Pastowanie butów skórzanych

Savoir vivre

buty

obuwie


pastowanie butów

Pastowanie butów to jedna z podstawowych czynności, której warto się nauczyć. Czyste i zadbane buty są naszą wizytówką w pracy, na uczelni, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy w dniach uroczystości rodzinnych.

Pastowanie butów skórzanych daje najlepszy efekt, gdy mamy 2 dni do momentu ich założenia. Czas schnięcia nałożonej na but pasty ma bowiem znaczenie m.in. na stopień połysku buta. W praktyce, buty często pastujemy w przeddzień wieczorem lub nawet w danym dniu rano. Ten artykuł kierujemy do takich właśnie osób, które mają ok. 1 godz. na szybkie pastowanie butów.

Czyszczenie i mycie butów

Czas: 5 minut (2,5 minuty na but).

zestaw do pastowania butów skurzanych

Akcesoria do pastowania butów.

Każdy z butów należy oczyścić z trawy, kurzu, błota. Sprawdzą się tutaj miękkie szczoteczki (takie jak do czyszczenia paznokci) i szmatki bawełniane. Następnie but przemywamy wilgotną szmatką. Należy do robić z wyczuciem. Skóra łatwo chłonie wodę, a nanoszenie pasty na mokre buty mija się z celem. Dlatego szmatka winna być wilgotna, ale dobrze wyciśnięta.

mycie butów szmatką bawełnianą

Mycie butów wilgotną szmatką.

Zimą, buty często są brudne od soli pośniegowej. Widać na nich charakterystyczne białe zacieki. Chcąc domyć je wodą możemy sprawić, że skóra buta będzie zbyt mocno wilgotna. Należy wówczas na szklankę wody dodać łyżkę octu i takim roztworem przetrzeć te miejsca. Zacieki powinny łatwiej zniknąć.

Schnięcie butów po umyciu

Czas: 15 minut.

czyste podeszwy butów skórzanych

Warto umyć podeszwy butów.

Od razu po umyciu do każdego buta wkładamy zwiniętą gazetę. Papier gazetowy idealnie chłonie wilgoć. To ma tylko pomóc. Jeżeli nie mamy gazety – trudno. Buty zostawiamy w przewiewnym i suchym miejscu. Butów nie stawiamy na słońcu, pod kaloryferem czy przy kuchni gazowej. Takie miejsca powodują odkształcanie butów.

Nanoszenie pasty do butów

Czas: 8 minut (po 4 minuty na but).

szczoteczka do pasty do butów

Pastę nakładamy na buty szczoteczką do pasty.

Jaką pastę kupować? Klasyczną, w płaskim okrągłym opakowaniu. Większość past na rynku jest silikonowych. Kosztują do 4 zł za opakowanie. Te droższe, są z wosku, żywicy i innych mieszanek naturalnych składników. Grunt by była to klasyczna pasta, a nie pasta nawilżająca w tubce, bo takiej się nie poleruje.

pastowanie butów skórzanych

Buty pastujemy okrągłymi ruchami wsmarowując pastę.

Wyjmujemy gazety z butów. Do pastowania nie zdejmujemy sznurówek (z racji czasu), dlatego w ich pobliżu nie „dojeżdżamy” szczoteczką z pastą do końca. Robimy to asekuracyjnie. Podobnie z linią brzegową u góry buta, gdzie wkłada się stopy – lepiej nie nanosić pasty co do milimetra, bo ma ona tendencję do wpadania do środka buta w postaci kilku niepozornych grudek. Potem po włożeniu stóp do butów skarpety i wnętrze buta umorusamy tą pastą.

but skórzany z pastą do butów

Wypastowany but ma kolor matowy.

Pastując buty staramy się pokryć je w miarę równo. Robimy to okrągłymi ruchami. Pastujemy też boki podeszwy. Tu bardziej zdecydowanymi prostymi ruchami. Pamiętajcie, że to w tym miejscu, gdzie jest szycie, wilgoć najczęściej dostaje się do wnętrza buta. Efektem końcowym są buty matowe od naniesionej pasty.

Schnięcie pasty

Czas: 20 minut.

buty skórzane po pastowaniu

Pasta schnąc wchłania się w skórę obuwia.

Od razu zaznaczamy, że idealną sytuacją jest taka, gdy buty mogą schnąć 1, 2 lub nawet 3 godziny. Wówczas polerowanie będzie łatwiejsze i efekt wizualny lepszy. Jednak 20 minut też wystarczy, gdy nie mamy więcej czasu. Buty ponownie jak przy schnięciu po umyciu należy umieścić w suchym i przewiewnym miejscu.

Polerowanie na wysoki połysk

Czas: 12 minut (po 6 minut na but).

buty niewypastowane ze skóry

Wygląd skóry butów przed pastowaniem.

Polerujemy najpierw cały jeden but, potem analogicznie drugi. Zaczynamy od przodu buta, bo zawsze najbardziej rzuca się w oczy. Szczotkujemy na lewo i prawo, najpierw delikatnie, potem mocniej. W ten sposób ścieramy resztki pasty, która się nie wchłonęła. Jednocześnie but zyskuje połysk. Następnie szczotkujemy te części buta, gdzie wkładamy stopy, czyli boki i tył, od góry do dołu. Potem, szczotkujemy z życiem te miejsca gdzie but łączy się z podeszwą. Po bokach długie ruchu, z przodu i tyłu. Na koniec szczotkujemy podeszwy z boku.

buty po pastowaniu i polerowaniu na wysoki błysk

Efekt końcowy. Wypastowane i wypolerowane buty.

Rajstopy idealnie nadają się do polerowania na wysoki połysk z racji swojej faktury. Ostrzegamy jednak by nie przesadzić, gdyż takie polerowania wytwarza dużo ciepła. Dlatego przed polerowaniem rajstopami, należy owinąć ręce bawełnianą szmatką lub nałożyć nawet rękawiczki (wygodniej). Polerujemy przez chwilą rajstopami najbardziej eksponowane miejsca, czyli przód buta, czubek, tył i delikatnie bok.

Nasze buty wyglądają teraz na czyste, zadbane, i elegancko lśnią. Pamiętajcie, im dłuższy okres wchłaniania pasty w but, tym większy połysk na koniec.

Kilka uwag praktycznych

But do pastowania jest tym lepszy, im mniej ma szwów. Kupujcie więc buty z jednego kawałka skóry. Szwy to również te miejsca, w których zimą wilgoć przedostaje się do wnętrza buta. Owszem, można szwy impregnować, lecz robi się to rzadko. Warto więc pamiętać o tej zasadzie.

Jeżeli macie 2 dni do założenia butów, wyjmijcie z nich sznurówki przed pastowaniem. To wkurzające, gdy jesteście odświętnie ubrani, gotowi do wyjścia, i w trakcie wiązania butów umażecie ręce pastą, którą niechcący wcześniej je maznęliście. Dzięki temu uda się też wypastować te miejsca (język buta), na które zazwyczaj brakuje czasu.

W domu zawsze powinny być pod ręką:

  • klasyczna pasta do butów (w kolorach skóry naszych butów),
  • szczoteczka do nanoszenia pasty,
  • kilka ścierek bawełnianych,
  • szczotka do polerowania butów,
  • damskie pończochy do polerowania na wysoki połysk.

Przy myciu obuwia przed pastowaniem warto umyć też podeszwy. Szczególnie, gdy mowa o półbutach na sezon wiosenny lub letni.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Jeden Komentarz