O czym pamiętać, wędrując po górach?

Hobby

góry

szlak

wędrowanie


Wędrowanie po górach, to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Ale, żeby wyprawa zawsze kojarzyła się tylko z przyjemnością, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Niezależnie od tego, jak często jeździmy w góry, zawsze powinniśmy mieć na uwadze kilka zasad dotyczących poruszania się na szlaku. Mają one na celu przede wszystkim zapewnienie nam bezpieczeństwa w czasie wędrowania.

Podstawą każdej wędrówki górskiej jest mapa turystyczna przedstawiającą topografię terenu z zaznaczeniem szlaków, którymi możemy się przemieszczać. Taka mapa zawiera informacje o:

  • szacunkowym czasie, jaki musimy przeznaczyć na przejście wybranego odcinka oraz wysokości, na jaką będziemy przy danej trasie podchodzić
  • czasem też informuje o stopniu trudności danego szlaku
  • mapa zawiera informacje o położeniu istotnych dla każdego turysty punktów np. schronisk, szpitali, muzeów, faunie i florze danego obszaru, szczególnych punktach widokowych czy też… toalet zlokalizowanych w drodze do schroniska, w dolinach.

Dzięki temu możemy dokładnie zaplanować trasę na dany dzień i całkowity czas potrzebny na jej przejście.

Poza mapą, każda osoba rozpoczynająca wędrówkę szlakami górskimi powinna mieć wygodne buty, dostosowane do poziomu trudności szlaku (na asfalt wystarczą buty sportowe, na trudniejsze ścieżki buty za kostkę o grubych podeszwach, na lód będą potrzebne dodatkowo raki). Do tego plecak, który poza wodą i prowiantem powinien zawierać niezależnie od pogody:

  • kurtkę lub płachtę przeciwdeszczową
  • czapkę (latem chroniącą głowę przed słońcem, zimą ciepłą) i rękawiczki
  • dodatkową parę skarpetek
  • naładowany telefon komórkowy, z wpisanym numerem pogotowia górskiego
  • latarkę
  • apteczkę: bandaż, plaster i nożyczki, trójkątna chusta, mała buteleczka wody utlenionej, folia termiczna, jałowa gaza

W trakcie wędrówki przemieszczamy się zgodnie z wyznaczonymi szlakami. Szlaki oznaczone są odpowiednimi kolorami (kolorowy pas między dwoma białymi). Wędrując po górach powinniśmy stale orientować się, gdzie się znajdujemy. W sytuacji, gdy zabłądzimy, powinniśmy cofnąć się do miejsca, w którym ostatni raz widzieliśmy oznaczenie szlaku. W dobrych warunkach pogodowych, po określeniu swojej pozycji na podstawie mapy, możemy udać się w kierunku, w którym powinien być szlak. Jeśli nie wędrujemy w pojedynkę, musimy pamiętać, że na poszukiwania szlaku powinny udać się 2-3 osoby z grupy, podczas gdy reszta na nich czeka.

W górach, zwłaszcza latem, może nas zastać burza. Niestety wciąż wiele osób nie wie, jak się zachować w czasie jej trwania. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Góry. Jak się zachować w czasie burzy.

Przed wyruszeniem na szlak powinniśmy koniecznie sprawdzić prognozę pogody. Prognozy dla polskich Tatr można znaleźć na: Prognoza pogody dla Zakopanego.

W czasie wycieczki górskiej musimy pamiętać, że poza nami i innymi turystami, w górach znajdują się też zwierzęta. Mogą to być ptaki ale równie dobrze niedźwiedzie, kozice, rysie, węże (w zależności od regionu, w którym się znajdujemy). W polskich górach możemy mieć do czynienia przede wszystkim ze żmijami i niedźwiedziami. Zwierzęta te z natury nie atakują człowieka, chyba że poczują zagrożenie. W przypadku spotkania z misiem, powinniśmy spokojnie wycofać się do miejsca, z którego przyszliśmy. Nie wolno gwałtownie uciekać, ponieważ niedźwiedź może nas potraktować, jako swój obiad. Nie rzucamy mu też nic do jedzenia. Zamiast zainteresować się tym co rzucimy, może ruszyć po więcej.

Najczęściej wśród mocno nasłonecznionych traw i skał możemy natknąć się na żmiję zygzakowatą. W razie „bliskiego” spotkania ze żmiją powinniśmy natychmiast ucisnąć ugryzioną kończynę, powyżej ugryzienia. Następnie szybko udać się z osobą ukąszoną do szpitala lub skontaktować z górskim pogotowiem ratunkowym. Jadu nie wysysamy ustami! Ukąszenie żmii jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób z chorobami serca.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>