

  Parabeny - kosmetyczny wróg publiczny nr 1

  Czy parabeny są szkodliwe? Czy stosowanie kosmetyków z parabenami może zaszkodzić? O tym w niniejszym artykule.

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Usuwanie znamion - fakty i mity

  Znamiona

  Na ciele większości z nas można zwykle naliczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu różnego rodzaju zmian skórnych. Zdarza się, że nie tylko nie dodają uroku, lecz są źródłem kompleksów, a nawet zagrożeniem dla zdrowia.

 • Bądź na bieżąco