Opony zimowe vs opony letnie

Samochody

opony

opony samochodowe


Fot. Źródło: freeimages.pl

Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie różnią. To tylko pozór. Różnice są i to istotne. Te przekładają się na bezpieczeństwo, komfort jazdy i oszczędności.

Jak odróżnić opony zimowe od opon letnich? Czy i dlaczego warto je zmieniać w ciągu roku? Podpowiadamy.

Opony letnie

Opony letnie mają inny bieżnik od opon zimowych. Lamelków, czyli nacięć na oponie letniej jest mniej. To z uwagi na warunki atmosferyczne w jakich są używane. Zadaniem nacięć głównych jest odprowadzanie wody, śniegu czy błota pośniegowego. W warunkach niezimowych nacięć nie musi więc być aż tak dużo, jak w przypadku opon zimowych.

Opony letnie skonstruowane są z takiego rodzaju gumy (mieszanka miękkiej gumy), która wykazuje dużą przyczepność i dobre prowadzenie pojazdu na suchych i mokrych nawierzchniach. W skład mieszanki opony letniej wchodzi kauczuk i sadza. To powoduje, że guma jest twarda i wolniej się zużywa.

Opony letnie podczas jazdy pracują ciszej i są bardziej oszczędne, dlatego, że mają bardziej kolisty kontur niż opony zimowe.

Opony letnie najlepiej pracują i są najbardziej wydajne w temperaturze wyższej niż 7 stopni C.

Droga hamowania opon letnich jest dłuższa niż opon zimowych (nawet o 30 metrów)

Opony zimowe

Opony zimowe mają inną budowę bieżnika niż letnie. Posiadają więcej nacięć – lamelek, które zwiększają przyczepność i poprawiają prowadzenie samochodu w warunkach ,w których opony letnie nie dałyby rady.

Guma zimówek zawiera krzemionkę w ogumieniu, to powoduje większą przyczepność względem nawierzchni. Materiał dostosowuje się do niskich temperatur i jest bardziej elastyczny. Dzięki temu rozgrzana opona utrzymuje się na śliskiej nawierzchni, czyniąc jazdę bardziej komfortową.

Opony zimowe są bardziej miękkie od letnich

Opony zimowe mają lepsze parametry podczas jazdy w warunkach zaśnieżenia, oblodzenia czy zabłocenia.

Opony zimowe sprawdzają się lepiej w zimowych warunkach w ujemnych temperaturach – nawet na suchym asfalcie.

Dobre opony zimowe pozwalają skrócić drogę hamowania nawet o 30%.

Opony zimowe najlepiej wymienić jeśli dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni C.

Opony całoroczne

Opony całoroczne łączą w sobie cechy opony zimowej i letniej. Sprawdzają się tam gdzie klimat jest umiarkowany a pogoda nie zmienia się diametralnie. Na śniegu opony całoroczne są znacznie bezpieczniejsze od opon letnich, a na mokrej drodze spisują się lepiej od zimówek. Nie są więc idealne na zimę czy na lato, ale nierzadko wygrywają z sezonowymi, kiedy pogoda zawodzi.

Wymiana opon

Kiedy dokonać wymiany opon letnich na zimowe czy zimowych na letnie? Decydujemy właściwie sami na podstawie warunków pogodowych. Ustawowo nie ma konkretnych terminów, które by o tym mówiły. Chodzi o to, by nie dać się zaskoczyć złym warunkom na drodze. Możemy się kierować średnią dobową temperaturą poniżej +7 stopni Celsjusza.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz