Opony zimowe vs opony letnie

Samochody

opony

opony samochodowe


Źródło: freeimages.pl

Fot. Źródło: freeimages.pl

Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie różnią. To tylko pozór. Różnice są i to istotne. Te przekładają się na bezpieczeństwo, komfort jazdy i oszczędności.

Jak odróżnić opony zimowe od opon letnich? Czy i dlaczego warto je zmieniać w ciągu roku? Podpowiadamy.

Opony letnie

Opony letnie mają inny bieżnik od opon zimowych. Lamelków, czyli nacięć na oponie letniej jest mniej. To z uwagi na warunki atmosferyczne w jakich są używane. Zadaniem nacięć głównych jest odprowadzanie wody, śniegu czy błota pośniegowego. W warunkach niezimowych nacięć nie musi więc być aż tak dużo, jak w przypadku opon zimowych.

Opony letnie skonstruowane są z takiego rodzaju gumy (mieszanka miękkiej gumy), która wykazuje dużą przyczepność i dobre prowadzenie pojazdu na suchych i mokrych nawierzchniach. W skład mieszanki opony letniej wchodzi kauczuk i sadza. To powoduje, że guma jest twarda i wolniej się zużywa.

Opony letnie podczas jazdy pracują ciszej i są bardziej oszczędne, dlatego, że mają bardziej kolisty kontur niż opony zimowe.

Opony letnie najlepiej pracują i są najbardziej wydajne w temperaturze wyższej niż 7 stopni C.

Droga hamowania opon letnich jest dłuższa niż opon zimowych (nawet o 30 metrów)

Opony zimowe

Opony zimowe mają inną budowę bieżnika niż letnie. Posiadają więcej nacięć – lamelek, które zwiększają przyczepność i poprawiają prowadzenie samochodu w warunkach ,w których opony letnie nie dałyby rady.

Guma zimówek zawiera krzemionkę w ogumieniu, to powoduje większą przyczepność względem nawierzchni. Materiał dostosowuje się do niskich temperatur i jest bardziej elastyczny. Dzięki temu rozgrzana opona utrzymuje się na śliskiej nawierzchni, czyniąc jazdę bardziej komfortową.

Opony zimowe są bardziej miękkie od letnich

Opony zimowe mają lepsze parametry podczas jazdy w warunkach zaśnieżenia, oblodzenia czy zabłocenia.

Opony zimowe sprawdzają się lepiej w zimowych warunkach w ujemnych temperaturach – nawet na suchym asfalcie.

Dobre opony zimowe pozwalają skrócić drogę hamowania nawet o 30%.

Opony zimowe najlepiej wymienić jeśli dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni C.

Opony całoroczne

Opony całoroczne łączą w sobie cechy opony zimowej i letniej. Sprawdzają się tam gdzie klimat jest umiarkowany a pogoda nie zmienia się diametralnie. Na śniegu opony całoroczne są znacznie bezpieczniejsze od opon letnich, a na mokrej drodze spisują się lepiej od zimówek. Nie są więc idealne na zimę czy na lato, ale nierzadko wygrywają z sezonowymi, kiedy pogoda zawodzi.

Wymiana opon

Kiedy dokonać wymiany opon letnich na zimowe czy zimowych na letnie? Decydujemy właściwie sami na podstawie warunków pogodowych. Ustawowo nie ma konkretnych terminów, które by o tym mówiły. Chodzi o to, by nie dać się zaskoczyć złym warunkom na drodze. Możemy się kierować średnią dobową temperaturą poniżej +7 stopni Celsjusza.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oznaczenia opon samochodowych

  symbole opony samochodowe

  Na każdej oponie znajdziesz kilka symboli oznaczających jej parametry. Czym są poszczególne oznaczenia na oponach? Jak je rozumieć?

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Podróżowanie samochodem zimą

  podróżowanie samochodem zimą

  Bezpieczne podróżowanie autem zimą może być wyzwaniem. Polacy coraz częściej wybierają się samochodem na narty np. do Włoch. Zobacz, co zrobić, by podróżowało się bezpieczniej.

  Samodzielne tankowanie gazu krok po kroku

  © Gerhard Seybert - Fotolia.com

  O ile tankowanie benzyny czy oleju napędowego nie stanowi problemu dla kierowców o tyle samodzielne tankowanie gazu to już poważna sprawa.

 • Bądź na bieżąco