Oznaczenia na jajkach

Kuchnia

jajka


jajka

Fot. Źródła: sxc.hu

Tyle się mówi o kupowaniu jajek od "szczęśliwych" kur. Ale czy na pewno wiesz jak sprawdzić, do jakiej kategorii dane jajko należy?

Producenci jaj potrafią wprowadzić błąd nazwą, czy wyglądem opakowania. Myślisz, ze kupujesz jajka ekologiczne, a tak na prawdę masz te z chowu klatkowego. Dlatego, by mieć pewność co kupujesz, musisz sprawdzić kod na skorupce kupowanych jaj.

Oznaczenia na jajkach sklepowych mają następującą postać. A BB-CCDDEEFF.

Co znaczą kolejne numery? Po kolei.

Miejsce w kodzie pod symbolem A oznacza sposób w jaki chowana jest kura, która zniosła to jajko. Mamy tu odpowiednio:

Oznaczenia na jajkach – chów

 • 0 – chów ekologiczny; musi spełniać wszystkie wymogi chowu wolnowybiegowego. Do tego jednak karmiona musi być paszą z upraw ekologicznych. Kurom z chowu ekologiczno nie można też podawać żadnych hormonów, czy sterydów.
 • 1 – chów wolnowybiegowy; poza kurnikiem kury mają zapewniony wolny wybieg, po którym mogą się swobodnie poruszać. Wybieg musi spełniać odpowiednie warunki m.in nie może być wykorzystywany do innych celów niż wypas zwierząt gospodarskich, musi być porośnięty roślinnością. Kura karmiona jest naturalną paszą oraz tym co sama upoluje.
 • 2 – chów ściółkowy; kury hodowane są w dużych kurnikach wyłożonych minimum w 1/3 ściółką, oświetlanych sztucznie bądź światłem naturalnym. Kury żyją w zamknięciu, ale mają możliwość swobodnego grzebania, przemieszczania się i składania jaj w gniazdach.
 • 3 – chów klatkowy; kury trzymane są przez cały czas w klatkach, po kilka niosek (kur znoszących jaja) na klatkę. Klatki poustawiane są jedne na drugich. Kura przez całe życie może nie mieć kontaktu ze światłem naturalnym (w zależności od warunków hodowli). Ilość miejsca w klatce na kurę może być niewystarczająca do swobodnego poruszania się zwierząt. W takich warunkach kury często okaleczają siebie na wzajem. Ze względu na te, jak i wiele innych aspektów hodowli, chów klatkowy jest mocno krytykowany przez środowiska ekologiczne i instytucje ochrony praw zwierząt.

BB natomiast, to symbol kraju, z którego pochodzą jajka.Dla Polski będzie to oczywiście PL.

Oznaczenia na jajkach – dane firmy

Pozostałe oznaczenia dotyczą już bezpośrednio producenta (weterynaryjny numer identyfikacyjny). Kolejno:

 • CC – kod województwa
 • DD – kod powiatu
 • EE – kod zakresu działalności
 • FF – kod fermy

Oznaczenia na jajkach – rozmiar jaj

Poza oznaczeniami związanymi z chowem kur, na jajkach czy opakowaniach występują też oznaczenia wielkości jaj:

 • S – małe, o wadze poniżej 53g
 • M – średnie, o wadze 53g-63g
 • L – duże, o wadze 63-7g
 • XL – bardzo duże, o wadze powyżej 73g

Normy chowu kur określa ustawa o ochronie praw zwierząt. Tekst ustawy możesz znaleźć tutaj:  treść ustawy.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>