Planujesz kupno mieszkania? O tym musisz pamiętać

Budowa i zakup

deweloper

kredyt

mieszkanie

rynek wtórny


To ważna, jak nie najważniejsza biznesowa decyzja w życiu. Bo po pierwsze to duży wydatek po drugie, jeśli nie mamy gotówki, decyzja kredytowa na lata.

A chodzi o zakup mieszkania. Dlatego przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Przed transakcją należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: gdzie szukać mieszkania:? Na rynku wtórnym czy pierwotnym? I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Przy wyborze mieszkania od dewelopera mamy pewność, że wszystko w nim jest nowe, od tego co widać po instalacje, rury, wentylacje. Mamy wolną rękę przy urządzaniu i nie martwimy się o jego przeszłość. No, ale musimy wyłożyć, nierzadko sporą sumę, na urządzanie z wyposażeniem. W przypadku rynku wtórnego koszty remontowe mogą, choć wcale nie muszą być mniejsze, albo właściwie nie istnieją, jeśli kupujemy je w dobrym stanie.

Dopasowanie do potrzeb

Decydując się na mieszkanie powinniśmy także dobrze przeanalizować swoją decyzję pod kątem praktycznym, łącznie z możliwością późniejszej sprzedaży lokum. Czy to miejsce będzie dobre dla mnie, mojej rodziny, mojego psa. Czy okolica jest dobrze skomunikowana, czy jest żłobek/przedszkole/szkoła/czy są sklepy, poczta. Warto popytać czy w okolicach planowana jest jakaś inwestycja, która przypadkiem nie zepsuje widoku czy komfortu i przez to nie obniży w przyszłości wartości mieszkania. Może być też odwrotnie – plan zagospodarowania może zakładać budowę potrzebnej drogi, linii tramwajowej czy kompleksu rekreacyjno-sportowego. Warto też zrobić prywatny wywiad i popytać mieszkańców osiedla czy jest bezpiecznie, czy to dobra okolica do zamieszkania. Mieszkanie ma się podobać – warto zwrócić uwagę na to, czy jest jasne, po której stronie ma okna i czy będę się w nim czuć dobrze.

Wybór dewelopera

Kolejny krok to inwestor/deweloper – chodzi o mieszkania nowe. Warto sprawdzić wcześniejsze zadania jakich się podjął. Czy się z nich wywiązał, czy nie ma długów i czy budowy przebiegały sprawnie. W przypadku zakupu mieszkania nowego – deweloper jest sprawdzany przez bankowców – jeśli deweloper jest na tak zwanej białej liście wtedy o inwestycję można być spokojnym i droga do kredytu wydaje się prostsza, gorzej jeśli jego dane widnieją na czarnej liście – to sygnał, że mogą być problemy. Im większy procent budowy danej inwestycji, tym większe szanse na otrzymanie kredytu. W przypadku kredytu na zakup mieszkania z rynku wtórnego należy sprawdzić status prawny lokalu.

Kredyt w banku

Kredyt i wybór banku. Tutaj warto poświęcić czas na przeanalizowanie ofert różnych placówek. Zdolność kredytowa w jednym banku może być niższa, w drugim wyższa. Zasady spłaty zadłużenia też. Jeśli mamy z tym problem warto skorzystać z usług doradców, którzy wyszukają i porównają dla nas odpowiednią ofertę. I tu, wcale nie musimy płacić za taką usługę. Wiele firm doradczych robi to za darmo. Niemniej czas oczekiwanie na decyzję kredytową może być przez to dłuższy z uwagi na to, że doradcy równocześnie prowadzą kilka, kilkanaście spraw.

Piwnica, miejsce parkingowe

Kupno mieszkania to nie tylko samo mieszkanie to także piwnica/składzik, garaż/miejsce parkingowe, strych czy balkon. Oczywiście im więcej tego dobrodziejstwa inwentarza tym lepiej, choć za to wszystko trzeba dodatkowo zapłacić. Ale bywa, że deweloper w ramach promocji dorzuca np. miejsce parkingowe i piwnicę gratis. Przy kupnie mieszkania pamiętajmy o tym, że możemy negocjować cenę – także z deweloperem.

Dodatkowe koszta

Cena mieszkania to nie wszystko to także koszta, które ponosimy podczas samej transakcji jak wizyta u notariusza, w sądzie, podatek czy rezerwacja, za którą niektórzy każą sobie płacić. Do tego dochodzą jeszcze procedury z uruchomieniem kredytu, prowizje czy wynagrodzenie dla pośredników, jeśli z ich usług przy kupnie mieszkania korzystamy. Podatek przy kupnie mieszanki z rynku wtórnego wynosi 2 procent wartości mieszkania i jest regulowany u notariusza, w przypadku rynku pierwotnego wynosi on 7 procent VAT – i jest już zazwyczaj w cenie mieszkania (dlatego trzeba zwrócić uwagę na to czy ceny mieszkania podane są brutto, czy netto).  Jeśli mieszkanie kupowane jest na kredyt zabezpieczony hipoteką trzeba zapłacić podatek od ustanowienia hipoteki.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Jeden Komentarz

 1. 12 sierpnia 2013, 22:39 | Link do komentarza

  W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym ważne są szczegóły. Nie dajcie się omamić pieknym słowom gospodarzy ile to oni nie zrobili. Na oglądanie mieszkania weźcie zaznajomionego fachowca, który przejrzy każdy kąt. Wiele mieszkań jest remontowanych na zasadzie typowej fuszery, by tylko je sprzedać, a jakimś czasie to „piękne” mieszkanie się po prostu rozpada. Czasem lepiej kupić podniszczone i utargować niższą cenę, niż kupić za wyższa cenę mieszkanie wyremontowane przez kogoś. Co zrbosz sam to zrobisz sam, wiec wiesz na czym stoisz

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  źródło: sxc.hu

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  źródło: sxc.hu

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

  Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

  źródło: sxc.hu

  Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

  Zdolność kredytowa - czynniki podnoszące i zmniejszające wiarygodność dla banku

  sxc.hu

  Zdolność kredytowa to punkt wyjściowy w rozmowach z bankiem o zaciągnięciu kredytu. Należy ją rozumieć jako zdolność do spłacenia zaciągniętej pożyczki wraz z odsetkami.

  Kredyt mieszkaniowy - jak wygląda zaciąganie kredytu na mieszkanie?

  sxc.hu

  Zaciąganie kredytu na mieszkanie kojarzy się wielu z nas z zaciskaniem pętli na szyję. Trudno pozbyć się takiego wrażenia biorąc pod uwagę perspektywę czasową jakiej kredyt dotyczy.

  Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

  źródło: sxc.hu

  Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

 • Bądź na bieżąco