Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

Budowa i zakup

deweloper

mieszkanie


Zakup mieszkania

Fot. Źródło: materiały prasowe White Stone Development

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

Wybór dewelopera to jedna z najważniejszych decyzji młodego inwestora. Część klientów obawia się niejasnych umów, prawnych zawiłości, a ostatecznie tego, że plany o własnym „M” pozostaną jedynie w sferze marzeń. Odpowiedzi na 10 prostych pytań, zadanych przed ostatecznym wyborem dewelopera, pomogą podjąć rozsądną decyzję i powierzyć pieniądze odpowiedniej firmie.

1. Czy stać mnie na to mieszkanie?

Zastanów się, jakie są Twoje możliwości finansowe. Jeśli wiesz, że swoje „M” weźmiesz na kredyt, skontroluj zdolność kredytową. Jeśli zaś kupujesz mieszkanie z własnych środków, sprawdź, jaką dysponujesz kwotą i czy oszczędności wystarczą również na pokrycie kosztów wykończenia nowego mieszkania.

2. Jaki metraż wybrać?

Zastanów się, czy wolisz otwartą przestrzeń, czy kilka mniejszych pokoi, dzięki którym znajdziesz w nowym mieszkaniu cichy kąt. Niektórzy wolą postawić na większy metraż z dala od centrum niż niewielkie pokoje w sercu miasta. Postaraj się wyznaczyć sobie przedział metrażowy od-do oraz określić minimalną i maksymalną ilość pokoi. Wybór zależy również od tego, czy mieszkasz samotnie, czy planujesz zamieszkać z kimś lub w niedługim czasie założyć rodzinę.

3. Jaką lokalizację wybrać?

Trzecie ważne pytanie to lokalizacja – bliżej pracy, w centrum miasta czy z dala od miejskiego zgiełku? Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze – szybki dojazd do miejsca pracy, nastrojowe spacery wśród zieleni czy bliskość konkretnych punktów usługowych? Jeśli lubisz któreś osiedla i rejony miasta, szukaj mieszkania właśnie tam.

4. Jaki standard oferty szukać?

Mieszkanie pod klucz czy do samodzielnego wykończenia? Chcesz wejść do lokum, w którym z marszu możesz zamieszkać czy pragniesz urządzić je od A do Z po swojemu? Warto zastanowić się, która opcja odpowiada ci bardziej. Część deweloperów oferuje mieszkania w stanie surowym, inne firmy – lokale pod klucz, gotowe do zamieszkania.

Zakup mieszkania

Źródło: materiały prasowe White Stone Development

5. Jakie opinie o deweloperach funkcjonują w sieci?

Internet stał się miejscem poszukiwań opinii i dzielenia się doświadczeniami. Jeśli masz już na oku kilku deweloperów, postaraj się odszukać opinie na ich temat w internecie. Spora ilość złych opinii nie musi przekreślać Twojego wyboru, ale powinna dać do myślenia. Sprawdź, co piszą mieszkańcy, klienci, jak deweloper funkcjonuje w mediach, czy szybko reaguje na problemy etc.

6. Na jakim etapie budowy jest inwestycja?

Kupowanie „dziury w ziemi” to dla niektórych stres nie do pokonania. Często okazuje się, że takie obawy są niesłuszne. Aby upewnić się, na jakim etapie budowy są inwestycje, które cię interesują, porozmawiaj z deweloperem, poszukaj informacji w sieci, sprawdź, kiedy deweloper planuje oddać lokal do użytku (taka informacja powinna być na stronie dewelopera). Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać się w okolice placu budowy, aby sprawdzić, jak postępują prace.

7. Co oferuje deweloper i czy jego propozycja jest konkurencyjna?

Coraz częściej deweloperzy oferują szereg dodatkowych udogodnień i pakietów, dzięki którym inwestor czuje się bezpieczniej. Ważnym atutem jest pomoc w finansowaniu inwestycji, kolejnymi – bezpłatne porady specjalistów finansowych, pakiety deweloperskie, udogodnienia przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt (krótszy czas oczekiwania), zniżki do sklepów z materiałami wnętrzarskimi.

8. Rezerwuję, rezygnuję i… czy stracę?

Spora część inwestorów obawia się umowy rezerwacyjnej, która często jest równoznaczna z pewnym rodzajem zobowiązania, którego zerwanie skutkuje karą. Nie zawsze tak jest, ponieważ część deweloperów rezygnuje z umowy rezerwacyjnej, a tym bardziej nakładania kar na młodych inwestorów za rezygnację.

9. Jakiego sąsiedztwa oczekuję?

Wybór mieszkania to również wybór sąsiedztwa – nie jesteśmy bowiem osamotnieni. Zastanów się, czy zależy Ci na gwarnej okolicy czy zaciszu.

10. Która oferta jest najlepsza i czy mogę negocjować?

Porównaj wybrane oferty i sprawdź, która z nich jest lepsza. Weź pod uwagę lokalizację, metraż, cenę, standard, dodatkowe profity, czas zakończenia inwestycji i opinie o deweloperze. Dowiedz się u dewelopera, czy w przypadku wybranych ofert możliwa jest negocjacja cen.

 

Źródło: Materiały Prasowe White Stone Development.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

  Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

  Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

  Planujesz kupno mieszkania? O tym musisz pamiętać

  To ważna, jak nie najważniejsza biznesowa decyzja w życiu. Bo po pierwsze to duży wydatek po drugie, jeśli nie mamy gotówki, decyzja kredytowa na lata.

  Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

  Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

  Mieszkanie dla studenta - jak je znaleźć i gdzie szukać?

  Wakacje dla studentów to czas odpoczynku od nauki na blisko trzy miesiące. Ale ci, którzy jeszcze nie znaleźli sobie lokum na nowy rok akademicki muszą się liczyć z krótszą przerwą.

 • Bądź na bieżąco