Kwiaty balkonowe – jak dbać o nie zimą

Dom

kwiaty

kwiaty doniczkowe


Fot. Źródło: morguefile.com

Okres jesienno-zimowy nie musi oznaczać pustki na tarasie czy balkonie. Odpowiednio dobrane gatunki kwiatów pozwolą cieszyć swoim urokiem także w porze jesienno-zimowej. Trzeba się jednak do tego odpowiednio zabrać.

Jeśli w sezonie wiosenno-letnim nasz balkon czy taras zdobiły kwiaty doniczkowe, trzeba je odpowiednio przygotować przed nadchodzącą zimą. Problemu nie ma jeśli chodzi o rośliny jednoroczne – o te wielosezonowe trzeba zadbać, jeśli chcemy się nimi cieszyć za kilka miesięcy ponownie.

Kwiaty balkonowe – zabezpieczenie przed zimnem

Kwiaty na balkon w okresie zimowania najlepiej umieścić w pomieszczeniu, do którego dochodzi światło. Jeśli mamy z tym problem, można zastosować metodę sztucznego doświetlania. Przy dużym zachmurzeniu lub kiedy światło w ogóle nie dociera do roślin, można użyć np. świetlówek. Tak ustawione źródło światła może być włączone nawet kilka, kilkanaście godzin dziennie. Optymalna temperatura w jakiej powinny zimować to 5-10 stopni C. Stosuje się to do takich kwiatów doniczkowych, jak np.: agapant,  czy zioła: pietruszka, lubczyk, tymianek cytrynowy, kocanki i santolina cyprysikowata, męczennice. Niektóre gatunki powinny mieć cieplej do 15 stopni C dotyczy to np. cytrusów.

Przed przeniesieniem kwiatów balkonowych do pomieszczenia należy oberwać suche kwiaty, liście i gałązki. Niektórym gatunkom przycina się też pędy i pnącza. Należy też kwiat doniczkowy obficie podlać zanim przejdzie w stan wegetacji. W takich warunkach ich funkcje życiowe ulegają spowolnieniu, a korzenie mają tendencje do gnicia. Jeśli pojawi się problem z doświetlaniem roślin można „posilić” je specjalnym nawozem. Wtedy uda się zahamować powstawanie długich i słabych pędów.

Jeśli kwiaty na balkon zostawiamy w donicach na zimę, trzeba sprawdzić czy te donice są odporne na mróz i czy mają odpowiednią wielkość. Większe rośliny najlepiej przenieść do skrzyń, a skrzynię wyłożyć folią. Pojemniki, w których zostawiamy rośliny na zimę powinny mieć otwory i drenaż na dnie. Mowa oczywiście o kwiatach doniczkowych zarówno zimujących na dworze jak i w pomieszczeniach.

Warto pamiętać o tym, że korzenie roślin balkonowych i krzewów są wrażliwsze i bardziej narażone na niskie temperatury niż ich części naziemne. Korzenie niektórych sosen wytrzymują nawet dwudziestostopniowe mrozy, ale np. róże czy ognik marzną już przy minus siedmiu.

Zabezpieczanie donic i skrzyń

Zanim postawimy kwiaty na balkon w donicach czy skrzyniach na ziemi, warto je okryć lub na czymś postawić. Zimą rośliny balkonowe narażone są na przemarzanie. Chroni je jedynie doniczka i cienka warstwa ziemi. Z niskimi mrozami więc nie wygrają. Prostymi sposobami można temu zaradzić. Na przykład podstawką wyciętą ze styropianu. Sprawdza się też styropianowa ochronka na skrzynki, którą bardzo łatwo samemu wykonać, przy sklejeniu kilku elementów. Takie rozwiązanie wchodzi w grę gdy temperatury spadną poniżej -15 stopni C.

Donice można też okryć słomą lub tekturą, włożyć do skrzyni lub kartonu. Na jego dnie możemy wyłożyć np. korę lub gazety. W sklepach można już kupić gotowe osłony-kaptury z agrowłókniny do okrywania kwiatów doniczkowych. Zabezpieczają je przed nasłonecznieniem i silnymi wiatrami. Do okrywania roślin można też wykorzystać jutę czy słomę. Ciężko je jednak dostać w mieście i tak dobrze się nie sprawdzają na balkonach jak właśnie agrowłóknina.

Kwiaty balkonowe na zimę

Jakie kwiaty na balkon w zimie? To zależy od nas samych. Zimowych gatunków jest wiele. Wśród nich można wymienić przede wszystkim karłowe odmiany iglaków: wrzośce, wrzosy pączkowe (które długo zachowują piękny wygląd), zimozielone bluszcze, bukszpan, pierisy, kiścienie czy zimozielone trzmieliny. Rośliny można zasadzić w donicach lub skrzyniach.

Zimą dobrze prezentują się iglaki i gatunki o zimozielonych liściach. Te, które tracą liście, też mogą ładnie wyglądać, tym bardziej, że niektóre wydają owoce jak np. irga. Do skrzynek najlepiej wybierać krzewy miniaturowe. Cyprysy i tuje mogą nie przetrwać mrozów, lepiej je przenieść albo dobrze zabezpieczyć na zimę.

Zimą balkon czy taras mogą też ozdabiać pnącza wijące się na ścianie bądź na pergoli. Mowa o bluszczu, winobluszczu czy powojniku. Warto też zostawić niektóre rośliny sezonowe, mimo że zamierają już jesienią, tworzą jednak ładną dekorację jak wrzosiec delikatny czy kocanki.

A co z …. choinką? Też doda uroku naszemu balkonowi w zimie. W czasie Bożego Narodzenia drzewko może stać w domu, ale żeby się nie rozhartowało i nie uschło można śmiało wystawić je na balkon czy taras. Tam pozostanie świeże i będzie wspaniałą ozdobą. (Żeby choinka się zaaklimatyzowała na zewnątrz wskazane, by nakryć ją najpierw papierem lub włókniną).

Rośliny zimowe mogą tworzyć wspaniałe kompozycje na balkonie i tarasie. Zimozielone rośliny, owocowe pędy i zaschnięte trawy oszronione czy przysypane śniegiem tworzą uroczy, bajkowy klimat. Aby urozmaicić kompozycje można jeszcze jesienią dosadzić niskie odmiany tulipanów, szafirków czy hiacyntów, które zakwitną wczesną wiosną. Pamiętajmy o podlewaniu roślin w pojemnikach gdy temperatura podniesie się powyżej zera. Topniejący śnieg najlepiej zgarnąć do podstawy pojemnika. Tworzy on barierę izolacyjną przed mrozem.

Zimą nie zapomnij o podlewaniu

To, co kwiatom doniczkowym i krzewom balkonowym (tarasowym) w zimie szkodzi najbardziej to nie niskie temperatury czy wiatr a….. brak wody. Trzeba pamiętać o podlewaniu nawet zimą,  zwłaszcza kiedy balkon czy taras jest nasłoneczniony. Zimowe i wiosenne promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania wody, przez co roślina jest narażona na przesychanie. Najgorzej jest w czasie przedwiośnia kiedy robi się ciepło, a podłoże w donicy jest wciąż zamarznięte. Wówczas należy obficie podlewać rośliny, aby lód jak najszybciej stopniał, a korzenie mogły pobrać wodę. Aby nie dopuścić do nadmiernego nasłonecznienia można zacieniować balkon agrowłókniną. Materiał osłabiał siłę promieni słonecznych i chronił przed mroźnym wiatrem.

 autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mało wymagające kwiaty doniczkowe do domu

  A gdyby tak istniały kwiaty doniczkowe, które byłyby piękne i dekoracyjne a jednocześnie nie wymagające od nas specjalnej uwagi lub pielęgnacji? Takie kwiaty, jak najbardziej istnieją.

  Kwieciste prezenty - czyli co można zrobić z kwiatami

  Kwieciste prezenty

  Czy wiesz jak ciekawym i niebanalnym prezentem mogą być kwiaty? Zobacz koniecznie artykuł i dowiedz się.

  Właściwości lecznicze kwiatów

  kwiaty lecznicze

  Kwiaty leczą! Jak? Które? Czy się różni herbata od naparu i który specyfik na co i kiedy pomaga.

  Nietypowe przepisy - o jadalnych kwiatach

  Jadalne kwiaty

  Kwiaty to nie tylko ozdoba. Mogą być też elementem posiłku. Jakie gatunki? Zobacz artykuł.

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

 • Bądź na bieżąco