MTB (rower górski)

Hobby

góral

mtb

rower górski

rower mtb

rowery


Rower górski MTB

Fot. sxc.hu

Rower górski to ogólna nazwa kilku typów rowerów dostosowanych do jazdy w terenie. Czy jest to rower dla ciebie? Sprawdź

MTB (MounTainBike) to po prostu rower górski.  Jest to ogólna nazwa dla grupy rowerów przeznaczonych do jazdy w terenie. Wspólną cechą dla rowerów z tej grupy są szerokie opony o ząbkowanym bieżniku przeznaczone do jazdy po nierównym podłożu, piasku, kamieniach etc. Grube opony tłumią drgania i zmniejszają prawdopodobieństwo przebicia. Lepiej też amortyzują podczas jazdy w trudniejszych warunkach. Rowery górskie charakteryzują się też bardziej wytrzymałą ramą i lepszą amortyzacją niż pozostałe typy rowerów. Ze względu na swój sportowy charakter, nie wyposaża się je w typowe akcesoria do jazdy miejskiej (błotniki, światła etc). Rowery MTB możemy podzielić na:

CROSS-COUNTRY

Rower nazywany w skrócie XC (nazwa oznacza typ roweru oraz dyscyplinę kolarską).  Jest to typ roweru przystosowany do jazdy po wzniesieniach, ścieżkach górskich, ścieżkach leśnych (z korzeniami), kamienistych drogach. Może być wykorzystywany do wyścigów lub jazdy rekreacyjnej. Najważniejsze cechy tego typu roweru MTB to: dobra amortyzacja z przodu, siodełko umocowane na równi z  kierownicą (pochylona pozycja rowerzysty ułatwia jazdę pod górkę), duży zakres przełożeń w przerzutkach, koła 26 (lub 29) cali, rama aluminiowa lub karbonowa (mała waga). Mimo tych cech należy pamiętać, że cross-country nie jest przeznaczony do jazdy w ekstremalnie trudnym terenie z dużą szybkością.

ENDURO

Zbliżony konstrukcją do roweru cross-country ale o dodatkowo wzmocnionej ramie w celu umożliwienia jazdy w bardzo trudnym terenie i krótkim czasie. Dodatkowo posiada wyłącznie przednią amortyzację lub podwójną, lepszą niż XC (100-160mm) oraz hamulce tarczowe hydrauliczne wysokiej klasy. Koła o średnicy 26 cali i rzadkim bieżniku zapewniającym niskie opory toczenia przy jeździe na wprost, przy jednoczesnym zachowaniu przyczepności przy zakrętach. Rower przeznaczony do jazdy w  warunkach trudniejszych niż XC ale nie do wykonywania trików i zjazdu rowerowego.

FREERIDE

Rower przeznaczony do tzw. „jazdy dowolnej” po terenach nie przystosowanych w żaden sposób do jazdy rowerowej. Z racji konieczności pracy w warunkach ekstremalnych, rowery freeride charakteryzują się mocną konstrukcją i bardzo dobrymi amortyzatorami (skok amortyzatorów przekracza 130mm) powodującymi doznanie „bujania” które ułatwia jazdę po bardzo nierównym terenie i pod górę. Ze względu na wykorzystanie tego typu rowerów, jazdę rowerem freeride zalicza się do sportów ekstremalnych. Używanie tego typu roweru na co dzień po zwykłym „miejskim” terenie nie należy do najwygodniejszych.

rower freeride

DIRT/STREET

Typ roweru MTB różniący się od innych typów roweru tym, że jest przeznaczony do wykonywania wszelkiego rodzaju akrobacji (trików) w powietrzu po wybiciu się z tzw. hopka (i lądowaniu na profilowanym zeskoku). Charakterystyczne cechy dla tego typu roweru to koła o średnicy 24 calu, charakterystyczna rama wykonana ze stali lub aluminium.

Inne typy rowerów


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Strój sportowy - wybieraj mądrze

  Strój do ćwiczń fitness

  Kiedyś wystarczyły dresy lub krótkie spodenki i koszulka, dzisiaj nie jest to takie oczywiste. Ile dyscyplin sportu tyle rodzajów sportowych strojów.

  BMX

  Rowery BMX

  BMX rower wyczynowy. Czy najlepszy dla ciebie? Przeczytaj i sprawdź

  Rower szosowy / kolarzówka

  rower kolarzówka

  Rower szosowy nazywany jest popularnie kolarzówką. Czy jest to rower dla ciebie?

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Źródlo: pexels.com

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

 • Bądź na bieżąco