Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

Dom

drzwi

mieszkanie

urządzanie


Fot. źródło: sxc.hu

Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

Poniżej dwa sposoby jak tą zagadkę rozwiązać…

Jak rozpoznać, czy drzwi są lewe czy prawe?

Najprostszym sposobem określenia czy drzwi są lewe czy prawej jest ustawienie się przodem do skrzydła. Stajemy naprzeciwko drzwi w taki sposób, żeby otwierały się one na nas. Obserwujemy teraz zawiasy, jeżeli będą one po prawej stronie-wówczas drzwi mamy prawe, jeżeli po lewej stronie- wtedy drzwi mamy lewe.

Drugą metodą jest ustawienie się do drzwi w taki sposób, żeby otwierały się one od nas na pomieszczenie. Chwytamy za klamkę/pochwyt i otwieramy skrzydło od siebie. Jeżeli klamka przy otwieraniu drzwi od siebie będzie po lewej stronie wówczas mamy drzwi lewe, jeżeli po prawej- oznacza to drzwi prawe.

Drzwi lewe czy prawe? A może drzwi dwustronne. Źródło: interdoor.pl

Drzwi lewe czy prawe? A może drzwi dwustronne.
Źródło: interdoor.pl

Przy zamawianiu drzwi pamiętajmy, że:

 • drzwi od łazienki/ toalety muszą otwierać się na zewnątrz
 • takie pomieszczenia jak łazienka, toaleta, garderoba, spiżarnia, pralnia, pomieszczenie techniczne z przyłączami itp. (pomieszczenia wilgotne, pomieszczenia ze skrzynkami gazowym) muszą być wentylowane, czyli oprócz kanału/kratki wentylacyjną wymagają otworów nawiewnych w drzwiach – w dolnej partii drzwi najczęściej w postaci kratki, okrągłych otworów- rotuł bądź podciętych drzwiach ze szczeliną. Takie rozwiązanie powoduje rotację powietrza (nawiewane powietrze wpada przez dolne otwory w drzwiach, a wydostaje się przez kanał wentylacyjny za pomocą kratki umieszczonej w ścianie pod sufitem lub na suficie. Dzięki temu w naszej łazience, spiżarni nie będzie grzyba ani pleśni na ścianach.

Dlaczego drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz?

Pytanie to jak mantra pojawia się między nami, ludźmi często niechcącymi poddać się odgórnym nakazom, bo przecież skoro to moje mieszkanie czy dom to jak pisał Aleksander Fredry ‘wolnoć Tomku w swoim domku’ i nikomu nic do tego.

Drzwi od łazienki powinny by na zewnątrz. Źródło: interdoor.pl

Drzwi od łazienki powinny by na zewnątrz.
Źródło: interdoor.pl

Jednak otwieranie drzwi do łazienki czy toalety na zewnątrz pomieszczenia to wymóg przepisów techniczno-budowlanych, przede wszystkim ustanowiony ze względów bezpieczeństwa.

Wyobraźmy sobie sytuację w której ktoś z naszych bliskich, lub my sami korzystamy z toalety po bardzo udanym wieczorze. Nagle poczuliśmy zmęczenie i osłabienie, które wywołało omdlenie i chwilową utratę przytomności. Chwila starczyła jednak, że upadliśmy na podłogę pomieszczenia mającego wymiary 1x2m… chcąc nas uratować jedynie drzwi otwierane na zewnątrz spełnią swoją rolę i umożliwią naszą ewakuację, można je otworzyć łomem, piłą czy innym narzędziem. Natomiast próba otwarcia drzwi do środka powodowałaby uderzenie skrzydłem w poszkodowanego- czyli w nas, co pogorszyło by naszą i tak delikatnie mówiąc nienajlepszą sytuację.

Weźmy również pod uwagę przypadek w którym w łazience znajduje się dziecko i uległo wypadkowi, również leży na podłodze lub po prostu bawi się tuż pod drzwiami- sytuacja identyczna z próbą otwarcia drzwi które otwierają się do środka (zamiast na zewnątrz)- próbując wejść, popychamy dziecko na ścianę/ urządzenia w pomieszczeniu, czyli szkodzimy osobie którą mamy uratować. Nie takie jest nasze zamierzenie. Dlatego jedynym słusznym sposobem jest lokalizowanie drzwi otwieranych na zewnątrz łazienki czy toalety.

Drzwi, jako element dekoracyjny

Kiedy już wszystkie aspekty praktyczne zostaną spełnione, możemy skupić się już tylko na kwestiach estetycznych wybranych drzwi. Czy białe, czy brązowe, czy delikatne, czy solidne drewniane, oszklone, ze zdobieniami czy bez. Proste, wymyślne, tanie, niebotycznie drogie. Same w sobie również mogą stać się praktyczną dekoracją. Ale o tym kiedy indziej.

Źródło: interdoor.pl

Źródło: interdoor.pl

autor: architekt.radzi@gmail.com


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

  Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

  Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

  Mieszkanie dla studenta - jak je znaleźć i gdzie szukać?

  Wakacje dla studentów to czas odpoczynku od nauki na blisko trzy miesiące. Ale ci, którzy jeszcze nie znaleźli sobie lokum na nowy rok akademicki muszą się liczyć z krótszą przerwą.

  Jak udekorować stół wielkanocny

  wielkanocny stół

  Jak udekorować stół na Wielkanoc? Zobacz 4 propozycje dekoracji i wybierz styl, który najbardziej ci odpowiada.

  Tynki strukturalne do wnętrz

  Wiele mówi się o tym jak projektować unikalne i niezwykłe wnętrza. Co jednak zrobić, gdy kolorowe akcenty i dodatki nie wystarczą? Odpowiedzią mogą być tynki strukturalne do wnętrz.

  Przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu

  Jak przechowywać rzeczy w mieszkaniu, w którym nie ma zbyt wiele miejsca? Jak wykorzystać potencjał danego mieszkania?

  Nowoczesne wyposażenie kuchni

  Jeśli planujesz urządzanie kuchni, warto byś pomyślał o kilku nowoczesnych rozwiązaniach. Co się najlepiej sprawdzi i będzie modne na 2014?

  Pomysłowe akcesoria do kuchni i mieszkania

  A gdyby tak zamiast deski do krojenia był termos na wodę a za maselniczkę służył melonik? Świat stanął na głowie?

 • Bądź na bieżąco