Mieszkanie dla studenta - jak je znaleźć i gdzie szukać?

Budowa i zakup

mieszkanie

student

wynajem


Fot. sxc.hu

Wakacje dla studentów to czas odpoczynku od nauki na blisko trzy miesiące. Ale ci, którzy jeszcze nie znaleźli sobie lokum na nowy rok akademicki muszą się liczyć z krótszą przerwą.

Bo szukanie nowego miejsca do zamieszkania, jeśli studia wypadają poza miastem rodzinnym, może być nie lada wyzwaniem.

Dla tych, którzy kłopotów z pieniędzmi nie mają znalezienie mieszkania to żaden problem, bo mieszkanie na studia można też kupić. Jednak zdecydowana większość na taki ruch się nie decyduje. Bo tu decydują względy finansowe.

Akademiki i stancje

Dzisiejsze akademiki budowane przez uczelnie i przy uczelniach już nie przypominają tych sprzed choćby dekady, ze wspólną kuchnią, łazienką i ciasnymi pokojami zamieszanymi niejednokrotnie przez większą ilość osób niż przewidują przepisy. Odpowiedni standard oczywiście pociąga za sobą odpowiednią cenę. Te bywają porównywalne do najmu stancji. Ale nie każdy na stancji chce mieszkać. Można wybrać mieszkanie na spółkę.

Sprawdzone adresy

Przy wyborze pokoju, stancji, mieszkania należy najpierw zmierzyć siły finansowe na zamiary, a potem rozpocząć szukanie. Najlepiej poszukać w miejscach usytuowanych w pobliżu uczelni. Zalet takiej lokalizacji jest wiele. Szybkie przemieszanie się, oszczędność na biletach komunikacji miejskiej, możliwość w czasie przerwy podejścia do domu, a budzik można nastawić na pół godziny przed rozpoczynającymi się zajęciami.

Mieszkanie czy stancja

Wybór miejsca zamieszkania pociąga za sobą odpowiedni styl życia w nim. Jeśli wybierzemy mieszkanie jesteśmy bardziej samodzielni, jeśli stancję uzależniamy się od innych – głównie właścicieli, którzy wynajmują nam pokój.

Mieszkanie na pewno daje większą niezależność. Poczucie wolności w swoim kącie, nieograniczone z góry narzuconymi zasadami (np. o której kłaść się spać, o której wracać, z kim i kiedy przebywać). Nie trzeba pytać o zgodę przy używaniu domowych sprzętów. Mamy więcej przestrzeni by zaprosić gości, kogoś przenocować.

Wadą samodzielnego pomieszkiwania jest paradoksalnie…samodzielność. Czasem potrzeba drugiej osoby do radzenia sobie np. z zepsutym sprzętem, do pójścia do apteki czy przypilnowania czegoś/kogoś.

Stancja jest rozwiązaniem korzystniejszym dla tych, którzy nie chcą mieszkać z większą liczbą osób. Ale należy się liczyć z minusami takiego wyboru. Trzeba chodzić na ustępstwa, dopasować się do zwyczajów (np. godzinowych) współlokatorów, dzielenie wspólnej przestrzeni jak łazienka, kuchnia, zazwyczaj mała przestrzeń do mieszkania. No i ograniczenia z góry nakładane przez wynajmującego.

Jak student może szukać mieszkania?

Jeśli poczta pantoflowa zawodzi, a znajomi nie mogą pomóc w poszukiwaniach warto rozejrzeć się za lokalem w kilku miejscach.

 1. Uczenia – w gablotach i na tablicach umieszczonych w holach właściciele mieszkań rozwieszają ogłoszenia z ofertami;
 2. Przystanki autobusowe – właściciele kwater często rozwieszają tu ogłoszenia, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że trafimy na ofertę powieszoną parę tygodni wcześniej. Ale warto sprawdzić czy jest aktualna;
 3. Prasa – warto przeglądać dzienniki lokalne i osiedlowe gazetki. Na oferty tutaj umieszczone trzeba z reguły  szybko odpowiadać, bo zwykle są rozchwytywane w błyskawicznym tempie;
 4. Internet – oprócz stron dedykowanych wyszukiwaniu mieszkań, pokoi, warto także umieścić swoje ogłoszenie na popularnych portalach społecznościowych o poszukiwaniu miejsca lub przejrzeć tablice innych znajomych. Działa to jak łańcuszek i może w ten sposób się akurat poszczęści.

Wskazówki, jak wybrać studenckie mieszkanie

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty warto kierować się kilkoma zasadami:

 1. Cena. Wiadomo, że studenci nie będą przepłacać. Im mniej wydadzą na mieszkanie tym więcej zaoszczędzą. Warto tez zwrócić uwagę czy cena obejmuje rachunki bieżące czyli na przykład opłatę za wodę, czynsz i media.
 2. Lokalizacja. To ważne by mieszkać blisko uczelni, ale także blisko sklepu, apteki, przystanku. Dzięki temu łatwo zaoszczędzić n a biletach.
 3. Współlokatorzy. Najlepiej mieszkać z kimś, kogo się zna. Łatwiej sie dogadać, łatwiej przewidzieć pewne sytuacje. No i niezależnie od stopnia znajomości warto ustalić na starcie kiedy się uczymy, kiedy imprezujemy i jak głośno słuchamy muzyki.
 4. Wyposażenie. Standard mieszkania nie jest może najważniejszy, ale student w zimnym i wilgotnym mieszkaniu raczej nie zamieszka. Na pewno na kwaterze przyda sie pralka, lodówka i meble.
 5. Pokój. Im większy tym łatwiej można utrzymać porządek no i jest miejsce na przyjęcie gości. Niestety większy pokój często oznacza większa opłatę.
 6. Media. Telewizja, internet, telefon stacjonarny. Nie każdemu studentowi są niezbędne do życia, ale obecność mediów w kwaterze świadczy o jej atrakcyjności i… o cenie, szczególnie w rachunkach. Warto przemyśleć sprawę.
 7. Warto też będąc na miejscu rozejrzeć się za defektami mieszkania, pokoju którym jesteśmy zainteresowani. Czy nie ma grzyba, czy kafelki w kuchni/łazience nie odchodzą, czy nie ma moli, karaluchów. No i sąsiedzi – warto podpytać czy to osoby do życia, czy uciążliwe.
 8. Umowa. Kaucja. Umowę warto zawrzeć nawet, gdy nie wynajmujemy całego mieszkania, a tylko pokój. Nie należy dokonywać żadnych wpłat przed zobaczeniem mieszkania, pieniądze mogą do nas nigdy nie wrócić. Umowa powinna zawierać dane nasze i właściciela – imię, nazwisko, numer PESEL, a także opis wynajmowanego mieszkania – adres, powierzchnię, liczbę pokoi, wyposażenie. W umowie musi się znaleźć określona cena czynszu i termin, do którego trzeba uregulować należność za dany miesiąc. Trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób będą rozliczane rachunki bieżące za gaz, wodę i prąd. W dniu odbioru kluczy zawsze trzeba spisać stan liczników gazu, wody, prądu. Przed wynajęciem mieszkania właściciel może zażądać kaucji. Wynosi ona zazwyczaj wysokość miesięcznego, czy więcej, czynszu. Kaucję powinna zwrócić do wynajmującego po wyprowadzce. To zabezpieczenie na poczet ewentualnych szkód jakie wynajmujący może wyrządzić podczas wynajmowania lokum. Wynajmujący i najemca podpisują umowę w dwóch egzemplarzach.
autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

  Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

  Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

  Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

  Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

 • Bądź na bieżąco