Parabeny - kosmetyczny wróg publiczny nr 1

Uroda

kosmetyki

kremy

parabeny

skóra


Fot. sxc.hu

Czy parabeny są szkodliwe? Czy stosowanie kosmetyków z parabenami może zaszkodzić? O tym w niniejszym artykule.

Przeglądając  sklepowe półki, możemy natknąć się na kosmetyki, które dumnie zwiastują światu, że nie zawierają parabenów. Skoro tak podkreślają ten fakt to, najprawdopodobniej parabeny (nipaginy) są czymś złym. Tylko dlaczego? Ich reputacja związana jest z 3 przypisanymi parabenom właściwościami:

 • właściwości uczulające

 • wpływanie na poziom estrogenu

 • właściwości rakogenne

Właściwości uczulające

Parabeny stosowane są w produktach medycznych, kosmetycznych oraz spożywczych. W tych ostatnich występują pod symbolem E214, E216 i E218. Uważane są powszechnie za bezpieczne środki konserwujące. Mimo to, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Tłumaczy się je tym, że parabeny są alergenami kontaktowymi (pod wpływem kontaktu z nimi pojawia się uczulenie) . Innym powodem, dla którego miałyby być alergogenne jest przypisywana im zdolność wpływania na równowagę hormonalną organizmu (o tym opowiemy szerzej w następnym punkcie).

Dużo częściej alergia pojawia się przy stosowaniu leków do użytku zewnętrznego, niż przy używaniu kosmetyków. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że kosmetyki stosujemy na zdrową skórę a leki na zmienioną chorobowo, nadwrażliwą. Reakcje alergiczne mają zazwyczaj łagodny przebieg. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić do atopowego zapalenia skóry. A jak sprawa wygląda dla produktów spożywczych? Parabeny są bardzo dobrze trawione w organizmie przez co szanse na uczulenie są nikłe.

Wpływanie na poziom estrogenu

Według niektórych badań parabeny wykazują zdolność do zwiększania poziomu estrogenu w organizmie. Doświadczenia te pokazują równocześnie, że zdolność ta jest na tyle mała, iż nie może wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu. Ich siła jest 1.000 – 1.000.000 razy mniejsza niż prawdziwego estrogenu. Dlatego organizm musiałby być nastawiony na bardzo intensywny kontakt z parabenami by zaszła jakakolwiek zmiana w organizmie.

Pojawiły się wątpliwości dotyczące wpływu parabenów na rozwój płodu i wykształcanie się narządów rozrodczych. Badania na szczurach pokazały, że podawanie im w pożywieniu butylparabenu i propylparabenu powodowało niekorzystne zmiany dotykające męskiego układu rozrodczego. Takich efektów nie zanotowano przy spożywaniu metylparabenu i etylparabenu. Eksperymenty przeprowadzano podobnie na myszach. Zwierzętom podawano wysoki dawki parabenów. Zauważono tutaj 2 niekorzystne zmiany: przyrost macicy oraz problem elementów układu rozrodczego wpływającego na proces zagnieżdżania zarodka w macicy. Jednak trzeba pamiętać, że stężenie jakie podawano myszą jest nienaturalnie duże i kobieta, by mieć podobny problem, musiałaby być nastawiona na bardzo intensywny, nienaturalny kontakt z tymi związkami. W tej sprawie wydał oświadczenie Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. W oparciu o prace naukowe odrzucił, jakoby parabeny stanowiły jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla organizmu człowieka. Odnosząc się do sprawy, w 2010r Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (PZPK) wydał oświadczenie, w którym zaprzecza temu, by parabeny zawarte w produktach kosmetycznych były w jakikolwiek sposób niebezpieczne dla zdrowia ich użytkowników.

Rakotwórczość parabenów

W 2004r. przeprowadzono eksperyment na kobietach z nowotworem piersi. Stwierdzono, że w próbkach badanych guzów znajdowały się parabeny. Krytycy tego eksperymentu akcentują jednak fakt, że nie zbadano próbek zdrowych tkanek dla porównania. Może być powiem tak, że parabeny wnikają przez skórę do naszego ciała, ale nie są przyczyną powstawania raka. W takim przypadku parabeny musiałyby być również obecne w zdrowych tkankach.

Na zakończenie

Wiele naukowych źródeł mówiących o parabenach zwraca uwagę na fakt, że potrzebne jest więcej badań niż dotychczas przeprowadzonych. Przede wszystkim musiałyby być bardziej wnikliwe i unikające błędów, jak te opisane powyżej. Do tego trzeba pamiętać, że w eksperymentach stosuje się zazwyczaj dawki, z jakimi nie mamy do czynienia w warunkach naturalnych. Na ten moment parabeny uznawane są, jako bezpieczny konserwant. PZPK zaznacza, że wszystkie kosmetyki dostępne na polskim rynku, są dobrze zbadane nim wejdą do sprzedaży.

 

Źródło:

 • Polla A.: Parabens. Politically Incorrect, Scientifically Sound. 2010.
 • Darbre P., Aljarrah A.,Miller W.R, Coldham N.G., Sauer M.J., Pope G.S.: Concentrations of Parabens in Human Breast Tumours. W: Journal of applied toxicology. 24, 5–13. 2004.
 • Darmre P., Harvey P.: Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. W: Journal of applied toxicology. www.interscience.wiley.com. DOI: 10.1002/jat.13582008.
 • Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Składniki kosmetyków nie zaburzają gospodarki hormonalnej. Parabeny sa bezpieczne. 2010. Oświadczenie.
 • Bojarowicz H., Wnuk M., Buciński A.: Efektywność i bezpieczeństwo stosowania parabenów. W: Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 647-653

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mocznik w kosmetykach - zobacz ile wiesz

  mocznik w kosmetykach

  To, że mocznik w kosmetykach obecny jest od dawna, wiemy nie od dziś. Ale po co producenci go w nie wciskają? Wszystkim tym, którzy chcą się dowiedzieć więcej dedykujemy ten artykuł.

  Kwas hialuronowy - przepis na młodość?

  Kiedyś pozyskiwano go z kogucich grzebieni, dziś do jego uzyskania wystarczą metody biotechnologiczne. Mowa o kwasie hialuronowym. Popularnych specyfiku, ogólnie mówiąc, zatrzymującym młodość.

  Koenzym Q10 i jego tajemnice

  koenzym q10

  Koenzym Q10 jest jedną z najważniejszych substancji jaką wytwarza organizm. To organiczny związek chemiczny z grupy ubichinonów, zapewniający prawidłowy przebieg procesów życiowych komórki.

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Domowe sposoby na opryszczkę

  Pojawia się znienacka. Swędzi, piecze i boli. Najczęściej atakuje górną bądź dolną wargę lub okolice nosa. Jak już wyjdzie, można tylko łagodzić skutki jej działania.

  Domowe sposoby na pielęgnację skóry po lecie

  7 na 10 kobiet wzmaga pielęgnację skóry po lecie. Aż 50% korzysta w tym celu z domowych sposobów – wynika z badań przeprowadzonych przez markę MOSSO.

  Jak pozbyć się rozstępów? Domowe sposoby na rozstępy

  Spędzają sen z powiek milionom kobiet na całym świecie. Mężczyźni też z nimi walczą. Rozstępy. Jak się ich skutecznie pozbyć?

 • Bądź na bieżąco