Oś Pomocniczna - wykres MS Excel 2010

Komputery

excel

excel wykresy

oś pomocnicza

wykresy excel


Podczas tworzenia wykresów może się zdarzyć sytuacja, w której 2 grupy danych trudno pokazać na jednym wykresie. W takich sytuacjach możemy wykorzystać oś pomocniczą.

Dzięki osi pomocniczej możemy zaprezentować dwa zbiory danych, które trudno zaprezentować na jednej skali. Są to między innymi dane wyrażone w różnych jednostkach (na przykład ilość i czas). Tutaj prezentujemy instrukcję, jak taką oś pomocniczą wykonać w Excelu 2010. W naszym przykładzie użyliśmy danych dotyczących ilości zakupów wykonanych w miesiącu w fikcyjnym sklepie internetowym oraz średniej wartości koszyka zakupowego w danym miesiącu.

Tworzenie wykresu

W pierwszej kolejności zaznacz dane, które chcesz przenieść na wykres. Wybierz typ wykresu, mając na uwadze, że musi być to wykres tzw. płaski, czyli bez efektów 3D.

Tworzenie osi pomocniczej

Gdy już wybierzesz wykres i zostanie wyrysowany, kliknij na nim na te dane, które mają być opisane przez oś pomocniczą. Naciśnij prawy przycisk myszy. Następnie kliknij w Formatuj serię danych. W opcjach zaznacz oś, jako pomocniczą. Zaakceptuj wybór.

Wybierz oś pomocniczą i zaakceptuj

Wybierz oś pomocniczą i zaakceptuj

Formatowanie osi pomocniczej

Gdy oś już jest sformatowana pojawia się mały problem. Jedne dane przysłaniają na wykresie drugie.

Wyniki nakładają się na siebie

Wyniki nakładają się na siebie

Żeby wykres był czytelniejszy musisz jeszcze sformatować dane na osi pomocniczej. W tym celu kliknij jeszcze raz w te dane lewym przyciskiem myszy. Następnie prawym i wybierz opcję Zmień typ wykresu seryjnego. Wybierz wykres, tym razem liniowy i zaakceptuj. Wykres będzie wyglądał, tak jak poniżej.

Wykres na osi pomocniczej po zmianie

Wykres na osi pomocniczej po zmianie

Kolejnym krokiem, jaki możesz wykonać jest już formatowanie wykresu zgodnie z indywidualną potrzebą.

Wykres po sformatowaniu

Wykres po sformatowaniu


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Tabele przestawne w MS Excel

  tabele przestawne microsoft excel

  Tabele przestawne służą do gromadzenia i analizy wielu danych w jednym miejscu. Przy pomocy tabel przestawnych generujemy dopasowane do naszych potrzeb raporty. Sami decydujemy, w jaki sposób będą prezentowane dane.

  21 sytuacji, w których doświetlenie w czytniku uratuje cię przed nudą

  czytik ebooków

  W pociągu, na przystanku lub czekając na kogoś. Oto 21 sytuacji, w których to sprytne urządzenie może cię uratować. Także w ciemności.

  Bezpieczeństwo smartfonów - robisz to źle

  Smartfon

  Smartfony, to małe komputery, które zapełniasz swoimi ulubionymi aplikacjami i prywatnymi danymi. Jesteś pewny, że zapewniasz im właściwe bezpieczeństwo?

  Antywirus na telefon

  Antywirus na komórkę

  Chcesz chronić swój telefon albo tablet przed wirusami? Zainstaluj antywirus. Jaki wybrać? Zobacz listę antywirusów na Android i iOS.

  Jak zaszyfrować plik - hasło do pliku MsWord 2013

  Hasło MS Office

  Chcesz chronić pliki z pakietu Office przed niepowołanymi osobami? Zabezpiecz je hasłem! Zobacz jakie to proste.

 • Bądź na bieżąco