Łatwe i szybkie pranie w pralce

Dom

bałagan

porządek

pranie

sprzątanie

ubrania

ubranie


Fot. źródło: sxc.hu

Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

Zamiast białego prania z pralki wychodzi dziwnie szarawa koszulka? Wełniany sweterek wygląda, jak na 5-latka? Jak prać rzeczy żeby były czyste i ich nie uszkodzić? Po lekturze tego artykułu szansa, że spotkają cię takie niespodzianki jest bliska zeru.

Sortowanie na kolory

Każde pranie trzeba rozpocząć od posortowania rzeczy pod względem koloru. Białe do białego (od biedy, możesz tu też dodać bieliznę w kolorze ecru lub cielistą). Czarne do czarnego. Kolory (czyli wszystko to, co nie jest ani czarne ani białe) osobno. Ostatnią kupkę podziel dodatkowo na 2 mniejsze – rzeczy intensywnie kolorowe, ciemniejsze i jasne kolory.

Jeśli wśród prania znajdują się rzeczy o intensywnych kolorach, które zamierzasz prać pierwszy raz, wypierz je osobno. Najlepiej ręcznie. Intensywne kolory w czasie pierwszego prania mogą zafarbować pozostałe ubrania. Lepiej się więc dla bezpieczeństwa wyprać je osobno. Zazwyczaj takie rzeczy farbują tylko przy pierwszej okazji. W kolejnych praniach kolor już nie schodzi.

Rzeczy intensywnie granatowe i jeansy możesz prać z czarnymi rzeczami. Prane w płynie/proszku do czarnych ubrań będę dłużej wyglądały na nowe.

Program i temperatura

Gdy już masz posortowane ubranie, musisz je dodatkowo podzielić pod względem programu, w jakich je możesz wyprać. Pomoże ci w tym metka na ubraniach. Jak czytać oznaczenia na metkach znajdziesz w artykule Oznaczenia na metkach ubrań. Wybór złej temperatury (zazwyczaj zbyt wysokiej) może skończyć się wstąpieniem (skurczeniem) ubrania, wyblaknięciem koloru lub zniszczeniem materiału.

Podziel rzeczy na te, które mogą być prane w pralce na programie 30-40 stopni. Będzie to prawdopodobnie zdecydowana większość z kosza na brudy. W takiej temperaturze możesz prać koszulki, spodnie, swetry, koszulę, bieliznę, skarpetki itd.

Na silniejsze zabrudzenia przyda się program 60 stopni. W takiej temperaturze najlepiej prać bieliznę oraz silniej zabrudzone rzeczy (o ile oznaczenia na metce nie mówią inaczej).

Na 90 stopni ustaw pranie ręczników i ściereczek kuchennych.

Ubrania wełniane, koce, a także delikatne tkaniny jak jedwab pierz zawsze na programie „delikatne”. Są to programy piorące rzeczy w temperaturze 30 stopni, wykonujące mniejszą liczbę obrotów podczas całego cyklu prania.

Jeśli masz bardzo nowoczesną pralkę z wieloma opcjami, zapoznaj się z nimi w instrukcji obsługi. Pomoże to dobrać program prania do twojej odzieży (jest to ważne np. dla studentów chemii, którzy muszą prać odzież z laboratoriów). Jeśli prania nie masz dużo i taki podział skutkowałby praniem tylko paru rzeczy na raz, używaj programu „bawełna”. Jest uniwersalny dla większości ubrań.

Środki do prania

W sklepie możesz zakupić proszku lub płyny do prania tkanin. Płyny najlepiej sprawdzą się do prania w wodzie miękkiej. Jeśli masz tzw. twardą wodę lepiej będą prać proszki. Dlaczego? Skuteczność proszku czy płynu do prania jest zależna od tzw. tenzydów, które są mniej skuteczne w wodzie twardej. W takich przypadkach potrzebny jest dodatkowo zmiękczacz wody a ten występuje tylko w stanie stałym. Czyli może być składnikiem tylko proszków do prania.

Co możemy kupić w sklepach:

Proszki i płyny uniwersalne i do białego – zawierają rozjaśniacze optyczne, dzięki któremu jasna odzież nie szarzeje. Ze względu na tę właściwość nie powinno się przy jego użyciu prać rzeczy ciemnych i kolorowych.

Proszki i płyny do kolorów – bez rozjaśniaczy, dlatego są bezpieczne dla kolorach tkanin. Posłużą też do prania czarnych rzeczy.

Płyny i proszki do prania specjalnego – są to środki piorące do prania czarnego, wełny, czy odzieży syntetycznej. Są to też preparaty do prania odzieży dziecięcej.

Płyn do zmiękczania tkanin – jego podstawowym zadaniem jest zmiękczenie wypranej odzieży.

Kilka uwag przed praniem

Zanim zaczniesz pranie, pamiętaj, żeby przed wrzuceniem ubrań do pralki sprawdzić, czy wszystkie kieszenie są puste. Małe i duże przedmioty mogą popsuć pralkę od środka. Chusteczki i papiery zaś zatkać odpływ wody albo popoprostu pokruszyć się i obsiąść całe pranie.

Ciemne rzeczy odwróć na lewą stronę. Będą się mniej niszczyć w czasie prania. Zamknij też wszystkie zamki w ubraniach.

Wkładając ubranie do pralki dokładnie przeglądaj rzeczy. Zabłąkana czarna skarpetka wśród białego prania, to nie taka rzadkość a szkoda pofarbować resztę prania. Po praniu rozwieś wszystkie rzeczy i zostaw do wyschnięcia. Polecamy tutaj też lekturę artykułu Co robić, żeby nie musieć prasować.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

2 Komentarze