Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Fakty i mity

Finanse

konto bankowe

oszczędzanie


Decydując między lokatą a kontem oszczędnościowym staniemy przed trudnym pytaniem: które z nich będzie bardziej opłacalne?

Odpowiadając na to pytanie, pojawią się kolejne: które oprocentowanie, lokaty czy konta, jest wyższe? Czy warto zostać w swoim banku, czy założyć konto/lokatę w innym? Czy decydując się na lokatę, najlepszą będzie ta na rok/2 lata?

Oprocentowanie lokaty i konta oszczędnościowego

O ile z konta oszczędnościowego możemy wykonać przelew na dowolną kwotę bez utraty zarobionych złotówek, o tyle rozwiązanie lokaty bankowej skutkuje utratą wszystkich nagromadzonych odsetek. Trzeba też pobrać całą kwotę a nie jej część. Mimo tych ograniczeń, lokata ma być atrakcyjną formą inwestowania/oszczędzania pieniędzy ze względu na wysokie oprocentowanie. W obiegowej opinii funkcjonuje z resztą przekonanie, że oprocentowanie lokaty jest zawsze wyższe od oprocentowania konta oszczędnościowego. Porównanie ofert banków pokazuje, że w większości przypadków, to prawda. Oprocentowanie lokat faktycznie jest wyższe niż kont oszczędnościowych. W przypadku lokat miesięcznych, oprocentowanie może być jednak korzystniejsze na koncie oszczędnościowym.

Im dłuższy czas oszczędzania, tym wyższe oprocentowanie lokaty

Lokata, to pożycza udzielona przez nas bankowi. Im dłuższy okres spłaty, czyli im dłużej danym kapitałem bank może obracać, tym rozsądnym jest oczekiwać wyższego wynagrodzenia. I tak z reguły się dzieje. Tylko w co czwartym banku, dłuższy okres oszczędzania nie przekłada się na wyższe oprocentowanie. Co ciekawe, różnica między oprocentowaniem lokaty rocznej i 2-letniej jest zazwyczaj niewielka. Oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej może być też atrakcyjniejsze niż 6-miesięcznej. Jest to efekt promocji, które banki bardzo chętnie oferują w przypadku lokat krótkoterminowych.

Czy warto być wiernym jednemu bankowi

Im dłużej korzystamy z danej usługi, tym lepsze powinniśmy mieć warunki. Tylko czy dotyczy to także lokat bankowych? Porównanie przeprowadzone przez serwis finansowy comperia.pl w lipcu 2014r. pokazuje, że niekoniecznie. Klienci wierni swojemu bankowi, nawet wybierając aktualnie najkorzystniejszą ofertę, mogą zyskać zaledwie połowę tego, co osoba korzystająca z aktualnie najlepszych ofert na całym rynku, a nie tylko jednym wybranym banku. Pełne porównanie można przeczytać na: LINK.

Lokata krótkoterminowa vs długoterminowa

Niektóre osoby sądzą, że zakładając lokatę na rok zyska się dokładnie tyle samo, co w przypadku odnawiania w tym samym czasie krótszych lokat. Okazuje się jednak, że w oszczędzanie należy włożyć nieco więcej wysiłku. W porównywanych ofertach, największy zysk można uzyskać korzystając z lokaty kwartalnej. Odnawiana co 3 miesiące (zgodnie z najlepszą aktualną ofertą rynkową) może przynieść większy zysk niż lokata roczna.

Lokata vs. konto oszczędnościowe_infografika


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Armatura kuchenna a oszczędzanie wody

  Rosnąca potrzeba proekologicznych rozwiązań w domu wywiera wpływ na producentów m.in. armatury kuchennej. Jak oszczędzać wodę w kuchni?

  Jak oszczędzać paliwo i emitować mniej CO2 do atmosfery?

  mężczyzna prowadzący samochód widzi auto przed sobą

  Kilka zasad, które stosowane regularnie zmniejszą koszty zakupu paliwa i pomogą zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

  Jak chronić budżet domowy?

  Budżet domowy

  Gromadzenie oszczędności nie jest takie proste. Co śmieszne, problemem często nie jest brak wystarczających środków, ale trudność w organizacji wydatków w taki sposób, by pieniądze "nie uciekały". Co więc możemy zrobić?

  Jak obniżyć koszta działalności gospodarczej

  Pieniądze

  Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jak możesz obniżyć rachunki.

  Dobre CV i rozmowa rekrutacyjna

  Dobre CV

  69% wysłanych CV trafia do kosza. Zobacz jak tego uniknąć i jak przejść przez rozmowę rekrutacyjną.

 • Bądź na bieżąco