Leasing samochodu – na czym polega?

Samochody

firma

samochód

samochód używany


Leasing na samochód

Fot. © Jakub Jirsák - Fotolia

Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

Wystarczy wziąć leasing na samochód. A… na czym polega leasing..?

Leasing samochodu jest alternatywą dla kredytu bankowego. To, najogólniej mówiąc, długoterminowe użyczenie auta za określoną z góry opłatą (przypomina to dzierżawę). Wykupienie pojazdu, a tym samym nabycie prawa własności, zazwyczaj możliwe jest po spłacie stałych, niezmiennych pod względem wysokości rat. Aby wziąć leasing na samochód, nie trzeba długo prowadzić działalności gospodarczej – można z niego skorzystać zaraz po jej zarejestrowaniu. Niestety, nieodzowna wpłata wstępna będzie wyższa niż w przypadku firm działających na rynku dłużej, co związane jest z pewnym ryzykiem, jakie będzie musiała ponieść firma leasingowa. Wyróżniamy leasing operacyjny i leasing finansowy.

Na czym polega leasing operacyjny

Kosztami uzyskania przychodu są czynsz inicjalny (czyli pierwsza wpłata) oraz raty leasingowe w całości. Podatek VAT naliczany jest przy każdej racie i zawsze wynosi 23%. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych przypadają leasingodawcy, ponieważ samochód jest składnikiem jego majątku.

Na czym polega leasing finansowy

Zaletą tej formy leasingu na samochód jest to, ze po spłacie ostatniej raty leasingobiorca staje się właścicielem auta. Niestety, w całości z góry trzeba uregulować podatek VAT wraz z opłaceniem pierwszej raty. Ponadto do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć tylko część odsetkową raty. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych przypadają leasingobiorcy, ponieważ samochód jest składnikiem jego majątku. Stawka VAT równa się kwocie ustawowo przypisanej do przedmiotu leasingu (jest opłacalny w przypadku towarów objętych 8% stawką VAT).

Leasing na samochód

© Jakub Jirsák – Fotolia

Samochód w firmie – wady i zalety leasingu

Leasing operacyjny cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród przedsiębiorców, niż leasing finansowy, dlatego też mając w zamyśle zasady jego funkcjonowania, przeanalizujmy wady i zalety leasingu na samochód w firmie.

Zalety leasingu:

 • leasing auta jest łatwiejszy do uzyskania, aniżeli kredyt samochodowy,
 • leasingobiorca płaci za użytkowanie auta,
 • koszty ubezpieczenia samochodu ponosi leasingodawca,
 • koszty napraw i przeglądów możliwe są do negocjacji,
 • raty leasingu auta można rozliczyć w kosztach firmowych (60% VAT-u, ale suam odliczeń nie może przekroczyć łącznie 6000PLN),
 • po dokonaniu wykupu pojazdu można ponownie odliczyć VAT, ponieważ spłacanie rat leasingowych a wykup to odrębne inwestycje.

Wady leasingu:

 • niezależnie od ilości spłaconych rat auto nie jest własnością leasingobiorcy, co może być problemem, gdy np. w trakcie trwania umowy leasingowej firma leasingowa upadnie,
 • leasingobiorca uzyskuje prawo pierwokupu pojazdu po spłacie wszystkich rat leasingowych za kwotę, która nie zawsze się opłaca,
 • konieczna jest opłata wstępna, tzw. wkład własny, w wysokości od 10% wartości samochodu wzwyż,
 • wszelkich modyfikacji pojazdu może dokonywać leasingodawca,
 • zaprzestanie spłacania rat powoduje utratę wpłaty własnej,
 • w przypadku kradzieży samochodu umowa leasingowa traci ważność; mało tego – firma leasingowa może zażądać spłaty nieuregulowanych, pozostałych rat (kwota najczęściej pomniejszona o wys. odszkodowania).

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż firmy leasingowe najczęściej udzielają leasingu na samochód nie starszy niż 3-5 lat, a najchętniej – na nowe pojazdy. Dzieje się tak dlatego, że w dniu zakończenia umowy leasingowej wiek pojazdu może wynosić max. 8 lat. Leasingobiorca, który decyduje się na leasing auta kilkuletniego musi liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, np. w postaci dużo wyższej wpłaty wstępnej. Ponadto leasing na samochód używany nie obejmuje gwarancja, więc koszty napraw i przeglądów również spadają na leasingobiorcę.

autor: Altext


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>